Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 1 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tensiune mare si puls accelerat
16-06-2010, 10:48 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-06-2011 04:52 PM de SoulHealer.)
tensiune mare si puls accelerat
Buna ziua armmdt. Va rog să ma ajutati cu urmatoarea problema
În luna Februarie 2010, am avut un eveniment nefericit, deces în familie. De atunci şi până în prezent am căpătat o stare de disconfort foarte rea. Am făcut tensiune 17. Am mers la cardiolog şi mi-am făcut electrocardiograma, examen colesterol, trigliceride şi glicemie. Toate au fost în parametrii normali, si mi-a zis că am făcut atac de panică.
Actualmente deşi au trecut cca 4 luni nu am scăpat de această stare de disconfort. Tensiune mare şi ritm accelarat. Seara când mă întind în pat simpt cum bate inima accelarat, şi îmi crează insomnie. Se fie oare o boala de inima?
Vă rog, ce mă sfătuiţi, să scap de această stare?
Va multumesc?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-06-2010, 10:53 AM
RE: tensiune mare si puls accelarat
Pentru inceput, tinand cont ca simptomele sunt destul de frecvente, incearca sa mergi la un spital si sa faci o inregistrare holter de 24 de ore. Apoi, in functie de aceasta, vedem.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
16-06-2010, 03:44 PM
multumesc pentru sfat
dupa parerea dvs., inregistrarea holter necesita internare?
Chiar acum câteva zile în urma am fost iar la cardiolog şi am făcut o electrocardiogramă şi a zis că totul e ok. Mi-a recomandat sa iau o pastila de ,,extraveral" şi o jumătatea de ,,nebilet" seara. Vă rog puteţi să-mi spuneţi cum se procedează pentru a încărca o electrocardiograma după ce a fost scanata, să o postez pe site spre vizualizare. Poate asa va dati seama mai usor.
Vă mulţumesc
16-06-2010, 04:33 PM
Salu Cosmin. Apasa New Reply si in josul paginii o sa vezi butonul Browse pentru New Attachment , incarci ce vrei din calculatorul tau si apesi Add Attachment
Holterul nu necesita internare. S-a discutat pe forum ce e acest holter,cauta un pic in sectiunea cardiologie, oricum gasesti si pe internet o groaza de informatii despre ceea ce este. Personal iti recomand sa faci investigatia aceasta la un cabinet particular, dai un ban,dar stai in fata cum se spune, sau ,ma rog, daca ai cunostinte pe la vreun spital incearca acolo, oricum nu e mare lucru. sanatate!
16-06-2010, 09:05 PM
Buna Cosmin, si eu sint de parere sa mergi la un cabinet particular chiar daca te costa mai mult dar ai siguranta ca aparatul functioneaza bine si bateria te tine 24 de ore.Conteaza si cum ti-l instaleaza. Daca esti din Iasi iti recomand cu multa caldura cabinetul d-nei. dr. Grecu Mihaela , care are preturi accesibile , in comparatie cu alti medici, te programeaza f repede si este un medic exceptional.Iti dai seama ca si colaboratorii sint pe masura...
16-06-2010, 09:41 PM
Dar saptamana asta dr. Grecu nu este in tara, abia de saptamana viitoare.

17-06-2010, 09:41 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-06-2010 09:44 AM de cosmin.)
multumesc pentru sfat
dar sunt din Gorj
am atasat electrocardiograma

Fişier(e) ataşate
.pdf  File.PDF (Mărime: 129.92 KB / Descărcări: 39)
17-06-2010, 01:46 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-06-2010 01:51 PM de uliana.)
Buna Cosmine! Pentru holter nu trebuie sa te internezi, ba dimpotriva, cind vei avea aparatul pe tine sa te porti cit mai normal, sa faci tot ceea ce faci tu in mod cotidian, fara nici un fel de restrictii sau menajamente ,atentie doar la cum te speli, sa nu intre aparatul la apa sau sa ti se desprinda vreun electrod-ventuza. Cum iti spunea si ARMMDT, aparatul e micut/cit o palma fara degete/ si se ataseaza pe talie, ca o borseta. Din el ies niste fire colorate/parca 5 la numar/ care prin niste ventuze se lipesc in anumite puncte pe piept. Aparatul va inregistra timp de 24 de ore toata activitatea cardiaca. Te sfatuiesc ca in ziua cu pricina sa ai la tine un notes si sa notezi momentele /ora exacta adica/ cind simti ca intervine vreo neregula cu inima, ca sa se poata compara cu ce va indica aparatul (ca un fel de control ca dracovenia a functionat bine). Poti sa ai "nesansa" ca tocmai in ziua cind vei avea aparatul inima sa nu dea semnale proaste, prin urmare investigatia se va cere repetata, daca simptomele vor reaparea. Cum s-ar zice alti bani, alta distractie! Avind in vedere cele spuse de tine ca factor declansator al palpitatiilor/decesul in familie/ eu - ca "veterana" in ale aritmiilor - presupun ca ai o tahicardie sinusala pe fond de panica, ori atunci calmantele iti vor fi cel mai de folos si depasirea, prelucarea psihica a tristului eveniment. Oricum, tine-ne la curent, bafta! :woohoo:
Revin: :woohoo:-ul acela s-a vrut o iconita galbena rizacioasa, da' nu mi-a mers. Uite-l pe dintosu' nostru ... big grin
17-06-2010, 02:04 PM
Cosmin, electrograma atasata arata normal, nu vad nici o modificare care sa sugereze vreo problema.

22-06-2010, 11:33 AM
va multumesc tuturor, spuneti-mi vă rog o tahicardie sinusala pe fond de panica, cum a spus uliana, durează chiar aşa de mult (4 luni).
Cred că este pe fond de panică, deoarece ziua când sunt la serviciu, nu prea ma deranjază, doar în momentul când îmi aduc aminte prin ce am trecut şi gândul că aş putea fi bolnav de inimă. Atunci simt cum inima o ia razna şi creşte pulsul.
Ce mă sfătuiţi să fac în cazul ăsta?
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)