Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tinitus sau nu?
27-12-2021, 08:32 PM
RE: tinitus sau nu?
(27-12-2021 01:48 PM)SoulHealer a scris:  Sunt convins ca te-ai documentat legat de causele migrenelor pe care le acuzi. Un articol in plus nu strica!
https://www.nhs.uk/conditions/migraine/causes/

Multumesc pentru link. Bineanteles ca am citit mult despre migrene fiindca sunt niste ani buni (vreo 30) de cand ma confrunt cu problema asta. Am fost la diferiti medici, am incercat multe combinatii de medicamente, am incercat si cu acupunctura, ceaiuri. Degeaba. Am avut o perioada si un caiet in care imi scriam ce mancam si tot ce faceam in fiecare zi. Dar durerile de cap nu au nici o logica, nu au nici o legatura. Cateodata ma trezesc noaptea din somn de durere, alteori dimineata dupa ce ma scol, in timpul zilei. Tot calmantele ma ajuta. Mai exact piafenul, aulinul. Si culmea este ca niciodata nu ma doare pe o parte a capului asa cum este descrisa migrena. Ma doare doar toata fruntea. Atat.Aproape ca m-am obisnuit cu durerea de cap pentru ca, sincer, sunt convinsa ca n-o sa scap de ea niciodata. Ce ma ingrijoreaza este faptul ca iau prea multe pastile pentru calmare (daca s-ar putea vedea cate am luat pana acum....) Acum si chestia asta cu zgomotul in ureche, mi-e teama sa nu fie de la cap.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-12-2021, 09:42 PM
RE: tinitus sau nu?
Daca nu e cervicala atunci e tiroida: tinitusul, durerile de cap... totul e din cauza tiroidei. Mai testeaza hormonii din cand in cand si ajusteaza doza. Tot tiroida face sa apara si problemele de absorbtie de aici si deficitul de b12, folat, d, feritina etc. la cei cu hipotiroidism/Hashimoto. Deficientele astea duc la o proasta conversie a hormonilor tiroidieni (adica nu-i poti folosi, chiar daca ii ai) la fel si metoprololul. In concluzie esti in cercul vicios.
Mergi la medicul de familie daca platesti asigurare, ai o boala cronica care trebuie investigata perĂ­odic si tinuta sub control cat de cat. Sunt analize costisitoare daca le faci pe cont propriu dar care trebuie facute macar o data pe an.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 2 Musafir(i)