Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Buletin de analize
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,am si eu o problema,acum un an am fost insarcinata ajungand la o greutate de 82kg,la 1,64 m si 30 ani;problema este ca nu m-am simtit bine,si in urma unor analize,avand 31 ani si 11 luni,1,64 m inaltine si 57 greutate,asa am fost si inainte de a ramane insarcinata.Iata rezultatul analizelor:RBC-Eritrocite=2,912;HGB-Hemoglobina=8,22,HTC-Hematocrit=24,72;MON#-Monocite=0.421;Hem VSH=30;Bio Creatinina serica=2.81;Bio TGP=99.32;Bio Calciu seric=8.16;Bio Calciu ionic=3.4;Glucoza=5.6;Hematii=Ca25;Albumina=0.3;Sediment urinar=relativ frecvente hematii.Mentionez ca am scris doar valorile diferite de cele normale,problema este ca o sa ajung in curand la medicul de familie si am nevoie urgent de un raspuns.Chiar nu ma simt bine.Va multumesc foarte mult pentru intelegere.
Alina, trebuie trecute si unitatile de masura precum si intervalele de normalitate pentru fiecare dintre analizele care nu sunt in plaja de valori normale. Asta pentru ca acele intervale difera de la un laborator la altul in functie de reactivii si analizoarele cromatografice folosite. La o prima vedere pare a fi vorba de o anemie destul de pronuntata. TGP-ul mare sugereaza o anume afectare hepatica, iar VSH-ul crescut existenta unui focar infectios.
HEMATOLOGIE
RBC-Eritrocite = 02.912 x10^6/Ml normal: 3.93-5.22
HGB-Hemoglobina = 8.22 g/dl normal: 11.70-15.5
HCT-Hematocrit = 24.72 % normal: 34.10-44.90
MON#-Monocite = 0.421 *10^3/Ml normal: 0.24-0.36
Hem VSH* = 30 mm/1h normal: 3.00-15.00
BIOCHIMIE
Bio Creatinina serica* = 2.81 mg/dl normal: 0.50-0.90
Bio TGP* = 99.32 U/L normal:0.00-35.00
Bio Calciu seric* = 8.16 mg/dl normal: 8.40-11.00
Bio Calciu ionic* = 3.4 mg/dl normal: 4.49-5.29
EX_URINA
Glucoza = 5.6 mmol/L normal: Absent
Hematii = Ca25 Cel/ml normal: Absent
Albumina = 0.3 g/L normal: Absent
Sediment urinar = Relativ frecvente hematii
Va multumesc foarte mult.Inca o data as dori sa precizaz ca am notat doar valorile care au o modificare.
Asa cum ti-am spus e vorba de o anemie destul de pronuntata la care se adauga un sumar de urina in care prezenta hematiilor si albuminei dar si a glucozei indica o problema renala, posibil o infectie urinara. Daca glicemia a fost normala, atunci prezenta glucozei in urina este ciudata. Mergi la doctor, nu mai astepta. E nevoie de o urocultura, de investigarea ficatului si o ecografie abdominala.
Sanatate
Da deja am programare pt interne miercuri,vom vedea ce va gasi.Multumesc foarte mult.
URL de referinţă