Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Circulatie deficitara
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,
in urma tomografiei, mamei i s-a spus ca are o bronsita veche si o circulatie proasta la plamani. As dori sa stiu ce risc prezinta cele doua probleme mentionate mai sus si cum poate fi remediata circulatia deficitara la plamani. Mentionez ca mama nu a fumat niciodata, dar a stat in trecut intervale de timp in fum.

Multumesc,
Florentina Dorobantu
Flore draga, o bronsita veche si o proasta circulatie poate duce lucrurile spre o bronhopneumopatie obstructiva cronica. Ar fi indicata o vizita la un pneumolog, masurarea capacitatii pulmonare (spirometrie) si, in functie de rezultatul acesteia, precum si de acuzele subiective ale mamei, instituirea unei medicatii bronhodilatatoare si antiinflamatoare, pentru a stopa progresia degradarii. Exista mai multe variante de medicamente, ramine sa stabileasca pneumologul pe cele mai adecvate.
Sanatate mamei !
Multumesc. Ar putea sa o ajute in acest sens aerul de munte, o perioada de relaxare intr-o statiune montana, poate cu efectuarea unor tratamente?
Daca da, imi puteti recomanda o astfel de statiune?

Multumesc din nou,
Florentina
Flore, aerul de munte nu stiu cert daca ajuta in sine, dar precis n-are cum sa strice, fie si prin faptul ca e mai putin poluat decit orasul. Spre regretul meu, nu pot sa-ti indic nici statiune montana adecvata si nici altitudine pina la care mama ar fi indicat sa mearga. Tot ce pot sa-ti spun e ca pe vremuri exista la Timisul de Sus un preventoriu pentru copii cu afectiuni pulmonare, de unde trag concluzia ca din punct de vedere climatic si ca inaltime s-ar potrivi nevoilor voastre. Am auzit lucruri favorabile si despre Breaza, ca si climat. Spre mai mare siguranta, ar trebui intrebat un balneolog sau pneumolog.
Pentru acasa ti-as mai sugera sa dai o cautare pe Google pentru spray-ul Ocnasept, respectiv pentru aparatul Salin. Ambele creeaza in incapere un microclimat extrem de favorabil, usurind considerabil respiratia celui bolnav.
Multumesc frumos pentru raspuns.
URL de referinţă