Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Interpretare ecografie
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2
[attachment=281][attachment=281][attachment=282]Bun gasit, revin dupa consultul de ieri de la cardiolog.
Mi s-a facut un ekg din care nu a reiesit nimic anormal, doar doua extrasistole pe care doamna doctor le considera nesemnificative pe "cordul meu sanatos", recomandandu-mi sa iau suplimente pentru intarire. In rest, nici vorba de hipertensiune pulmonara sau orice altceva. Stiu ca ar trebui sa ma bucur, dar cand m-am uitat acasa pe foaia ce am primit-o am vazut la observatii cativa termeni la care nu le inteleg semnificatia si ma tot gandesc ca de fapt nu sunt bine. Atasez rezultatul si astept orice sfat, parere.
Multumesc!
Nu are nimeni nici o parere? sad
Buna ziua ! In urma unei ecografii abdominale efectuate, rezultatul a fost :
-ficat dimensiuni normale, structura omogena, moderat steatozic
-pancreas dimensiuni normale, structura omogena, infiltrat lipomatos
-VU continut redus, transonic
(restul organelor fiind in limite normale, cu aspect normal)
Ce inseamna si daca e vreo problema, ce este indicat ca tratament ? (analizele de sange fiind in limite normale).
Sanatate maxima !
Ecografie cardiaca : disfunctie diastolica tip relaxare intarziata
E=85CM/S A=95 CM/S E/A=0.9 TDE=243

(in rest valori normale, aspect normal) .
Ce presupune aceasta concluzie ?
Sanatate maxima ! happy
Nicolero,si eu tare as vrea sa stiu pt ca si la mine a fost pus acelas rezultat la ecocardiograma si cand am intrebat medicul daca iinima mea este bolnava, mi-a spus ca un pic,atat cat poate fi bolnava inima unui om la varsta mea .
Din cauza unei dureri persistente (cam 2 saptamani) in partea dreapta, sub coaste, cu iradiere in spate, uneori pana in zona omoplatului si la recomandarea medicului de familie, am facut o ecografie abdominala. Am banuit prezenta unor calculi biliari, dar rezultatul nu a confirmat existenta acestora. Mai precis:
Colecist: usor alungit, perete cu grosime normala, fara calculi
Ficat: dimensiuni normale, omogen, normoecogen, fara formatiuni inlocuitoare de spatiu
CBP: CBIH normale
AX VENOS SPLENO-PORTAL: calibru normal
PANCREAS: dimensiuni normale, fara formatiuni nodulare, duct Wirsung vizibil, calibru normal
SPLINA: 9 cm ax lung, omogena
RINICHI: bilat. fara calculi, fara hidronefroza, fara modificari de corticala, in conditii de VU plina hipotonie bazinetala

Care ar putea fi cauza durerii (de cand ,,am amenintat-o" cu ecografia, a cam cedat, desigur ) ? Ce analize ar fi necesare daca reapare si persista?

Va multumesc anticipat!
Alina, poti face o legatura de tip cauza-efect intre alimentatie si aparitia durerilor ?
Durerea este surda, persistenta, continua sau violenta, colicativa ?
Senzatie de greata si sensibilitate la diverse mirosuri tari (placute sau neplacute) ai ?
Gust amar sau acru, mai ales dimineata, la trezire, exista ?
Fa cateva analize cum ar fi Transaminazele (ALT/AST), Fosfataza alcalina GGT, bilirubina conjugata/neconjugata, amilaza si lipaza. Daca ies ok, atunci e vorba probabil de o dischinezie biliara lucru ce poate fi verificat daca durerea cedeaza la antispastice (gen scobutil) sau la bilichol. Sigur, durerea poate sa aiba si alte cauze cum ar fi un apendice inflamat, o durere intercostala, o problema a coloanei in zona lombara, o problema intestinala. Daca mai apare durerea mergi la medic pentru investigatii suplimentare si analize.
Sanatate
Uliana, din pacate nu am remarcat vreo legatura intre ceea ce mananc si durere. Oricum meniul meu a fost ( si este ) cam acelasi si destul de usor.
Durerea e surda, persistenta, continua. Greata mi se face foarte rar si doar la un anumit miros; gust acru, nu, iar amar ... probabil (nu prea am timp sa-l analizez, fiindca imi beau rapid paharul cu apa.

Multumesc,SH! Apendicele mi l-au scos, deci inflamarea lui iese din calcul. As vrea sa stiu la ce problema intestinala te referi si, desigur, am sa mai fac anumite analize, daca durerea nu va ceda. Transaminazele (ALT/AST), Fosfataza alcalina GGT, bilirubina conjugata/neconjugata, amilaza si lipaza ce pot scoate in evidenta?
Analizele pot scoate in evidenta o afectare hepatica sau pancreatica produsa spre exemplu de un mic calcul biliar care a migrat si a stagnat pe calea comuna biliara extrahepatica. Legat de intestin pot fi diverse probleme functionale sau locale in zona duodenala, o colita, aerocolie, etc. Personal cred ca e vorba de o problema biliara pe care trebuie sa o descoperi.
Pagini: 1 2
URL de referinţă