Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.38 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wpw, tpsv
16-09-2015, 11:28 PM
RE: wpw, tpsv
Buna ziua. Cam prin 2010 am mai postat un mesaj....am fost diagnosticata cu tpsv .....am facut o ablatie la dr cozma la timisoara , interventie care nu a reusit ba chiar am facut si bloc de ramura tranzitoriu. De atunci crizele s au inmultit facand chiar si 3-4 pe zi unele tin multe ore iar printre aceste crize am extrasistole.
De ceva timp imi fac curaj sa fac o noua interventie mai ales ca in ultimul timp au aparut si crize cu 80-90 ritmul cardiac si tin foarte mult si pe acest puls intru in alta criza urcandu mi pulsul la 150, 180 chiar daca urmez tratament cu cordarone si betalok.
Sunt asa de speriata si debusolata ......nu stiu spre ce medic sa ma indrept....chiar daca m am documentat atat
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2015, 10:56 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2015 10:57 AM de Cezar.)
Cam la ce intensitate făceai crizele înainte de ablatie și cât de dese? Ți a zis cumva de ce nu a reușit, te a ablat sau ți a făcut doar studiul electrofiziologic?
05-02-2016, 12:21 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-02-2016 12:25 AM de cimpeanu.)
De vreo 2 ore tot scriu si sterg
Am facut ablatie in 2015 aprilie si tot rau ma simt. Am un an in care in fiecare zi ma simt rau de dimineata pana ma culc. Totul este in subconstientul meu care a ajuns la limita superioara a anxietatii. Palpitatii, ameteli, dureri toracice, lipsa aerului ( nu sufocare ), frici si fobii... am avut frica de baie, minteam familia ca am facut dus, imi era frica sa nu ma apuce criza sun dus, spatii aglomerate, orase cu spitale slabe sau deloc, frica de a conduce singur in masina si aglomeratia in trafic ( daca ma apuca o criza nu ajung la spital ) ... am scris mult despre starile mele care dupa cum am spus au atins apogeul.
De o luna stiu ca sunt anxios, am atacuri de panica si nu mor de la atacurile de panica... macar atat happy
Oricum, ma simt rau continu, dar nu mai sunt disperat. Speriat da, dar nu disperat si asta datorita negatiei mele. Toata lumea imi spunea ca am atacuri de panica iar in mintea mea era doar ca ... nu au prins ei pe ecg, holter, test efort simptomele mele. Am vrut sa imi iau holter sa il port permanent ... rau, foarte rau am ajuns sa gandesc. Multi vad ca sunteti speriati de simptomele post ablatie, dar multi din voi va inselati la fel ca mine. Subconstientul se apara si ne creaza simptomele unui wpw sau boala cardiaca... de ce se apara... de la caz la caz in functie de frici, dar frica comuna este boala si moartea. Incercati sa ganditi pozitiv, este foarte greu sa ajungi la apogeul anxietatii, greu, neplacut, deprimant... pentru mine prima interventie din viata a fost la inima, extrem de frustrant. Cu greu trec peste dar sunt pe drumul cel bun. As fi putut fi de mult bine daca ascultam sfaturile medicilor. Asa disperat am fost incat am luat toti cardiologii din buc. la consult si am plecat in Turcia la o clinica renumita, sa constat ca mi-a dat acelas diagnostic " atac de panica " sau vorba lui Tintoiu " atac de țăcaneala" happy
Imi este extrem de greu sa dau un sfat din varful piramidei, sa ignorati simptomele sau sa va deviez de la linia voastra, dar aveti incredere in medici!
Daca va spune ca sunteti bine, pai asa sa fie !
Sanatate tuturor!

Aoleu, in ultimul timp doar eu postez happy
E de bine atunci, se simt oamenii bine , trec eu de anxietatea asta si promit ca nu mai postez decat daca ma striga cineva happy
05-02-2016, 04:48 PM
Daca vrei sa te convingi definitiv poti face 2 lucruri:

- exista niste holtere implantabile, foarte mici, care se pun sub piele in zona pieptului si care iti monitorizeaza activitatea cardiaca incontinuu. Pot sta implantate pana la 3 ani, timp in care cu siguranta te lamuresti daca mai ai sau nu vreo aritmie.
- sa mai faci inca un studiu electrofiziologic sa vezi daca se mai declanseaza ceva

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
05-02-2016, 06:43 PM
Referitor la studiul electrofiziologic. D-ul dr.Stefan Bogdan mi-a explicat cat de important este sa surprinzi aceste tahiaritmii fie EKG, fie Holter inaintea unui studiu electrofiziologic, pentru ca daca faci studiul in lipsa unei documentari clare, exista riscul sa se declanseze alte tulburari de ritm. Daca am inteles bine, studiul electrofiziologic nu se face oricum.
05-02-2016, 09:21 PM
Nu, dar daca acuzi niste stari care pot fi asociate cu o tahiaritmie atunci se poate face studiul oricum.
Sunt pacienti care fac o criza odata pe luna, asa ca e destul de greu sa o prinda pe vreun holter sau ECG. Si atunci ce faci, le refuzi acestor pacienti dreptul la terapie doar ca nu au tahicardia inregistrata?!

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
 Mulţumiri acordate de: ddiana31
07-02-2016, 07:49 PM
@cimpeanu:

Si eu ma confrunt cu palpitatii la aproape o luna de la ablatia pentru WPW. Nu zilnic, dar se mai intampla.
Mi-e frica ori ca a revenit WPW-ul (doctorul care a efectuat procedura mi-a spus ca sunt mici sanse sa revina in 30 de zile), ori ca s-a stricat altceva pe acolo in timpul procedurii si astfel ma apuca palpitatiile de fiecare data cand am impresia ca se simte ceva in zona inimii.

Eu pur si simplu ignor complet si imi trece. Oricum, nu are nicio legatura ce simt acum cu ce simteam in crizele de WPW (vreo 6-7 am avut in total) cand parea ca imi iese inima din piept. Tot pe seama anxietatii pun si eu palpitatiile.

Vineri am controlul de 30 de zile, sper sa fie totul ok.
01-07-2016, 09:10 PM
Buna seara. Mi s.a pus si mie diagnosticul de WPW si urmeaza saptamana viitoare sa ma duc la Tg Mures si tot posibil sa raman si pentru ablatie. Va rog sa imi scrieti in privat daca ati facut recent operatie si cat costa...sau cate sunt procedurile.
Va multumesc anticipat
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 3 Musafir(i)