Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tensiunea oscilanta sau emotivitate?
08-01-2016, 02:20 PM
tensiunea oscilanta sau emotivitate?
Buna ziua,haideti sa va spun prin ce trec eu de ceva vreme,detin acasa un tensiometru clasic,cu pompa,sunt asistent medical,deci intradevar stiu sa imi iau tensiunea si singur,chiar mai corect decat multe cadre medicale,care nu respecta unele reguli cum ar fi pozitia mainii,a mansetei etc.

Sa trec la subiect.am trecut prin niste atacuri de panica,am ramas mai emotiv,am o problema cu emotile care le controlez mai greu. Daca imi ia cineva tensiunea inafara de cei din familia mea,aceasta creste pana la valori de 15-16mm in momentul acela simt un fior interior,o agitare,o usoara tahicardie de moment. Mie mi se pare ceva normal atata timp cat corpul meu se confrunta cu sentimentul acela de frica sa mi se ridice brusc tensiunea,daca in urmatoarele minute o iau eu singur cand sunt linistit nu mai e nici o problema,tensiunea se stabilizeaza. Acum vine intrebarea ? Credeti ca este un lucru normal ? pentru ca cadrele medicale sunt gata sa imi dea medicamente,pentru ca in opinia lor eu am o tensiunea oscilanta .. Am uitat sa mentionez ca in general am 12-12,5 cea sistolica cu 5,maxim 6. Dar problema care ma macina mai tare este ca de cateva zile este 9-10 cu 5, am luat tensiunea in diferite momente ale zilei,este la fel,ma simt usor ametit,slabit,nu sunt deshidratat,consum lichide si mananc regulat. Daca ma duc la un cabinet medical sa imi fac investigatii pentru tensiunea asta mica nu rezolv nimic,degeaba zic eu ca am 9-10 cand mi se ia tensiunea si am 13-14-15.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2016, 12:02 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2016 12:05 AM de julie v.)
RE: tensiunea oscilanta sau emotivitate?
Buna seara, xzibit ! happy
Ma recunosc 100% in tot ce simti, vis-a-vis de masuratul tensiunii ! Dr cardiolog la care ma duc de vreo 8 ani stie ca atunci cand vine momentul masuratului tensiunii inima mea o ia razna la propriu, ceva de genul puls 100 si tens.15-16 cu 9-10 . Zambeste cu intelegere si stie ca "sufar" de "tensiunea de halat" . Daca mai sta de vorba cu mine si ma mai ia pe ocolite, ma linistesc si toate-s bune . Chestia e ca uneori si acum, cand imi iau singura acasa tensiunea, ma ia cate o panica de zici ca mi se da verdictul final happy si, evident, rezultatul masuratorii este cel al agitatiei . Asa ca ma apostrofez singura si imi impun sa ma controlez, si totul e cum trebuie . PPC se cheama "boala" . Pitici pe creier, adica . Nimeni nu mi-a dat tratament pentru reglarea tensiunii, stiind care-i adevarata problema .
O alta dr. mi-a spus ca pot lua, inainte sa vin la control, 1/2 sau chiar 1 distonocalm, ca sa nu fiu stresata de controlul in sine . Asa ca fii linistit . Si nu-ti mai lua toata ziua tensiunea . happy
09-01-2016, 03:22 PM
(09-01-2016 12:02 AM)julie v a scris:  Buna seara, xzibit ! happy
Ma recunosc 100% in tot ce simti, vis-a-vis de masuratul tensiunii ! Dr cardiolog la care ma duc de vreo 8 ani stie ca atunci cand vine momentul masuratului tensiunii inima mea o ia razna la propriu, ceva de genul puls 100 si tens.15-16 cu 9-10 . Zambeste cu intelegere si stie ca "sufar" de "tensiunea de halat" . Daca mai sta de vorba cu mine si ma mai ia pe ocolite, ma linistesc si toate-s bune . Chestia e ca uneori si acum, cand imi iau singura acasa tensiunea, ma ia cate o panica de zici ca mi se da verdictul final happy si, evident, rezultatul masuratorii este cel al agitatiei . Asa ca ma apostrofez singura si imi impun sa ma controlez, si totul e cum trebuie . PPC se cheama "boala" . Pitici pe creier, adica . Nimeni nu mi-a dat tratament pentru reglarea tensiunii, stiind care-i adevarata problema .
O alta dr. mi-a spus ca pot lua, inainte sa vin la control, 1/2 sau chiar 1 distonocalm, ca sa nu fiu stresata de controlul in sine . Asa ca fii linistit . Si nu-ti mai lua toata ziua tensiunea . happy

Mersi in orice am o sa îmi pun un holtei sa văd ce ce a scăzut tensiunea.Paradoxul este ca Mătușa mea este cardiolog dar degeaba tot agitat devin in prezenta ei ..
09-01-2016, 07:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2016 07:43 PM de SoulHealer.)
Asa se manifesta sindromul "halatului alb" (White Coat Syndrome), prin cresteri ale valorilor tensionale si/sau tahicardie pasagere, ambele. Este un sindrom destul la frecvent la cei ceva mai anxiosi. Discuta cu matusa ta pentru a vedea de ce tensiunea diastolica este atat de mica uneori. Probabil ca ar fi util un holter tensional, desi nu e atat de usor de suportat, mai ales in timpul noptii cand nu prea te lasa sa dormi! happy Cel mai bun holter ai putea fi tu, luand tensiunea in fiecare ora, facand activitatile pe care le faci de obicei. In rest, trebuie sa rezolvi problema anxietatii pe care o ai, fara indoiala. Spitominul este foarte bun pentru asa ceva si matusa ta ti-l poate prescrie fara probleme.
Sanatate
09-01-2016, 09:14 PM
Mie mi se pare greu sa decid cat este tensiunea diastolica,ultima bataie putin mai puternica este pe la 5,pentru ca se aud batai pana la 0,tensiometrele digitale si cel de la spital se opreste in jur de 7 ...
09-01-2016, 10:54 PM
Nu cred ca e posibil sa auzi batai pana la 0!! Ori e prea stransa manseta ori stetoscopul nu este plasat in zona corecta! happy
Da credit tensiometrelor digitale in acest caz. Unele sunt destul de bune. Mai ales cele care masoara tensiunea folosind doi algoritmi diferiti, cum este tensiometrul Tensoval Duo Control (metoda oscilometrica + algoritm Korotkoff). Sigur, medicii cardiologi m-ar contrazice si ar spune ca tot cele clasice ( mai ales cel cu mercur) sunt cele mai precise. Inclin sa le dau dreptate!
09-01-2016, 11:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2016 11:55 PM de xzibit.)
Cum imi iau eu tensiunea,stau intr-un fotoliu cu mana pe bratul fotoliului, mansonul il pozitionez in dreptul inimii,cam 2-3 degete mai sus de plica, stetoscopul il plasez pe artera unde se simte pulsul,umflu mansonul, si desumflu undeva la 10-15 mm pe secunda. Tu cum crezi ca e procedura mai corecta? Cum iau asistentele in spital ? Pun stetoscopul pe plica,trag mansonul peste,iti ridica mana in aer,nu te lasa sa iti tragi suflu dupa ce urci 1-2 etaje .. Cat despre bataile acelea suspecte, chiar nu imi dau seama, nu de fiecare data patesc,se aud niste batai pe sfarsit foarte slabe,le aud in stetoscop chiar si dupa ce este desumflat complet. In momentele alea in care sufar de tensiune de halat alb , tensiunea sistolica urca pana la 15-16 ,dar cea diastolica ramane unde la 7 maxim 8. Am si eu un record personal de 18,5 cu 9, 5 minute mai tarziu cand imi iau singur tensiunea asta revine in limite normale, am speriat o gramada de doctori,multora nu le vine sa creada ca tensiunea de halat alb poate sa atinga asemenea valori. Intrun timp si eu cand imi luam tensiunea (credeam ca sufar de hipertensiune) ma panicam si aveam valori dinastea de 15-16,prima data cand am patit asta am luat jumatate de metoprolol si dupa ce m-am linistit mi-am luat tensiunea si aveam 8,5 cu 5,puls 45-50 si atunci m-am lamurit ca totul e in mintea mea si trebuie sa imi impun sa fiu calm in momentul cand imi iau tensiunea pentru ca nu se poate intampla nimic grav,dar totusi in prezenta cadrellor medicale oricat as incerca,cu zambetul pe buze,imi vine sa rad,dar reactia este involuntara. Oricum din punct de vedere psihic sunt ok, nu traiesc cu frica de moarte sau alte simptome ale anxietatii. Sper sa depasesc intru totul starile astea.
10-01-2016, 10:04 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2016 11:35 AM de SoulHealer.)
Da, iti dau dreptate, legat de bataile ce pot sa apara si cand burduful este dezumflat. Sunt mici variatii tensionale ce pot fi provocate de o simpla miscare sau emotie sau anxietate. Aceste manifestari se observa cel mai bine cu un aparat digital. De multe ori se comanda umflarea suplimentara a burdufului daca se detecteaza o crestere a valorilor tensionale fata de media calculata de aparat sau fata de ultima valoare memorata. Cand auzim ca e comandata umflarea suplimentara, brusc, creste anxietatea si putem face un pueseu de tensiune care sa ne sperie si mai rau! In faza de deflatie a burdufului, acesta se dezumfla brusc dupa ce aparatul nu mai detecteaza e descrestere semnificativa a TA in unitatea de timp, pe cand la aparatul clasic acest lucru nu se intampla.
Intr-adevar, masori corect tensiunea, dar sa nu uitam sa ne luam tensiunea dupa un repaus de 10 minute si ca atunci cand ne-o luam singuri, cu un aparat clasic, exista un mic factor suplimentar de disconfort, pentru ca nu putem fi 100% relaxati, iar daca avem si auzul extrem de fin se poate intampla ceea ce ne-ai povestit! happy Masoara tensiunea si la bratul drept pentru comparatie.
10-01-2016, 03:30 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2016 03:50 PM de SoulHealer.)
Da,eu imi masor tensiunea imediat dupa efort (plimbare,treburi casnice etc), iar apoi si dupa 5 minute de repaus,aceasta difera cu maximum 20 mm,in momentele in care sunt relaxat,dupa repaus,tensiunea se situeaza intre 10-11 cu 5 ,deci nu cred ca poate fi vorba de tensiune oscilanta,deja o monotorizez de 3 zile ,cam de 3 ori pe zi,la aceleasi ore si nu vad diferente considerabile,doar daca sunt putin agitat si atunci nu difera cu mai mult de 20 mm.

Intradeva am trecut si eu prin asta,nu puteam fi 100% relaxat cand imi luam tensiunea cu aparatul clasic ,la cea mai mica emotie ea poate varia 10-20 mm daca suferi de anxietate. Eu am o fistula la mana stanga,care desi nu mai functioneaza ma incomodeaza cand imi iau tensiunea,ma doare,ma furnica si nu mi se pare ca iese o masuratoare corecta din pricina asta,in orice caz nu difera decat cu 5-10 mm tensiunea de la un brat la altul,in cazul meu si asta e un lucru normal. Eu am facut si un transplant de rinichi si un urmez un regim hiposodic,nu iau medicamente de tensiune,probabil daca nu l-as tine atat de stric as depasi valorile astea de 10 cu 5,dar e mai indicat asa pentru sanatatea mea.
17-01-2016, 05:20 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-01-2016 05:55 PM de Florin34.)
Salut. Aceeasi problema o am si eu. Cum ajung la doctor / spital cum am tensiunea peste 15. Eu in repaus, cand sunt linistit este intre 11,5 - 12,5 cu 7-8. Acelasi lucru l am observat la emotii ( eu fiind foarte emotiv, ma sperii f repede si f tare) tota asa se duce pasager la 15-16 cu maxim 10 sau spre exemplu azi supa ce ma dat zapada de pe masina - 15/8,5 iar dupa 5 min 12/7. Eu iau si tratament cu noriprel de 2,5. Am mai observat ca dupa plimbare de 20 min mai ajunge la 14-15 sau cand fac bicicleta statica asa moderat cate 10-15 min iar ajunge pe a 14-15. este normal?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)