Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stimulator cardiac
08-10-2012, 10:05 PM
stimulator cardiac
Buna ziua,

Va scriu ca sa va cer sfatul in legatura cu tatal meu. Are 74 de ani, iar in urma cu 10 ani a suferit un infarct in urma caruia a ramas la stadiul II NYHA. A fost tratat foarte bine la Institutul inimii din Cluj. In ultimul timp a acuzat dureri in piept, destul de mari in fiecare noapte. La ultimul control pe care l-a facut chiar azi a aflat ca este la stadiul IV NYHA, iar medicul i-a recomandat montarea unui stimulator. As dori sa-mi spuneti ce sanse de reusita ar avea operatia in cazul lui si cat de mult il poate ajuta stimulatorul. Pun intrebarea pentru ca in urma cu 3-4 ani i s-a spus ca stimulatorul nu este eficient in cazul lui (in vremea aceea era la stadiul II sau III NYHA).
Eu locuiesc in Franta si va rog sa-mi spuneti cum as putea sa-l ajut? Ar fi mai bine sa cumpar un stimulator de aici?
Va multumesc in avans.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2012, 05:12 PM
RE: stimulator cardiac
Buna! Tatal tau are cumva si bloc de ram stang?

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
10-10-2012, 12:32 AM
Buna seara,
nu stiu asta, ma interesez maine.
Multumesc pentru implicare.
10-10-2012, 01:40 PM
Buna ziua,

Revin cu raspunsul la intrebare: da, tatal meu are blocaj ram stg.
Astept opinia dvs si va multumesc inca o data
10-10-2012, 02:53 PM
In acest caz are nevoie de un stimulator cardiac tricameral (cu resincronizare). In Romania se pun de multi ani astfel de dispozitive, sansele de reusita sunt destul de mari. Dar e greu de spus dinainte care e situatia, pentru ca in cazul acestui stimulator una dintre sonde trebuie plasata intr-o anumita vena, ceea ce nu este intotdeauna posibil, depinzand de anatomia pacientului. Dar, in general, se reuseste. Ia legatura cu nedicul care a luat decizia de implant si discuta amanuntele.

10-10-2012, 10:52 PM
Multumesc pentru raspuns.
Am discutat la telefon azi cu medicul curant al tatalui meu (nu el este cel care va face intervetia) si mi-a spus ca ar fi nevoie si de un defibrilator. Aparatul ar costa in Romania cam 7000 de euros. Credeti ca din Franta as putea sa-l cumpar mai ieftin (asta daca sunteti la curent cu preturile)?
11-10-2012, 09:00 AM
Nu, in Franta, din cate stiu eu, preturile sunt mult mai mari.

Mulţumiri acordate de: Marcela De Freitas
13-02-2013, 10:44 AM
Buna ziua!ma numesc Daniela si va trimit diagnosticul mamei (72 ani) care a fost internata la Spitalul Clinic Dr. Agripa Ionescu din Balotesti:

IVS CLSIII NYHA std. II risc foarte inalt. CICD. Angor intricat. Boala mitro aotica degenerativa forma usoara medie. Ateromatoza carotidiana nesemnificativa hemodinamic.
Diagnostice asociate:
BAVP decompensat algic.HGTH. BRGE. Gastroduodenita cronica puseu dureros. Tiroida micronodulara cu eutiroidie. Chiste renale drepte ASC.
vA ROG SA-MI SPUNETI DACA SE POATE FACE OPERATIE SI IN CE CONSTA EA?SE FACE PE CORD DESCHIS SAU I SE POATE PUNE UN STEND?CE RISCURI SUNT?
Multumesc anticipat.
13-02-2013, 03:08 PM
Operatie de care?
Daca e sa-i puna stent nu este o interventie foarte riscanta, dar a fost indicata aceasta procedura? Pentru ce?

04-04-2014, 02:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-05-2014 12:40 PM de V.Cornel.)
Buna ziua , ma numesc Cornel si am 21 de ani.In urma unor teste simple gen " aplicatii pe telefon" de urmarire a pulsului am observat ca este foarte scazut (40), fata de ceilalti utilizatori,dupa care am si fost la o examinare EKG.Medicul foarte surprins ma trimis la un medic cardiolog pentru o examinare mai amanuntita.Prin urmare am ajuns sa-mi faca o monitorizare Holter, si in timpul somnului dupa cum a mentionat medicul am ajuns la 25 de batai ale inimii pe minut. Ce vreau sa aflu...chiar este necesara o interventie cu stimulator cardiac?

Va multumesc, pentru timpul acordat si as fi foarte recunoscator daca a-ti putea sa-mi raspundeti cat mai repede posibil !!!

P.S:Am facut sport (fotbal) 4 ani , nu neaparat de performanta, antrenamente 3-5 ori pe saptamana, cantonamente , etc. In gimnaziu participam frecvent la concursuri (cross,campionate de fotbal)

As dori sa mentionez ca m-am nascut prematur (7 luni), medicul a zis ca posibil sa fie o boala din nastere
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)