Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.38 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wpw, tpsv
21-01-2019, 09:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-01-2019 09:43 PM de Cotuna Sergiu.)
RE: wpw, tpsv
(21-01-2019 09:52 AM)Mariagb a scris:  Buna diminea?a ! Feti?a mea de 3 ani cam la orice r?ceal? face bronhospasm si are nevoie de bronhodilatatoare ,problem? este c? în august mi-a f?cut prima dat? tpsv cu fc 273. Am ajuns la urgente unde i s-a administrat adenozina ?i totul a fost ok,în aceea ?i zi am mers si la cardiolog,i s-a f?cut ?i eco iar inima e normal?,s?n?toas?. De la acel episod dac? are nevoie de bronhodilatatoare trebuie sa mergem la spital ?i s? o monitorizeaz?. Acum,în noiembrie, a f?cut iar bronhospasm Si era foarte închis? la pl?mâni,deci a avut nevoie de salbutamol(cel care i-a dat ?i prima tahicardie) ?i am mar la spital,a fost pus? la aparate ?i dup? 24 h de aerosol cu salbutamolo la 4 ore a f?cut iar tpsv de data aceasta ajungând la 300 fc. I s-a administrat iar adenozina pt ca nu a r?spuns la manevrele vagale. Ne-au transferat la un spital de copii la cardiologie unde au tinut-o sub control 3 zile ?i ne-au l?sat acas? pe tratament cu flecainida ?i controale periodice. Intrebarile mele sunt: flecainida ti e inima sub control sau ?i vindeca? O dat? ce au început episoadele de tpsv poate r?mâne cu ele pe via?? sau se pot opri? Pana acum le-a f?cut cand a luat salbutamol dar O ard le poate face ?i în rest? Sunt foarte speriat? cu toate ca medicii au spus c? nu e o problem? grav? mie mi se pare colosal? fiind vorba de copilul meu. Feti?a este ?i sub tratament cu montelukast pt a r?ri episoadele de bronhospasm. Multumesc anticipat !

Nu stiu sa iti spun mare lucru despre bronhospasm dar despre TPSV pot sa iti spun ca singura varianta prin care poate scapa de ele e ablatia prin radiofrecventa. Antiaritmicele doar le tin sub control dar nu pentru prea mult timp si cu un pret;sunt destul de toxice si au si efecte secundare! Problema e ca ea fiind inca copil, ablatia e foarte discutabila in cazul ei. Despre gravitatea TPSV-ului sunt unele lucruri de spus si depinde cum o privesti. Nu e grav in sensul ca nu e amenintator de viata, dar afecteaza destul de serios calitatea vietii. Doctorul Gabriel Ivanica de la Timisoara se ocupa de ablatii la copii. Atasez un link care o sa te ajute! https://www.youtube.com/watch?v=v67ACqqgFNU
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)