Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tensiunea oscilanta sau emotivitate?
13-06-2016, 05:55 PM
RE: tensiunea oscilanta sau emotivitate?
Salutare. Vis a vis de tensiune crescuta faceam tratament cu nebilet de 5 iar de o luna iau si enalapril de 5 si abia asa sta in 12-13 cu 7,5-8,5 ceea ce inainte aveam numai cu nebilet. Treaba e ca am luat vreo 9 kg in greutate, de la 90 la 99 la 1.83 inaltime. Mi am facut si profilul lipidic pe care il atasez si alte cateva analize la sange. Multumesc si scuze ca am postat aici happy

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-09-2016, 10:07 PM
Revin in forta big grin din pacate ... Dupa o perioada in care m-am simtit in proportie de 70-80 % spun eu normal, mai bine ca niciodata de cand ma confrunt cu toate probleme de sanatate. Sunt doua zile de cand sa racit, a plouat, au reaparut din nou simptomele de buimaceala,amorteala de fata,putina durere cervicala,oboseala, durere oculara, etc .. lasand la o parte "meteosensibilitatea" care nu cred ca te poate face atat de "varza", sincer nu credeam vreodata ca o sa reapara si voi trece din nou prin acelasi calvar, pentru ca altfel nu poate fi numit.

Problema mai mare este ca de maine sunt plecat 4 zile la un concurs de pescuit si sper sa o scot la capat, sa reusesc sa ma odihnesc si sa ma mai lase starile astea nasoale.

Apoi ce e de facut ? trebe sa incep de undeva si cred ca primul lucru ar fi un RMN sa vad cat de evoluata este discopatia cervicala ...
16-09-2017, 03:35 PM
Buna ziua. Scriu si eu pentru prima data pe sectiunea asta a forumului relatand si cerand un sfat daca se poate: acum cateva luni mi-am gasit tensiunea 170/90mmhg era undeva seara vazusem un meci si mam enervat. Astazi stand la un film am simtit ca parca ma ia un disconfort in zona cefei si parca eram un pic ametit. Mi-am luat tensiunea si era 170/92mmhg. Mentionez ca sunt asistent medical la smurd si printre altele sunt si mai anxios(uneori si mici atacuri de panica). Ce e de facut? Sa vorbesc cu un cardiolog si sa incep sa iau tratament? De fiecare data cand o mai luam fie la munca fie acasa nu era mai mare de 14..Va multumesc
16-09-2017, 04:00 PM
Da, trebuie sa discuti cu un cardiolog necesitatea unui tratament hipotensor. Poate n-ar strica un holter TA pentru 24 de ore, desi e destul de deranjant de purtat. Medicul va vedea daca sunt doar pusee, sau tensiunea este ceva mai mare pe o perioada de timp semnificativ de mare. Daca esti supraponderal, ia masuri. Verifica minutios rinichii suprarenalele si metanefrinele plasmatice.
08-08-2018, 03:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-08-2018 03:13 PM de xzibit.)
Buna ziua, nu vreau sa deschid un nou topic, am o curiozitate legata de masuratea tensiunii arteriale. Tinand cont de faptul ca ametesc de multe ori cand ma ridic din pozitia sezut, fapt care se datoreaza probabil prin pricina scaderii tensiunii , am incercat sa imi masor tensiunea din picioare, e prima data cand incerc, desi ametesc de cativa ani , dar nu am dat prea mare importanta. Daca in sezut am tensiunea 12/6, in picioare in momentul ridicarii scade la 9-10/5-6, apoi dupa un timp petrecut in picioare isi revine la normal ( cred ca am masurat corect, am tinut mana moale , intinsa , lipita de corp) .

Acum intervine curiozitatea mea, desii nu stiu daca este corect ce am facut, dupa cateva minute tensiunea se stabilizeaza, revine la valoarea initiala din sezut 12/6 , dar daca las tensiometrul cuplat dupa 1 pas , pun sangele in miscare ,aceasta sare direct la valori de 14-15/7-8 , in timpul mersului , iar dupa oprire la cateva secunde , un timp relativ scurt revine la valoarea initiala 12-13/6.

Aveti vreo idee ? Are relevanta masuratoarea ? Sau este o eroare pentru ca nu se poate folosii tensiometrul in acest scop.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)