Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.38 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wpw, tpsv
19-11-2013, 11:39 AM
RE: wpw, tpsv
WPW-ul este doar unul dintre tipurile de tpsv. TPSV inseaman tahicardie paroxistica supraventriculara. Dupa ablatie nu mai ai WPW-ul, dar e posibil sa ai alte tipuri de TPSV.
Pentru asta mergi la dr. care ti-a facut ablatia (banuiesc ca dr. Grecu) si fa un studiu electrofiziologic, sa vezi daca nu mai e si alt tip de tahiaritmie.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-11-2013, 03:41 PM
aritmia extrasistolica supreventriculare este un fel de tahicardie sau sunt numai extrasistole
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
21-11-2013, 08:01 PM
Depinde cate sunt. Ai facut un holter sa vezi cate extrasistole ai in 24 de ore?

21-11-2013, 09:52 PM
1130 supraventriculare si 3 ventriculare
21-11-2013, 10:21 PM
Nu sunt foarte multe, daca nu te deranjeaza prea tare eu as zice sa le lasi in pace si o data pe an sa faci un ECG, un holter si o eco. Si daca vor aparea modificari sau numarul lor va creste semnificativ atunci vedem ce se poate face.

06-12-2013, 08:42 PM
Buna seara ,
Dupa mai mult timp de absenta de pe forum , am revenit , din pacate nu cu vesti prea bune . In 2010 am facut ablatie pt WPW si totusi de atunci ma confrunt cu o tahicardie care pana acum nu a fost surprinsa pe holter . Nimeni nu ma credea cand acuzam palpitatii puternice resimtite in piept , in gat , cefalee , stare de lesin . Toate dispareau dupa cateva batai mai puternice si parca nu as fi avut niciodata nimic. Crizele durau de la cateva minute pana la 2 zile . Am facut toate investigatiile posbile , tiroida , coronarografie , neurologie , psihiatrie , analize de sange , ecografie cardiaca si totul este perfect . Chiar sunt invidiata pentru organismul meu sanatos ( inclusiv inima) ! De data asta se pare ca ceva a iesit pe holter dar medicul meu e plecat din tara si ne vom vedea dupa sarbatori . Sunt sigura ca dragul nostru ARM-MED ma poate ajuta cu o interpretare a rezultatelor si cu un sfat . Nu sunt panicata , sunt o persoana echilibrata , dar tare as vrea sa scap de crizele astea lungi si care ma lasa fara vlaga . Sunt activa , muncesc si crizele astea tot mai dese ma fac sa trag de mine sa pot termina treburile la timp . Atasez ultimele rezultate si astept cu nerabdare un raspuns.
La multi ani tuturor sarbatoritilor de astazi !

Fişier(e) ataşate
.pdf  holter_11_2013.PDF (Mărime: 889.16 KB / Descărcări: 36)
.pdf  test_efort_11_2013.PDF (Mărime: 201.53 KB / Descărcări: 7)
06-12-2013, 10:22 PM
As zice ca in afara de un numar destul de mare de extrasistole, atat atriale, cat si ventriculare, nu ar fi altceva.
Aceste extrasistole nu au legatura cu ablatia de WPW.
Dar, intr-adevar, trebuie sa faci ceva legat de ele. Mergi la doctorul care ti-a facut ablatia cu rezultatul de la holter si vezi ce zice.

06-12-2013, 10:39 PM
Multumesc , nici nu am zis ca au legatura cu ablatia , a fost o reusita , dar voiam sa stiu daca e posibil sa mai am vreun focar ratacit care imi provoaca tahicardia . Tramentul cu betalok nu ma ajuta , imi scade frecventa batailor dar restul simptomelor raman si mie mi-e la fel de rau. Mi-as dori sa se poata rezolva prin ablatie , nu mi-e teama .
Sa fii sanatos !
26-08-2015, 02:25 AM
Nu mai are nimeni wpw sau nimeni pe aici post ablatie wpw...
Eu sunt unul! Au trecut 4 luni de la ablatie si au reaparut palpitatiile preablatie. Am fost la un consult la prietenii de la Arsenie ( ekg - teste sange ) si nu a iesit nimic. Am avut un wpw intermitent cu o ablatie reusita si cu toate astea... ametesc foarte tare, pulsul 75, TA 14 / 9 , dureri in diverse locuri din zona inimii, palpitatii de la slabe la puternice samd!
Am avut intr.o zi palpitatii foarte puternice mai mult de 2 minute de aceeasi intensitate ( nu am avut niciodata atat de intense) dar am dat vina pe consumul excesiv de nicotina ( bat-o vina ) ...
Din pacate atunci cand inima o ia la galop vrei sa ai pe cineva langa tine care sa te inteleaga si sa nu iti repete continu ca ai atacuri de panica... oare ...
In seara asta la spital m-i sa spus ca nu apar modificari pe ekg, dar asta nu inseamna ca nu am nimic si ca ar trebui sa il contactez pe medicul care a facut ablatia, este mai mult ca sigur sa trebuiasca sa repet "figura".
Sunt extrem de dezamagit de mine, de viata, de genetica ... defecta cu care m.am nascut... de persoanele care imi repeta ca eu m.am nascut cu ceva la cap, ca fizic arat bine desi eu am stari greu de crezut.
Oare, cand o sa avem medici pe placul nostru, care sa ii credem " medici personali " sa ne sufle si in ... lapte happy sa ne dea raspunsul dorit...
Din pacate suntem niste oameni care ne dorim sa fim sanatosi, care ne speriem la orice bataie a inimii fie ea buna sau rea, suntem oameni care asteapta sa aiba zile placute fara a se gandi la inima...
Am fost o persoana foarte activa, extrem de activa care acum a devenit leguma. Mi-e frica sa raman singur acasa, sa merg cu masina, chiar sa respir...
... sper ca palpitatiile mele sa fie doar de ordin psihic, durerile in piept la fel, sper sa se fi inselat medicii de la spital cand au spus ca trebuie sa refac ABLATIA!
Nu stiu daca ne intelege cineva frustrarea, dar e cam de rahat cand e vorba de inima atunci cand o simti...
Va doresc o viata fara palpitatii de ordin clinic !
26-08-2015, 08:48 AM
Sper să nu mai fie nevoie să refaci ablaţia şi să rezolvi problema altfel.
(26-08-2015 02:25 AM)cimpeanu a scris:  Sunt extrem de dezamagit de mine, de viata, de genetica ... defecta cu care m.am nascut... de persoanele care imi repeta ca eu m.am nascut cu ceva la cap, ca fizic arat bine desi eu am stari greu de crezut.
Oare, cand o sa avem medici pe placul nostru, care sa ii credem " medici personali " sa ne sufle si in ... lapte happy sa ne dea raspunsul dorit...
O cale de urmat ar fi să te schimbi tu însuţi, nu să "ceri" ca lumea să se schimbe. Asta nu se va întâmpla şi în adâncul sufletului o ştii şi tu. happy
(26-08-2015 02:25 AM)cimpeanu a scris:  Am fost o persoana foarte activa, extrem de activa care acum a devenit leguma.
Iată, tu singur prezinţi "dovada" că nu mai eşti ce-ai fost. Ştiu, schimbarea noastră e cea mai dificilă, dar e calea corectă. Crede-mă. happy
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)