Forum Medical - sfaturi medicale online

Versiunea integrală: Analiza sange
În acest moment vizualizezi o versiune simplificată a conţinutului. Vezi versiunea integrală cu formatarea adecvată.
Buna ziua,

am facut o analiza de sange la care am o serie de rezultate in afara intervalului de referinta, astfel:
- Hemoglobina eritrocitara medie 25,76 pg , intevalul de referinta fiind 27 - 34
- colesterol total 254,3 mg/dL , interval de referinta >= 240 mg/dL risc crescut
- HDL colesterol 41,6 mg/dL, interval de referinta < 45 mg/dL risc crescut
- LDT colesterol 196,5 mg/dL, interval de referinta > 160 - 189 mg/dL risc crescut

Restul analizei se incadreaza in intervalul de referinta.

As vrea sa imi spuneti cat de grave sunt aceste valori care nu se incadreaza in domeniul de referinta.
Mentionez ca sunt femeie si am 45 ani.

De asemenea as vrea , daca se poate, sa aflu informatii referitoare la urmatorul aspect:

In 3 februarie am avut un contact sexual" cu probleme" (s-a rupt prezervativul). Pe data de 4 februarie am simtit o durere (ca o intepatura) la ovarul drept. Mentionez ca prima zi de ciclul anterior acestui a fost pe 25 ianuarie. Pe data de 9 februarie am avut dureri abdominale puternice , asemanatoare cu cele de la ciclu. Este posibil sa fiu insarcinata?
In luna februarie am avut o serie de simtome de sarcina: gust metalic in gura, pielea de picioare si abdomen foarte uscata, eram foarte irascibila etc.
In data de 20 februarie "a venit" ciclu, deci ceva mai devreme decat ma asteptam.

Beta HCG total de la analiza de sange (recoltata in 24 februarie) a fost de o,1 mUl/ml - ceea ce nu ar indica o sarcina. A fost facuta prea devreme analiza de sange? inca nu se putea pune in evidenta o sarcina?

Daca nu este sarcina, totusi de la ce puteau sa apara acele simptoame?

Va multumesc anticipat pt raspuns
Analizele de sange de care aminteai indica o usoara anemie si un nivel cam ridicat al colesterolului. Prin urmare trebuie sa discuti cu medicul tau de familie pentru initierea unui tratament si a unui regim alimentar care sa duca la scaderea lui si corectarea anemiei feriprive, probabile.
Legat de problemele din sfera gineco, ele nu se rezolva pe forum. Iti recomand sa mergi la un medic ginecolog care cu siguranta ca iti va spune care e situatia reala.
Multa sanatate.
Valoarea putin scazuta a hemoglobinei eritrocitare medii sub nivelul de referinta ar putea indica o usoara anemie hipocroma, dar scaderea fiind atit de mica s-ar putea sa nici nu aiba semnificatie patologica. Rezultatul il va stabili cu exactitate doctorul, coroborind toate valorile din hemoleucograma. Colesterolul total este insa mare si e mare si dezechilibrul intre asa-numitul colesterol bun (HDL) si cel rau (LDL). Va trebui redus categoric sub 200, prin regim alimentar si administrarea de statine, sub indrumarea medicului.
In ceea ce priveste eventuala sarcina nu m-as pronunta categoric in nici o directie. Poate fi o sarcina, dar tot atit de bine ceea ce-ai descris se pot constitui in primele semne de premenopauza, perioada ce se poate instala la virsta pe care o ai si se poate intinde pe mai multi ani, manifestindu-se cu dereglari de ciclu, dureri, disparitii si reaparitii ale menstrei, furtuni hormonale, schimbari ale epidermei, tulburari afective, etc. Cred ca ar fi util sfatul unui ginecolog.
HEM (hemoglobina eritrocitara medie) a carei valoare este sub limita, ar putea sugera o anemie hipocroma, intr-adevar. Poate sa nu aiba nicio semnificatie patologica. In functie de VEM (volumul eritrocitar mediu) acest tip de anemie poate fi microcitara, normocitara sau macrocitara. Poate ar trebui vazuta si valoarea RDW (Largimea distributiei eritrocitare). In anemia macrocitara RDW este normal pe cand in cea microcitara prin deficit de fier, RDW este crescut. Daca la hemograma rezulta valori mici ale hematocritului si VEM, un RDW crescut sugereaza o anemie cronica prin deficit de fier pe cand un RDW crescut sugereaza anemia ca rezultat al pierderilor de sange.
In 5.04.2012 ne-am programat si eu si sotul meu pt analize si vrem sa mergem la control si la cardiolog.Cunoscandu-ma in mare cu problemele mele, ce analize sant necesare pt a merge cu ele la cardiolog?Asistentele de la cabinetul medicului de familie ma intreaba pe mine ce analize vreau.
Pe prospectul medicamentelor pe care le iau(darob,perindopril)am vazut ca trebuiesc verificate anumite analize.Medicul,niciodata nu mi-a cerut asa ceva.
Analizele si investigatiile de baza pentru un consult cardiologic ar fi:
-Hemoleucograma
-Profilul lipidic (Colesterol, trigliceride)
-Ionograma(K, Mg, Ca, Na)
-Transaminazele (ALT/AST),
-Creatinkinaza(CK-MB)
-Proteina C reactiva
-TSH, T3, T4
-ECG
-Eco Doppler cardiac
Georgiana, pentru Mihai adaugati fibrinogenul si INR-ul. Atentie: in ziua analizei anticoagulantul sa-l ia dupa prelevarea singelui !
Multumesc mult!
Buna ziua, tuturor?
Una dintre prietenele mele ( supraponderale) a mers la un consult endocrinologic la o clinica privata din Bucuresti. La final, i s-au recomandat mai multe analize de laborator, printre care si PPR. Stie cineva ce reprezinta si daca e indispensabila in stabilirea diagnosticului, in conditiile in care cele mai multe laboratoare din capitala nu o lucreaza?
URL de referinţă