Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stimulator cardiac
04-04-2014, 03:19 PM
RE: stimulator cardiac
Din câte știu eu, sportivii au un puls de repaus relativ scăzut. Asta grație eficienței de pompă a inimii lor antrenate.
1. Te simți rău când ai pulsul așa scăzut?
2. 25 bpm e, totuși, cam puțin.
3. Numai un cardiolog poate să te ajute, cunoscând, documentat prin diverse analize, explorări, cazul tău. Sfaturile de la cei ce nu sunt specialiști, mai mult te-ar încurca/deruta.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-04-2014, 03:41 PM
Nu ma simt rau, ultima vizita medicala la medicul sportiv a fost in urma cu 2 ani si atunci aveam 45 bpm , zicea ca e cam putin dar am rezistenta fizica foarte buna zic eu si timpul de revenire e ok, alergarile de anduranta le faceam fara probleme.Am mai patit sa ametesc dupa ce ma ridicam de la calculator sau cand ma ridicam brusc din pat dar foarte foarte rar, in ultimul an nu am patit nimic asemanator
04-04-2014, 04:27 PM
Păi, englezul zice: If it ain't broke, don't fix it!
04-04-2014, 04:40 PM
O sa merg la Cluj sa-mi faca si ei analizele si ramane la decizia lor daca e nevoie de stimulator sau nu
04-04-2014, 05:11 PM
De ce sa-ti implanteze stimulator daca te simti bine? S-a descoperit vreun defect de conducere la EKG? Daca nu, si daca tu te simti bine, atunci... te invidiez. happy Toti sportivii au pulsul de repaus mic (daca bine tin minte, recordul este de 27 bpm). Medicul meu mi-a lansat un soi de "challenge", sa fac atata sport pana reusesc sa-mi cobor pulsul de repaus sub 50 bpm (momentan sunt la 60) - el considera ca pana la 40 e perfect normal daca esti foarte antrenat & sanatos. Eu zic sa stai linistit, si daca un cardiolog iti va spune ca e ok, atunci e ok. happy
04-04-2014, 06:11 PM
Intr-adevar sportivii su un puls mai scazut.
Daca nu ai nici o tulburare de conducere electrica (s-ar vedea pe ECG) si nu te simti rau atunci nu ai nevoie de nici un stimulator.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
16-05-2014, 12:45 PM
Se pare ca nu am nevoie de stimulator, pulsul scazut e din cauza tonului "vagal" ?..nu am retinut prea bine denumirea..
16-05-2014, 03:07 PM
Buna ziua,

Am si eu o nelamurire. mamei mele i s-a recomandat un stimulator cardiac tricameral. In spital am inteles ca nu exista acest model si i se v-a monta un model bicameral cu adaptarea (adaugarea) unei alte sonde. Intrebarea mea ar fi daca o astfel de "adaptare" este normala iar functionarea stimulatorului va asigura acelasi randament ca a unuia tricameral. Multumesc.
16-05-2014, 03:37 PM
Cornel, intr-adevar "vagal" e termenul.

Aakiu, o astel de adaptare e una romaneasca, conform zicalei "a face din c*cat bici si sa mai si pocneasca". Evident ca nu are acelasi "randament", ca sa ma exprim ca tine, ca si un tricameral. Daca era asa nu s-ar mai fi inventat tricameralele, s-ar fi folosit bicamerale adaptate.
Dar, pe de alta parte, intre asta si nimic tot e mai bine asa. Ne carpim si noi in mizeria in care traim. Dar sa nu uitam sa ne platim "asigurarea" (sic) de sanatate. Si sa mergem neaparat sa votam. Hai sa traim bine!

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)