Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tratament cancer san
17-10-2013, 08:08 PM
tratament cancer san
Buna seara. M-am operat in luna mai 2013 de cancer la san ( mastectomie radicala dreapta modificata tip Madden), diagnostic de carcinom ductal si intraductal cu invazia tesutului gras peritumoral. In urma analizei imunohistochimice am fost incadrata laT1N0Mx. Medicul oncolog mi-a prescris Tamoxifen, Detralex si Zolatex ( o injectie la interval de o luna). In cele aproape 6 luni de la operatie am luat si silimarina, la indicatia farmacistului, pentru protectia ficatului. De curand am citit insa faptul ca este contraindicata in combinatie cu Tamoxifenul. Ma puteti ajuta cu o lamurire? Exista o alta solutie pentru protectie, fara insa a supune ficatul unui risc cat de mic? Multumiri.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
18-10-2013, 01:37 AM
RE: tratament cancer san
Miriam,cred ca cel mai indicat sa-ti dea sfaturi,este oncologul sau medicul de familie.Pe ce perioada ti-a indicat trat. cu tamoxifen?E un citostatic oral toxic,neaparat trebuie sa-ti protejezi stomacul si ficatul !
 Mulţumiri acordate de: miriam71
18-10-2013, 07:19 PM
Deocamdata iau de aproape 6 luni... dar voi lua pe o perioada de 5 ani cel putin. Imi puteti indica totusi ceva pana ajung la oncolog ( jumatatea lunii noiembrie) ?
multumiri
19-10-2013, 02:25 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-10-2013 02:27 PM de leontina popescu.)
Cere sfatul medicului tau de fam. Ce iau eu...iti poate dauna...de ex. stiu ca omez-ul luat pe termen lung provoaca caderea parului,am simtit-o pe pielea mea.

Sunt impotriva medicamentelor luate dupa ureche!
 Mulţumiri acordate de: miriam71
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)