Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Ajutor , va rog.
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
Buna ziua tuturor , as avea o intrebare , sifilisul sau orice alta boala infectioasa din aceastea ar iesi ( s-ar vedea ) , la un test bacteriologic ? Am 17 ani , am 1 an am fost la mare , iar cand am venit , la o saptamana dupa mi-au aparut pe penis niste bubite rosii , in cateva zile au disparut , insa preputul ( cred ca se numeste ) ma jos de cap ( scuzati expresia ) , toata acea parte s-a inflamat ( este rosie ) , si prin spate tot la fel numai ca sunt sub forma de bubite ( interioare , adica nu iesite la exterior ) , Am fost la medic ( Spitalul Fundeni ) , Mi s-a facut un test bacteriologic.. si au iesit urmatoarele : Candida , Stafilococ auriu , Proteus ( cred ca sunt ciuperci ) , mi s-a dat tratament cu antibiotice si creme.. si sunt la 2 sapt de tratament ( au mai ramas cremele ) si nu prea vad ca se intampla ceva..Inainte de acestea am fost la un medic dermatolog si mi-a zis ca am Candida si mi-a dat niste creme ( degeaba ) , apoi antibiotic ( degeaba ) si ma intreb de ce naiba numai scap ? Mi s-a spus ca aceste 3 ciuperci ( s-au ce or fi ele ) sunt de la mare / bazin thinking? Nu stiu ce sa mai fac ?? Ajutor va rooog.
Eduarddos, sifilisul este o boala cu transmitere sexuala, nu se ia la mare sau bazin.
Candida este o ciuperca, iar stafilococul auriu si proteusul sint bacterii. De fiecare in parte se scapa destul de greu, darmite daca le ai pe toate trei concomitent. Daca testarea s-a facut la Laboratorul de Microbiologie Fundeni, rezultatele sint cu mare probabilitate exacte, sint experti reputati cei de acolo. Insista cu tratamentul si daca tot nu apar rezultate intoarce-te la doctor !
Stiu ca este o boala cu transmitere sexuala big grin , dar sunt curios sa stiu daca iese la un test bacteriologic big grinbig grin . Exista tratament injectabil pentru vreuna din bacterii / candida ? Poate or avea mai multe eficienta.. straight face Multumesc mult pentru ajutor !
Da, exista testare specifica a sifilisului care masoara anticorpii produsi de bacteria cauzatoare, Treponema pallidum. Organismul insa nu produce necesarmente anticorpi ca raspuns la activitatea bacteriei sifilisului, astfel testul nu este intotdeauna exact. Din descrierea pe care ai facut-o nu mi s-a parut ca ar putea fi vorba de shancruri sifilitice. Oricum, nu e important ce mi se pare mie, pe un forum, ci ceea ce au vazut si stabilit doctorii !
Conduita terapeutica cea mai adecvata trebuie stabilita, de asemenea, de doctor, rezultatul analizelor trebuie coroborat obligatoriu cu examenul clinic, de neinlocuit prin nici un fel de sfaturi forumiste!
Inca 2 intrebari big grin : Sexul (protejat)/ masturbarea pe timpul tratamentului cu creme / antibiotice , vor ingreuna vindecarea ? Una din aceste bacterii / ciuperca poate produce dureri arsuri la inceperea urinarii ? Deoarece simt o mica jena ( usturime ) , acum ceva luni am facut un test de urocultura si totul era in ordine. PS : A trecut 1 luna si ceva de cand am luat acest tratament si nu vad absolut niciun rezultat straight face. O sa ma duc din nou la Fundeni.. sa mai fac si alte teste.. ?
+ Sensibilitatea testiculelor ??
In principiu, infectiile bacteriene sau micotice pot produce dureri, arsuri, prurit, intern si extern, pe intreaga zona genitala!
Regret, dar din discutii pe forum nu ai cum sa fii ajutat; nu putem sti ce ai sau X simptom ce semnificatie are !
Mergi la medic si semnaleaza-i faptul ca tratamentul n-a dat roade, simptomele persista, sa te reinvestigheze si sa stabileasca o noua conduita terapeutica !
ON: Doctorita de la fundeni este in concediu si nu am vorbii cu ea , insa iau un tratament de cateva zile care are urmatoarele : Octenisept lichid , in combinatie cu Vitamina E , am inteles ca a reusit sa invinga multe bacterii/ciuperci gen : candida , stafilococ auriu s.a.m.d. , Parca vad ceva spre bine , ( s-a retras putin , putin ) , insa pielea de pe penis parca incepe sa se cojeasca ( am dat din greseala acolo ) , si chiar daca nu as da intentionat octeniseptul tot ajunge acolo.. precizez ca la aplicare se simte o usoara ardere nedureroasa.. Vreun sfat ? big grin
ON : Am fost inapoi la Fundeni si am refacut testul bacteriologic , se pare ca am scapat de cele trei ( Candida , Proteus , Stafilococ auriu ) insa acum a depistat bacteria e coli. Nu stiu de unde naiba mai este si asta.. oricum in orice caz este aceasta bacterie mai usoara decat celelalte ?
Se mai uita cineva pe aici ? big grin
Pagini: 1 2
URL de referinţă