Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Hernie inghinala
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

Problema mea a inceput acum 11 luni. La antrenamentul cu greutati, acasa, (fluturari la piept) am simtit ceva ciudat in zona abdominala, partea stanga, scurt, chiar ca si cum s-ar fi rupt ceva. Am spus ca mi s-a parut, si mai ales pentru ca nu m-a durut, mai departe, mi-am dus la bun sfarsit antrenamentul.
In aceeasi zi, deja am inceput sa schiopatez si timp de cel putin 2 saptamani, nu am fost in stare sa alerg nici macar usor.
Am mers la medicul de familie, care mi-a spus ca s-ar putea sa fie o hernie inghinala incipienta, ce nu se opereaza. De atunci am incercat sa stau in repaus si am tot amanat vizita la chirurgie. Am mai facut efort static, dar nu atat de intens, si in ultima vreme am putut chiar sa merg cu bicicleta, fara sa mai am vreo problema.
Am mers, acum, la chirurgie, in Timisoara, unde mi s-a spus, ca nu am hernie, si nu necesit operatie. Dar nu mi s-a spus ce am. Pentru ca in continuare ma tine la anumite miscari, alteori ma tine cand rad, iar durere am simtit numai la ramat, la sala. O durere destul de intensa, scurta, in interior.
Inca ceva: locul nu a fost niciodata inflamat. Ar putea mersul cu bicicleta si alergatul usor sa ma repare ? Sau ar putea fi altceva ?

Va multumesc anticipat, astept cu nerabdare un raspuns din partea dumneavoastra. Numai bine!
Poate fi o ruptura fibrilara, o intindere musculara. Pentru a depista cauza durerilor pe care le acuzi este necesar un examen imagistic mai precis, un RMN de exemplu, astfel incat sa se vada care este starea muschilor abdomenului. Pana la un diagnostic precis, incearca sa eviti efortul fizic si foloseste unguente miorelaxante.
Sanatate.
Salut Theremus ! Parerea mea ar fi ca inainte de orice efort sau manevra reparatoare proprie sa aflii totusi ce anume cauzeaza - uneori doar - acea durere intensa, scurta, din interior. Trebuie sa existe un motiv, din senin nu vine ea !
Ar fi util sa faci o ecografie abdominala, dar nu una obisnuita, ci cea numita "pe parti moi", cu insistenta pe cadranul dureros, pina spre zona pubiana si vazut si mushchiul pectineu cu aceasta ocazie. Este un mic fascicul de muschi dintre zona genitala si marele aductor intern.Lezarea lui (prin mers pe bicicleta, de pilda) poate produce durerile descrise de tine. Ar fi de luat in consideratie si eventualitatea unei hernii femurale.
Pe scurt deci,fa o ecografie pe parti moi si mai vorbim.
Numai bine !
Va multumesc pentru raspunsuri. As opta mai intai pentru ecografie. Imi puteti face o recomandare in Timisoara?
Din pacate, o recomandare concreta cu nume si prenume nu pot sa-ti fac in Timisoara. Tot ce pot sa-ti spun este ca procedeul se practica mai ales in spitale, mai putin - spre deloc - in policlinici sau cabinete private! Ramine sa-ti intinzi - cum s-ar zice - antenele personale si sa aflii singur. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe informatii concrete pentru Timisoara !
E perfect atat ! Multumesc ! happy
O intrebare, ca de obicei, de nestiutor: este exclus colonul din aceasta ecuatie?
O problema musculara nu se rezolva in 11 luni de repaus?
Dupa parerea mea nimic nu se exclude din zona dureroasa si daca ecografia de parti moi sugerata nu va fi edificatoare, investigatiile vor trebui continuate, inclusiv pe colonul descendent si zona ano-rectala, pina la descoperirea cauzei acelei dureri acuzate de Theremus.
URL de referinţă