Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: anticonceptionale
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
buna ziua.Am vrut sa imi schimb data menstruatiei si am terminat de luat pastilele luni si am intretinut relatii intime vineri si mi-a venit sambata.Apoi trebuia sa iau pastilele de marti dar eu le-am luat de joi.Exista riscul sa raman insarcinata?Multumesc anticipat!
Daca nu ai avut relatii sexuale in perioada de la ciclu si ziua cand ai reinceput sa le iei probabilitatea este mica.
nu am mai avut relatii dupa menstruatie dar imi e foarte greata de vreo saptamana si nu stiam ce riscuri sunt .va multumesc
Nu vreau sa fiu rautacios, dar in acest moment, nu are sens sa se mai calculeze vreun risc! Faceti un test de sarcina peste cateva zile si va veti lamuri. In alta ordine de idei, daca le folosim, prima conditie este sa respectam instructiunile de administrare din prospect. Asta daca vrem ca probabilitatea sa se intample accidente sa fie cat mai mica. Trebuie stiut ca sunt destule cazuri in care chiar respectand calendarul de administrare sarcina nu a putut fi evitata. Sigur, sunt rare astfel de cazuri, dar sunt. Este inca un motiv ca anticonceptionalele cele mai potrivite sa fie recomandate de un medic si nu de o prietena, sau din ceea ce citim pe net despre ele.
bine,multumesc frumos!
Buna ziua ...Mi-as dori tare mult sa imi raspundeti la aceastra intrebare.Am avut un act sexual ..in urma caruia am fost nevoita sa iau Postinor 2 ...Am luat medicamentul pe 19 mai.Ciclul trebuie sa imi vina pe 6 iunie,dar de ieri de la ora 16:00 am sangerari si e destul de abundent.In afara de asta,am vazut k in prospect scrie k in caz de depresie ar trebui extrema atentie...Eu am fost la psihiatru si am fost diagnosticata cu tulburare anxioasa.De cand am luat medicamentele, am o durere de cap nu f puternica,dar sacaitoare...Si imi ard urechile si mi se inrosesc...Spuneti-mi va rog frumos daca trebuie sa imi fac griji si daca trebuie sa consult un doctor...Multumesc anticipiat.Astept raspunz
Se specifica in prospect faptul ca singerari intermediare, la citeva zile dupa luarea medicamentului, se pot intimpla; de asemenea, poate aparea cefaleea. Daca aceasta singerare nu se opreste totusi spontan, parerea mea ar fi sa consulti doctorul. Daca esti pe tratament cu antidepresive, evita pe viitor situatiile care sa te oblige la folosirea Postinorului !
Spune-mi te rog frumos uliana,cam dupa ce perioada ar trebui sa ma adresez unui medic daca nu se opreste sangerarea? Si crezi ca in legatura cu durerile de cap nu trebuie sa-mi fac griji? Multumesc
Alexandra, daca pina luni inclusiv singerarea nu s-a oprit(asta ar insemna deja mai mult de patru zile de hemoragie), eu marti as merge la medic, macar pentru o parere calificata ! Cu toata bunavointa, dar e greu totusi de apreciat pe forum cind ar trebui sa-ti faci griji pentru un simptom sau altul ! happy
URL de referinţă