Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: NU STIU CE SA MAI FAC
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua! Ma numesc Andrei am 21 de ani si va rog sa ma ajutati si pe mine sa-mi gasesc diagnosticul la problemele pe care lea am: De aproximativ patru ani, sunt foarte balonat, si am in jur de trei scaune pe zi, de cele mai multe ori dimineata. Scaunele de obicei sunt moi, si ``explozive`` , iar atunci cand simt nevoia sa merg la toaleta nu pot sa tin foarte mult (maxim 5 minute) deoarece simt un fel de durere abdominala , ca si cum m-ar apasa ceva pe burta si trebuie sa fug imediat la baie. am facut urmatoarele analize: examen parazitologic (care a iesit negativ), ecografie abdominala (de 3 ori) care si aceasta a iesit bine, radiologie-imagistica cu rezultatele:
- Nu se evidentiaza ingrosari parietale la nivelul cadrului colic.
- Nu se evidentiaza aspecte diverticulare sau polipoide
- Ficatul are dimensiuni si structura normala.Nu se constata modificari biliare sau portale.
- Colecista fara imagini de calculi vizibili CT sau ingrosari parietale.
- Pancreasu si splina au volum si structura normala
- Loje SR de aspect normal bilateral
- Rinichii, bilateral, au dimensiuni si indice cortical pastrat. Fara aspecte litiazice sau dilatari de cai urinare.
- Nu se constata adenopatii lombo-aortice sau iliace
- Vezica urinara evacuata. Prostata cu diam. transvers de 40 mm.

CONCLUZII: Fara modificari CT colonoscopie virtuala

Medicul de familie zice ca e pe baza de stres. Dar nu inteleg ce stres as putea avea dimineata cand ma trezesc, si ma si apuca durerea de burta crampele si diareea. Intradevar am inceput sa am o anxietatate atunci cand trebuie sa stau neaparat intr-un loc fara toaleta, de exemplu: dentist, autobuz, cu masina la semafor, aglomeratie, examene, etc.
Va rog sami dati un sfat si sa-mi raspundeti la intrebarile:
1. Se poate sa fie pe baza de stres?
2. Ce analiza ar mai fi recomandata sa fac?
3. Care ar putea fi problema?

Astept cu nerabdare raspunsurile dumneavoastra!
Draga Bogdane sau Andrei, esti cazul cel mai clasic de sindromul colonului iritabil, varianta diareica (am facut specificatia intrucit altii lupta cu constipatii ingrozitoare); intr-adevar, nu are suport organic, este pe fond de stres si extrem de greu de tinut in friu. Regim alimentar protector, pe baza de constatari proprii asupra ce-ti face rau, destresare, calm, viata foarte ordonata si echilibrata in tot ce faci - altceva nu prea pot sa-ti spun.
Poate n-ar strica o vizita la un cabinet de homeopatie, combinat cu acupunctura, pentru reechilibrare energetica! Din toata simptomatologia acestui nenorocit de SCI 99% este cauzat psihic, chiar daca tu nu te simti stresat sau anxios.
daca este vorba de colon iritabil. Ar fi buna si o vizita la un psiholog? (acolo m-a trimis ultima data medicul de familie)
Da Bogdane, ar fi cit se poate de utila vizita, are doctorul de familie perfecta dreptate.
Psihoterapeutul te-ar invata sa faci fata problemelor, te-ar ajuta sa-ti remodelezi cognitiile si comportamentele dezadaptative care iti pot da - dincolo de colon - si multe alte dezagremente, de genul agorafobie, fobie sociala, etc. De unele deja ai pomenit, cum ar fi usoara nervozitate cind stii ca baia nu ti-e foarte aproape.
Cel mai indicat ar fi sa-ti alegi un psiholog centrat pe terapie cognitiv-comportamentala.
Numai bine si tine-ne la curent cu mersul lucrurilor !
Ok. Multumesc inca odata. asa am sa fac! big grin
Buna Uliana! Precum am zis o sa postez din noubig grin. Am inceput sa tin regim pentru a`mi da seama care alimente nu se `inteleg` bine cu corpul meu. Si mi se intampla cateodata sa ma simt bine dupa anumite alimente, dar cateoata ma simt rau dupa ce consum aceleasi alimentesad. Is foarte confuz.. La psihlog nu am mers din cauza sa nu`mi scrie ceva boli cronice.. sau stiu eu ce.. si sa raman fara permisu de conducere sau sa am ceva probleme cand o sa doresc sa`mi caut de muncasad. Am facut tratament cu Debridat, Carbune medical, si altele si tot nu am scapat, nici o imbunatatire inafara de ameliorarea diareei. Cel mai tare ma deranjaza acea frica de lipsa toaletei. Medicul de familie nu vrea sa`mi prescrie nici un medicamen zice ca trebuie sa ma autocontrolez. Multi nu inteleg `boala` asta a mea si unu dintre ei este chiar medicul de fam. Cabinet de homeopatie nu este unde locuiesc eu sad (Gerla. jud Cluj). si ca sa ma duc la Cluj pentru sedinte nu`mi permit baniisad Nu`mi dau seama care pot sa fie factorii care imi provoaca stres. (Am multi prieteni cu care ma inteleg bine, sun foarte sociabil, fac facultate de asistenti in medicina genera is anu 2 ma descurc bine la toate materiile mi`am luat examenelebig grin , deci scola nu`i un stres, si cu fetele ma inteleg foarte binehappy) deci nici asta nu`i stres, nu`i dau seama de unde provine stresulsad ). M`am gandit sa incep un tratamen Debridat + Carbunemedicinal + XANAX . Dah imi este cam teama sa i`au Xanax sad. Oare m`ar ajuta? Astept raspunsul cu nerabdarebig grin
Salut Andrei, ma bucur ca te revad si incerc sa te linistesc din prima: daca ai psiholog in celebra si frumusica Gherla (cunosc bine orasul) mergi fara nici o teama, TE ASIGUR ca pasihologii nu prescriu medicamente, nu dau retete, nu fac fise de boli - pe scurt, nu va exista nici un fel de evidenta sau urma care sa-ti pericliteze permisul de conducere sau gasirea unui loc de munca. El, psihologul, va sti sa aduca la suprafata temerile si acel stres pe care tu nu-l resimti ca atare, dar iata, iti fac zile fripte prin sindromul colonului iritabil; te va invata cum sa-ti invingi temerile, cum sa faci fata situatiei.
Nu incape indoiala, de SCI e vorba, pe fond psihico-emotional, caci numai in acest nenorocit de sindrom se poate intimpla ca azi un compot de mere - sa zicem - sa-ti priasca, iar peste cinci zile, un compot identic sa-ti provoace stari de raua de nedescris. Bine face medicul de familie ca nu-ti da medicamente cu carul, le-ai lua absolut de pomana, nu ajuta.
In formula pe care vrei s-o incerci as zice sa inlocuiesti xanaxul cu un calmant naturist, de pilda capsule de sunatoare (Walmark) sau una din urmatoarele: sedocalm, calmoplant, nervosedin (toate 3 de la Plantavorel) ori hypercalm (Hypericum). Xanaxul nu prea ajuta, da si dependenta rapid !
Mergi la psiholog - fara teama, nu vor exista nici un fel de repercusiuni ! happy
Sa-ti fie bine ! big grin
Apropo: pe lacushorul din parcul cel batrin mai sint barcutzele acelea mititele?
Dar bazinul de la Baishoara mai functioneaza??
Bazinele de la Baishoara nu mai functioneaza de mult. Parcul arata foarte bine anul trecut l`au reamenajat. Dar lacul ii dezastrusad poti vedea aici: http://www.gherlainfo.ro/index.php?optio...atest-news
Poate o sa`mi fac curaj sa merg la psiholog big grin ,dar acum o sa incerc metoda cu schimbarea stilului de viatza plus medicamentele acelea inafara de sanax. O sa plec in Italia cam 3 luni .. poate o sa se schimbe cevathinking Multumesc inca odata pentru sfaturi >big grin< ! Si vorbim cand ma intorc! winking
Schimbarea stilului de viata ajuta enorm (fizic si psihic).
Legat de xanax sau orice alt medicament de acest gen:
1. Nu se ia fara sa fie prescris de catre un psihiatru si apoi monitorizat si ajustat corespunzator tratamentul.
2. Genul acesta de medicatie fara psihoterapie in paralel nu ajuta pe termen lung.
URL de referinţă