Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.38 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wpw, tpsv
26-08-2015, 10:45 AM
RE: wpw, tpsv
Nu trebuie sa o iei asa.
Uneori unele proceduri de ablatie implica mai multe interventii. E ca la dentist, cand iti pune un dinte te duci mai intai sa il pileasca, sa ii ia mulajul, sa il puna ...
Asa si aici. Nu inseamna ca daca ai facut o ablatie si calea de conducere aberanta inca mai exista atunci, gata, s-a terminat.
Exista destui pacienti care au facut cate 3-4 interventii pana sa se rezolve.
De aceea nu trebuie sa te opresti.
Stiu ca ablatia nu e o placere, dar este o metoda care VINDECA. Adica dupa ce a reusit gata, toata viata nu vei mai face acea tahicardie. Eu zic ca merita sa suporti 2 ore ca sa ai o viata normala in fata apoi.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
26-08-2015, 12:59 PM
Acum am venit de la al doilea medic ( cardiolog ) , se pare ca va trebui sa refac ablatia, urmeaza sa ma consult si cu medicul care a facut ablatia.
De mic multa lume imi spunea ca sunt " defect " si uite ca sunt happy
La prima ablatie am fost extrem de speriat, acum stiu cu ce se mananca, singura frica este sa nu cedeze inima pe masa...
Merci pt incurajare si raspuns Armmed !
A... stai ca am uitat happy
Am fost in Turcia la Acibadem sa fac un consult si la ei, ca... de, coada cainelui la ei este si... surpriza...
Consultatia a fost facuta cu stetoscopul, ecg sau alte teste... sufletul. Am cerut eu insistent si chiar insistent sa fac un ecg ca poate la ei este inventata smecheria... VARZA si cand spun varza, varza sunt cardiologii acolo. Se uitau pe ecg vechi cu wpw si nu vedeau nimic. In concluzie, nu merita nici macar incercat in alta tara. Avem medici prea buni la noi. Din pacate wpw-ul meu intermitent a dat bataie de cap multor medici buni din bucuresti, dar fiecare cu specializarea lui. Sa se pregateasca medicul meu ca vin cat de curand happy
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
26-08-2015, 02:06 PM
Ideea e ca WPW-ul e posibil sa nu se manifeste incontinuu. Dar daca este surprins pe ECG atunci nu mai incape discutie.
Dar nu orice cardiolog il poate interpreta, chiar daca vede ECG-ul respectiv. Inchipuieti ca in Romania din aprox. 2000 de cardiologi numai vreo 12 fac electrofiziolgie cardiaca.

27-08-2015, 09:46 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-08-2015 09:48 PM de cimpeanu.)
Ma poate ajuta cineva cu interpretarea ekg?
Este facut cu un ekg wireless...
Ma intereseaza ce sunt aberatiile din prima parte, nu am simtit batai neregulate in timpul monitorizarii, iar unda delta pare a fi aparut...
Nu reusesc sa atasez fisierul din pacate sad
28-08-2015, 12:31 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-08-2015 12:32 AM de SoulHealer.)
Wireless? Unde ai facut un astfel de ECG? Redu dimensiunea fisierului folosind un utilitar cum este Paint.
28-08-2015, 09:46 AM
(28-08-2015 12:31 AM)SoulHealer a scris:  Wireless? Unde ai facut un astfel de ECG? Redu dimensiunea fisierului folosind un utilitar cum este Paint.

La clinica spitalului Ponderas. Un spital de care am fost dezamagit a doua oara happy.
Ma va ajuta un coleg de forum cu reducerea dimensiunii.
28-08-2015, 12:36 PM
Gata, am reusit editarea!

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

28-08-2015, 01:01 PM
Probabil că sunt artefacte.
28-08-2015, 06:52 PM
Da, sunt artefacte

28-08-2015, 09:57 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-09-2015 11:49 AM de cimpeanu.)
Multumesc pentru raspunsuri, daca nu ati zis de wpw inteleg ca nu se vede nimic happy

Nu am facut ablatia, in schimb am fost internat o zi la Monza pt investigatii...
Analizele de sange sunt bune, mai putin glicemia care era 100...
Ecg bun
Test efort, am reusit doar 175 puls si tensiune 21 / 8, dupa care am obosit datorita lipsei de miscare. Trebuia sa ajung la puls 185. Testul de efort a fost ok, fara aritmii sau alte tulburari de ritm.
Tensiunea a fost ciudata dimineata dupa ce a luat sange... 10 / 6 . Nu am avut niciodata atat de mica tensiunea mare.
Ca diagnostic ... atacuri de panica.
Mi-a fost recomandat un oftalmolog pentru ametelile puternice si foarte dese... sunt ok si acolo, am -0.25 / -0.25.
De luni pana vineri nu am avut nici o problema de ameteala si nici batai puternice in piept. Sa fi devenit oare meteosensibil? Mda... tot in capul meu sunt pitici.. dar am observat de la ablatie ... aprilie, ca am stari ciudate cu o zi inainte sa se schimbe vremea.
Am devenit dependent de tensiometru... in marea majoritate a timpului tensiunea este 14 / 9 , iar pulsul 80...
Este al naibii de frustrant ca toti medicii sa iti spuna ca ai atacuri de panica, in conditiile in care starile de rau se manifesta cu palpitatii, dureri punctiforme in zona inimii ( dureri de infract ) , poate nu de aceeasi intensitate ca nu stiu si nici nu sunt curios happy , presiune in piept
Sotia imi spune dupa fiecare consult ca parca imi doresc sa imi gaseasca cineva ceva si asa este, sunt fericit ca nu am nimic, dar dezamagit ca nu mi-au gasit nimic.
Va doresc tuturor sanatate multa si multumesc celor care mi-au raspuns!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)