Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: cat de periculoasa este TPSV intr-o sarcina?
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3 4 5 6
Despre radiatii, daca se cunoaste valoarea radiatiilor emise in cadrul interventiei si durata de timp in care au fost emise se pot face niste calcule. Dar trebuie sa discuti cu un radiolog.
Despre dispozitive impotriva TPSV-urilor nu exista. De ce sa fabrice cineva asa ceva cand cu o ablatie se rezolva cea mai mare parte a tahicardiilor respective?! In plus TPSV e un termen generic, care cuprinde mai multe tipuri de tahicardii, fiecare cu caracteristici proprii si cu raspuns diferit la terapiile de stimulare. Deci cam greu sa faci un asfel de dispozitiv.
Intrucat ieri si astazi am simtit niste extrasistole ( eu le percep ca pe niste falfairi la baza gatului), iar aceste manifestari au precedat si ultima criza, ar fi bine sa iau vreun betablocant? Recomandarea atunci a fost Concor de 5mg, insa nu am luat . Crizele se produc si cand esti sub tratament, deci...ce ma sfatuiti?
Niciodata sa NU iei vreun antiaritmic dupa ureche, fara sfatul unui cardiolog. Ar fi extrem de periculos. Daca nu ai avut mai mult de 2-300 de extrasistole in 24 de ore atunci lasa-le in pace, nu au nici o semnificatie clinica.
(20-04-2012 07:59 PM)alinam a scris: [ -> ]Si totusi, Arm-Med, se stie la ce cantitate de radiatii (exprimata in mSv) este expusa o persoana slaba, daca acestea (radiatiile) se exercita o ora? Nu stiu daca am formulat bine intrebarea pentru a ma face inteleasa.
Si... inca o intrebare (probabil stupida). Asa cum exista stimulatoare cardiace nu s-au inventat sau nu stii sa se fi pus problema crearii unui dispozitiv cardiac pentru inhibarea/stoparea crizelor de TPSV blushing ?
Cred ca m-am cam abatut de la topic, nu-i asa?
Dar, pentru a reveni, am deja programarea la doctor, in iunie. Sper sa fie totul bine pana atunci.
Durata iradierii nu este egala cu durata interventiei, este mult mai mica, de ordinul minutelor. Poti sa citesti: http://oldwww.umfiasi.ro/atdoc/Doctorate....Grecu.pdf , pag. 7 unde prezinta o relatie intre durata procedurii si durata scopiei.
Electrofiziologul care face interventia cunoaste foarte bine aceste date si ti le spune la consultatie. Este vorba de doze mici de radiatii care probabil afecteaza doar ovulul din luna respectiva
Multumesc mult pentru informatii, ,,Alexuta"!
Cu siguranta am sa-l intreb si pe dl doctor.
Iti doresc o zi dupa-amiaza frumoasa!
As vrea sa stiu daca ar fi bine sa am si date oferite de un holter pana cand ajung la dr. electrofiziolog. Nu am purtat niciodata, in schimb am doua EKG-uri de criza.
Si as mai vrea sa stiu daca un preinfarct lasa urme ce sunt vizibile la un ecograf cardio.
Multumesc !
Da, Alina, categoric, ar fi extrem de util sa ai un holter proaspat-prospatzel inainte de marea intilnire. Purtarea aparatului nu pune nici un fel de probleme, este necesara doar ferirea lui de apa, altminteri un comportament cit se poate de normal se cere, cu toate activitatile tale obisnuite. Holterul va inregistra si incarcatura ischemica, daca e cazul, vad ca pui intrebari referitoare la preinfarct. A vorbi de preinfarct inseamna o sclerozare deja avansata a arterelor coronariene, ceea ce nu cred ca ar fi cazul la virsta ta !
Dupa stiinta mea termenul de preinfarct a iesit din uz si nu stiu daca de fapt o criza puternica de angor lasa urme vizibile sau nu pe o ecocardiografie ori electrocardiograma.Ai avut tu asa ceva? Nu mi-e foarte clar ce doresti sa intrebi!
Draga Uliana, cam asa stau lucrurile:
In 2007, am facut o criza de TPSV mai puternica, dimineata, la cateva minute de la trezire. Nu am vrut sa chem salvarea si, dupa multe ore (sa nu ma certi), am mers la doctorul de familie care mi-a spus sa iau propanolol. Am luat o tableta sau doua, criza nu a trecut si, dintr-odata mi s-a facut cumplit de rau. In cateva secunde am fost uda leoarca si mi-a venit sa vomit ( nu prea aveam ce). Am apucat doar sa zic sa cheme salvarea, dar apoi mi-am revenit (criza a ramas), doar ca ma scuturam de frig.
Tu ce crezi ca s-a intamplat?
Pentru un holter trebuie sa caut un cardiolog f. bun sau pot merge la oricine? Si, din cate stii tu, se poate face programare direct pentru asa ceva sau trebuie sa trec si printr-o consultatie?
Alinutza, in ce calitate mi-as permite sa te cert, mai ales ca n-am de ce ?! Raul despre care vorbesti precis n-a fost un preinfarct, ci ori o scadere drastica de glicemie si/sau calciu, ori un clasic atac de panica dat te tpsv.
In alta ordine de idei, cardiologul in orice imprejurare e bine sa fie... bun ! big grin
Nu stiu cum functioneaza lucrurile pe la voi, dar eu am cerut intotdeauna cardiologului meu din policlinica de care apartin sa-mi faca investigatia, ca lucrurile sa aiba continuitate, sa existe date comparative.
Tu ai un cardiolog care sa te stie deja sau ai nimerit pe diverse miini, in functie de cum te luau crizele ?
Multumesc pentru raspuns, Uliana! Slava Domnului ca nu a fost ceva mai grav.
Dar ce informatii importante poate oferi holterul? Altele decat cele oferite de studiul electrofiziologic?
Si...da, nu am un cardiolog aici, in oras. Am fost la vreo doi aici, la doi in Tg. Mures (care mi s-au parut cu adevarat profesionisti). Sunt patita cu ginecologii de aici si nu prea mai am incredere in ceea ce se face la noi. Dar, desigur, va trebui sa gasesc unul, mai ales in caz de sarcina; desi... ginecologul in Cj, cardiologul aici... nu suna prea bine surprise Cred ca va trebui sa ma mut happy
Pagini: 1 2 3 4 5 6
URL de referinţă