Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Cancer pancreas
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Va deranjez cu rugamintea sa-mi precizati daca se mai poate face vreun tratament pentru mama mea diagnosticata cu formatiune tumorala cefalo-pancreatica ce inglobeaza vena mezenterica superioara si determina dilatatie de cai biliare intrahepatice si extrahepatice si dilatatie de canal Wirsung (fara determinari secundare hepatice). Am citat concluziile din computerul tomograf facut recent. Investigatiile s-au facut dupa aparitia unui icter mecanic operat la spitalul Fundeni, neputandu-se interveni chirurgical si la aceasta tumora.
Tratamentul cancerului de pancreas este de regula chirurgical. Interventia este in acest caz dependenta de localizarea, marimea tumorii, existenta unor eventuale metastaze. Se poate opta si pentru tratament cu citostatice sau iradiere. Doar un chirurg specializat in astfel de interventii poate stabili care optiune terapeutica este cea mai buna.
Multa sanatate mamei tale!
Buna ziua,bunicul meu in varsta de 77 de ani sufera de cancer de pancreas cu metastaze la ficat,i s-a declansat si icter mecanic..are dureri ingrozitoare,face injectii cu fortral si deja efectul lor nu tine mai mult de 3 ore. Tumora din pacate nu se poate opera,a facut tratament cu citostatice,a slabit aproape 40 de kg in 4 luni, am luat-o si pe tratamente naturiste si degeaba....nu poate manca decat 3 linguri de iaurt pe zi,vomita,urina este foarte inchisa la culoare.A ajuns deja in stadiul final. Morfina ar putea sa fie prea tare pentru el, e posibil sa il afecteze la creier sau dupa o injectie sa nu se mai trezeasca. Are dureri groaznice,am nevoie de un sfat,un tratament,orice, eu si familia mea suntem disperati,nu mai stim ce sa ii mai facem si sa il vedem cum plange de dureri. Si as mai dori sa stiu cam cat se presupune ca ar mai avea de trait un bolnav in starea lui. va multumesc si astept un raspuns!
Imi pare rau de suferinta prin care trece bunicul tau. Cancerul de pancreas este una dintre cele mai grave boli si este insotit de dureri insuportabile. Tratamentul cel mai eficient in procesul de management al durerii in cancer, in general, este cel cu opioide, cum este morfina. Trebuie deci sa i se instituie acest tratament cat mai repede, doza fiind stabilita de medic si ajustata in functie de eficienta. E greu de spus cat va rezista bunicul tau. Nu foarte mult din pacate! Il puteti ajuta in aceste ultime clipe de viata furnizandu-i tratamentul cu morfina si fiind alaturi de el. E nevoie si de tratament antidepresiv sau anticonvulsivant. Amitriptilina este cel mai des utilizata in acest scop. Discutati cu medicul si acest aspect.
Sanatate bunicului tau!
buna, sunt noua pe aici si sper sa nu gresesc postand acest mesaj aicibig grin.e vorba despre tatal meu,43ani,operat acum 2ani de neoplasm cu metastaze in pancreas,ficat si stomac,a urmat citostatice cam 9luni in urma carora s-a constatat ca tumoarea este in stare stationara,apoi medicul nu i-a mai prescris niciun medicament(de 6luni)straight face ,iar de craciun el a facut o criza cu diagnosticul pancreatita acuta si la fel, nu i s-a recomandat niciun tratament,desi mai acuza adesea dureri.acum nu stim ce sa facem deoaece medicul oncolog nu i-a spus nimic, nu i-a prescris nimic. ce putem face in continuare pt el?se pot relua citostatice, e o solutie iradierea si unde se poate aplica? rog un raspuns.multumesc anticipat
Toata compasiunea mea pentru necazul ce v-a lovit familia, dar la un astfel de diagnostic intrebarilor tale nici macar un oncolog - necum noi - n-ar putea raspunde pe un forum, fara a vedea pacientul si tot dosarul lui medical.
Singura sugestie de bun simt ce mi-o permit este ca eventual sa cereti o a doua parere unui alt oncolog, daca nu vi se pare satisfacatoare colaborarea cu cel de acum.
Mult, mult noroc si sanatate cit se poate !
Buna seara. As dori sa rog, daca exista dintre cititori, persoane cu diagnostic similar, sa ma contacteze. Tumora neuroendocrina de grad 2, cu punct de plecare neprecizat, cu tumora in zona Ampula Vater si metastaze pe ficat. multumesc.
URL de referinţă