Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Sfat pentru EKG-ul meu
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Pagini: 1 2 3
Desi am trimis si un mail lui armmdt postez si aici o poza cu EKG-ul meu. Vreau si eu ceva sfaturi despre el...
[Imagine: poze60032.jpg]
Eu tot ce vad sunt niste extrasistole ventriculare si un ax la 0 grade, usor deplasat catre stanga, dar inca in limite normale. (daca esti mai plinut ar putea fi o motivatie) In rest nu am remarcat ceva anume, dar o sa intreb si un cardiolog, pentru siguranta.
Despre extrasistolele ventriculare cel mai bine ar fi sa faci un holter de 2 de zile (daca nu ai facut deja). Daca numarul lor este in jur de 200-300 pe zi e OK, nu-s probleme. Daca sunt mai multe trebuie sa faci ceva referitor la ele.
Revin. Am vorbit si cu un cardiolog si, intr-adevar, singurul lucru notabil sunt acele extrasistole ventriculare, care sunt de tract de ejectie. Daca numarul lor, in urma unei inregistrari holter, iese mare se poate incerca o ablatie.
Cand am facut acel EKG medicul de garda mi-a zis ca totusi este cam mare frecventa. Spunea ceva de peste 25%. Acum nu stiu ce sa zic. Astea ma chinuie dupa fibrilatia din noaptea de Anul Nou. Le simt toata ziua dar mai ales cand vreau sa ma culc seara. Multumesc de raspuns... O sa incerc si cu un Holter.
Frecventa ta e de 103 bpm. E cam ridicata, intr-adevar, dar poate fi si pe fond nervos. Fa un holter mai intai de toate si vedem dupa aceea cum procedam. Repet, doar din ECG-ul trimis de tine altceva nu se vede.
Se prea poate sa fie pe fond nervos ca eram pe punctul de a fi incizat la un flegmon de toata frumusetea si ma dureau toate...
armmdt v-am trimis un email pentru ca nu am reusit sa fac upload aici din cauza marimii pozelor. va rog verificati si Bulk Mail la adresa dvs ca nu stiu de ce cateodata mi le trimite acolo.va multumesc
Sa stii ca nu am primit nici un e-mail. M-am uitat si in fisierul de SPAM si peste tot. Dar cat poate fi de mare un CEG scanat?! Eventual scaneaza-l din nou cu o rezolutie mai mica si incearca sa-l mai trimiti odata sau chiar sa il uploadezi pe forum, daca va permite marimea. Si salveaza pozele ca jpg in loc de bmp, ocupa mai putin spatiu.
[attachment=15]

incerc din nou aici !poate am gresit adresa de mail.....multumesc de raspuns
Salut Cristi!
Referitor la ECG-ul tau nu apare nimic special. Doar undele P sunt ceva mai largi in precordiale, dar in rest nimic deosebit. Eventual ai putea incerca sa faci si o ecografie cardiaca si un test de efort. Daca ambele ies bine atunci stai linistit, nu ai nici o problema.
Pagini: 1 2 3
URL de referinţă