Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Feocromocitom
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Am o tumora pe suprarenala dreapta, de 5/4 cm. Este posibil sa fie feocromocitom. Suspiciunea este data de simptome: tahicardie (controlata cu 50 mg metoprolol/zi), anxietate. Analizele sunt OK atat pentru suprarenale, cat si pentru tiroida si paratiroida. Datorita dimensiunilor este indicata operatia. Optiunile sunt urmatoarele:
-Parhon, la Dr. Stanescu, un medic cu experienta, insa spitalul nu are sectie de terapie intensiva, dansul mi-a propus sa facem interventia laparoscopic
-Fundeni, la Dr. Brasoveanu, un medic cu experienta pe transplant de ficat, mi-a propus sa facem operatia deschisa, clasic, cu taietura
-Elias, la Dr. Miron, mi-a propus sa facem operatia laparoscopic

Stiu ca este foarte important si anestezistul in aceasta ecuatie, insa in acest moment nu am informatiile legate de cine poate fi, in functie de spital.

Aveti experiente cu acesti medici, ce ati face daca ati fi pusi in fata acestei decizii?

Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Ruxanica, ar trebui cred un diagnostic cat mai precis care sa confirme cu o probabilitate cat mai mare ca e vorba de feocromocitom. Pare ciudat ca nivelul catecolaminelor plasmatice a iesit normal. Ai avut pusee de hipertensiune? Ce investigatii imagistice ai facut? O scintigrafie MIBG ar fi indicata, pentru a mari probabilitatea unui diagnostic corect. Din pacate o astfel de investigatie se face in strainatate, la spitalele universitare din Viena sau Debrecen. Nu stiu daca la noi se face o astfel de scintigrafie, dar diagnosticul este mult mai precis decat cel prin RMN. Catecolaminele urinare sunt si ele important de determinat din urina pe 24 de ore.
Daca diagnosticul e confirmat, eu as opta pentru o operatie laparoscopica la Parhon, la un chirurg endocrinolog, nu generalist. Pe langa doctorii enumerati de tine am auzit de prof. dr. Mircea Ghemigian, specializat pe operatii de feocromocitom, un chirurg endocrinolog reputat. Sper sa alegi cea mai buna solutie si sa rezolvi cat mai repede problema pe care o ai.
Multa sanatate si asteptam vesti noi de la tine!
Am facut pana acum trei CT, suspiciunea de feo este trecuta pe ultimul CT pe care l-am facut cu substanta de contrast.

De asemenea suspiciunea este data de puseele de tensiune, cea mai mare masurata a fost 15 cu 10. In rest nu am masurat-o, abia astazi am cumparat tensiometru. Totusi am niste oscilatii maricele care s-au observat pe holter de TA in 24 de ore, insa atunci cand l-am purtat nu am avut nici pusee si nici criza.

Apoi, tahicardia este iarasi un alt simptom care sustine suspiciunea de feo, in criza am puls de peste 160.

Scintigrafia nu am facut-o, asa cum ai spus si tu se face in strainatate, la noi inca nu a ajuns. Nici nu prea am cum sa ajung in strainatate sa o fac, din pacate nu am bani sa imi permit asta.

La analize singurele repere care nu sunt OK sunt cortisolul liber urinar - care este usor scazut si colesterolul - care este usor crescut.

Dl. dr. Ghemigian mi-a vazut analizele la o clinica particulara si m-a trimis la spitalul Fundeni - fara sa imi recomande pe cineva anume, insa mi-a spus ca pentru o astfel de operatie este necesara o sectie de terapie intensiva corect utilata, ceea ce la Parhon nu exista.

Din pacate am vazut spitalul si am vazut si salonul post anestezie de la Parhon, indiferent de talentul medicilor, parca as avea niste retineri mari.

Multumesc.
Da, pare greu de crezut ca un spital cum e Parhon-ul nu are un ATI dotat! Daca formatiunea tumorala a fost detectata dupa un CT cu substanta de contrast pe suprarenala dreapta, atunci intr-adevar, poate fi feocromocitom, desi catecolaminele plasmatice ar fi trebuit sa o confirme. 15 cu 10 nu e chiar un puseu de tensiune decat daca ai de obicei 10 cu 6! Holterul TA ar fi trebuit sa arate cresteri importante de tensiune, nu doar variatii tensionale normale pe timpul zilei. Oricum, daca ne referim la tahicardie atunci ne putem intreba care ar fi cauza declansatoare. Feocromocitomul, desigur, daca e real, prin catecolaminele secretate. Ar fi fost deci important de vazut nivelul lor plasmatic in timpul unei tahicardii. Inclusiv nivelul AVM (acidul vanilil-mandelic). Si nivelul glicemiei in acele momente este important. Spun asta pentru ca este stiut ca o hipoglicemie determina o crestere a catecolaminelor secretate de suprarenale si pe cale de consecinta creste ritmul cardiac.
Legat de Fundeni, in mod cert acolo sunt chirurgi foarte buni urologi care au facut multe operatii de acest tip. Ideea este sa faci o operatie laparoscopica pentru ca recuperarea sa fie rapida. Mare grija cu pregatirea de dinainte de operatie! Este necesar un tratament premergator care sa impiedice eliberarea brusca de catecolamine imediat dupa operatie.
URL de referinţă