Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: automutilare la Ciobanesc de Bucovina
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua!Am o femela CRB in varsta de 1an si 2luni care se musca de pulpele din spate.Problema a aparut inca de la inceputul iernii si nu a incetat de atunci decat cu mici perioade in care nu se mai musca foarte des.Curtea in care sa alerge exista, vaccinurile le are la zi.Am vorbit cu diversi medici veterinari care mi-au recomandat sa schimb mancarea si am schimbat-o.Mi s-a mai recomandat sa-i aduc un catel( mascul) de talie mica pentru a avea companie (noi petrecand putin timp cu ea), i-am adus doar ca un pui mascul pe care l-a muscat asa de rau incat ne-am hotarat ca nu putem sa-l pastram.
Prin februarie intr-o seara am ajuns acasa si am gasit-o plina de sange si muscata cat se poate de serios, cu bucati de blana smulse pe jos am dus-o la vet unde i-au dat antibiotice, i-au pus guler, iar pt rana ne-au dat un spray cu albastru de metilen.Am tinut-o cu acel guler pana la vindecarea ranilor.Imediat dupa ce am indepartat gulerul problema a reaparut.
Am cerut sa i se recolteze o proba si mi s-a spus ca s-au gasit fecale de paraziti dar nu si adultul si am inceput sa ii administrez niste picaturi pentru raie,ceea ce restul veterinarilor au exclus(rana este la ambele picioare.fara caderi de blana).Cum nu am vazut nici un rezultat am intrerupt tratamentul, gandindu-ma ca a fost doar o incercare a veterinarului de a-mi lua banii.
Un alt medic mi-a recomandar un spray amar cu care sa-i dau in jurul ranii, iar pe rana direct cu acel spray cu albastru de metilen.Varianta asta a dat rezultat cca o saptanama in care muscaturile si schelalaiturile nu mai erau asa dese.Dupa care cred ca s-a obisnuit cu acel spray amar si iar a inceput sa se muste.
De la un timp situatia a cam luat-o razna in sensul in care sta inchisa ori in cotet ori in garaj la intunetic acestea fiind si singurele locuri in care nu se musca, nu mai vine cand o strig,nu mai latra de loc,nu mai mananca la fel, am gasit un catel mascul adult pe care parca nici nu-l vede.Sa musca indiferent ca sunt in preajma sau nu.Am observat ca si in timpul activitatilor de musca.
Va rog sa ma sfatuiti ce sa mai fac pentru a scapa de problema aceasta.Oare sa o dau la monta cum intra prima data in calduri?
Astept pareri si sfaturi!
Imi pare rau ca sufera atat de mult catelusa ta! Problema pe care o are poate fi de natura parazitara, alergica sau neurologica. Daca au detectat urme de paraziti atunci in aceasta directie trebuie concentrate eforturile, pentru ca sunt paraziti care determina alergii puternice
si manifestari de genul celor pe care le-ai descris. Examenul coproparazitologic clasic, sub microscop al materiilor fecale trebuie completat cu teste imunologice specifice parazitilor celor mai raspanditi si instituit un tratament specific dupa identificare.
Iata un link util unde poti gasi si alte informatii despre manifestarile de natura alergica la caini:
http://www.animalutul.ro/caine/boli-si-t...inii/1740/
Multa sanatate catelusei tale si te asteptam cu vesti noi!

P.S. Pana la identificarea cauzei reale, ar fi bine ca alimentatia sa fie de tip hipoalergenic, proteinele, cum sunt cele din carne, trebuind sa fie excluse total din alimentatie! Discuta cu doctorul si de un tratament cu peritol (un antialergic) in functie de greutatea catelusei.
Din ce imi spui nu mi se pare ca respectiva catelusa sufera de vreo problema medicala. Nu cred ca gasesti raspunsul la vreun medic veterinar.

Din punctul meu de vedere catelusa ta are o problema compotamentala, un tic defectuos pe care l-a capatat. Din ce-mi spui si despre celalalt caine pe care l-a muscat, imi confirma faptul ca e vorba de comportament. O sa-ti para ciudat, dar problemele de comportament ale cainilor se datoreaza stapanilor in proportie de 99%. Mai mult decat sigur e ca o cocolositi. Daca nu sunteti fermi cu ea, catelusa va simti nesiguranta in cei din jur si va incerca sa preia initiativa, sa devina liderul "haitei". Astfel devine un caine agresiv, cu posibile complicatii comportamentale.

Ceea ce trebuie sa cauti este un antrenor de caini, care sa te consilieze, sa-ti arate care este atitudinea potrivita. In felul acesta vei vedea ca poti aduce fara problema un alt caine langa ea si o poti scapa de orice obicei comportamental neadecvat. N-ai idee cat de simple sunt aceste lucruri si cat de repede se rezolva, trebuie doar atitudinea potrivita si ceva timp petrecut alaturi de caine. Chiar daca are curte, cainele trebuie plimbat zilnic pentru a i se elibera energia.
La asta m-am gandit si eu, la o boala psihica.Am repetat analizele si am recoltat din zona afectata iar de data aceasta a iesit negativ.
Am sa vorbesc cu vetul despre ce mi-ai recomandat.
Multumesc pentru sfaturi, revin cu vesti mai bune.
Nu e o boala psihica, e un comportament dobandit in urma unor imprejurari. Se poate rezolva destul de usor, totul e sa o tii sub observatie o perioada si sa ai atitudinea potrivita, astfel incat catelusa sa inteleaga ca nu poate face orice vrea. Trebuie sa fii afectuos cu ea, dar ferm!
Succes in rezolvarea situatiei! Sa ne tii la curent.
nu vreau sa ma bag ca musca-nlapte,dar poate ajut si eu cumva.intra pe site-ul http://www.bucovinadogs.ro la categoria oaspeti si intreaba si acolo.dr. pop marius detine acel site si sunt numa crescatori de CRB.poate te va ajuta cineva de acolo tinand cont ca au experienta cu rasa aceasta.scuzati daca am deranjat pe cineva cu raspunsul meu.succes si sanatate catelusei.o rasa extraordinara.
Nu ai deranjat Anka. Din contra, orice sfat poate fi util in rezolvarea problemei.
Va multumesc.atunci o sa incerc sa ma informez in mai multe domenii,poate ajut si eu pe cineva.
Revin cu vesti noi .Am repetat dupa cum am spus la facultatea de medicina vet din bucuresti testul parazitologic care a iesit negativ si mi-a dat o schema de tratament care nu a avut nici un efect.I-am dat Enroxil si Medrol 7 zile, Drontal si spray Oximed.Eu in jur de 10 zile am tinut-o cu botnita din material textil lasata mai larg pentru baut apa si mancat.Am tinut-o asa pentru ca neputand sa deschida foarte mult botul nu isi mai facea rani asa mari.In urma unei discutii cu medicul vet care mi-a dat tratamentul am fost ''certata'' ca am tinut cateaua cu botnita si sfatuita sa o las asa sa se muste ca nu pateste nimic.Am facut cum s-a spus asta se intampla vineri iar sambata seara cand am ajuns acasa am gasit-o plina de sange si cu niste rani cumplite.Am observat ca emana un miros urat din zona fundului.Luni cand am ajuns la facultate mi s-a spus ca ar putea sa aiba o infectie urinara in urma careia i s-a facut o ecografie .Rezultatul a fost negativ la care doamna doctor,imi raspunde pentru ca eram nelamurita de unde acel miros daca de la rani nu, ca totusi ar putea sa aiba o infectie cu toate ca rezultatul era negativ.Am ajuns pana la facutate gandindu-ma ca dau peste medici foarte buni.I-a facut in acea zi 2 injectii (Axether600 mg si Cpucocordin cred 1,5ml).
Ciudat mi s-a parut ca nu a vrut sa-mi scrie in carnet aceste injectii pentru ca dansa nu obisnuieste asa .
Am hotarat sa nu ma mai duc la ea avend in vedere si sila cu care imi vorbea ,asa ca m-am oprit la un vet pe langa mn unde mi-a dat antibiotic Cefa-Cure 2cp din 2cp seara si jumatate cp de Xanax, iar pe rani ii dau tot cu Oximed.
De marti o tin pe acest tratament si deja se observa o schimbare(se joaca,nu mai sta in cotet,latra).Momentan o tin cu guler, iar cand il dau jos nu se mai musca.
Sper sa ramana asa.Mai revin cu vesti.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Ma bucur sa aud ca se simte mai bine.
Sper sa se vindece complet de acel comportament.
URL de referinţă