Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stare de lesin
21-01-2011, 04:50 PM
RE: stare de lesin
Aceleasi stari le am si eu periodic.Sant zile cand ma simt om normal,fara ameteli ,fara transpiratii ,fara esv si imi rezolv o gramada de probleme,pana seara cand ma pun in pat nu fac nici o pauza,dar sant si zile cand ma apuca starile amintite mai sus si singura scapare este sa plec din casa,ma enerveaza orice si intrebarile copiilor si catelul care il apuca (parca simte) pupaturile si zgomotele si,si......toate starile astea nu le aveam sau nu le simteam cand mergeam la servici.De cand cu iesitul la pensie anticipata s-a schimbat totul.Acum inteleg de ce multa lume nu traieste mult dupa iesitul la pensie.Are timp sa se gandeasca la tot si toate si pe sistem nervos te apuca toate bolile de care pana atunci nu stiai ca le ai.Nu inteleg de ce in timpul noptii cand ma trezesc transpirata,imi iau pulsul si este un pic mai mare decat normal perioade scurte dupa care imi revin si adorm din nou.Am mai observat ca atunci cand imi creste tensiunea 15,16(nu stiu daca aparatul meu este bun,dar totusi la sotul meu arata 12/7si la mine sub 14/9 nu a scazut zilele astea cu tot prindexul luat)pulsul este scazut,am avut si 59bpm.Ma gandesc la combinatia darob-rytmonorm despre care am aflat ca este agresiv luat o perioada mai indelungata.Doctorita nu mi-a spus nici cata perioada sa iau nici sa vin la control ,eu intelegand astfel ca tratamentul este permanent.Trebuie, sa merg neaparat la ea sa ma lamureasca.Uliana ai spus de doamna aceea in varsta ca nu simte F.A si ia digoxin si mai nu stiu ce.Sotul meu de cand a fost diagnosticat cu F.A permanenta in urma cu doi ani ,ia digoxin,preductal,aspenter,aspacardin ,captopril,asta i-a prescris atunci.Nu simte nici un disconfort ,mereu il intreb,uneori cand se supara ft tare spune ca parca ii galgaie ceva in piept.Este de ajuns tratamentul asta?L-am dus in urma cu doua luni sa-si faca analizele si de cand i-a luat sange,toate simtomele pe care le are le pune pe seama ca nu stiu ce a avut seringa cu care i-a luat sange,ca el nu se mai ia dupa mine ,ca nu-l doare nimic.Eu cred ca el nu simte boala de frica mersului la doctor si intradevar nu se vede pe el ca l-ar durea ceva legat de inima.Unul din baietii mei ii este frica de orice stare si se vaita ca mine iar celalalt nu merge la medic decat cand cade si atunci curge transpiratia siroaie pe fata lui,semn ca sufera tare,dar nu spune nimic.Nu stiu cum este mai bine ca mine si Andrei sau ca ei?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
21-01-2011, 05:26 PM
Bun, voi spuneti ca in spatele acestor stari sunt reactiile neurovegetative. Atunci cum pot delimita problemele de inima si starile de panica? Pt ca am mai spus, inainte simteam extrasistole ce provocau tpsv-urile, apoi apareau sufocarea,ameteala,greata, panica...Acum , apare starea de lesin, pierdere de cunostinta, cao stare de confuzie, ameteli, dupa care apare tahicardia, ajunge la 150 ritmul. Am citit articole in care scriau ca si inima poate da aceste stari, (sau o problema neurologica,dar pana acum , in cazul meu, cred ca s-ar fi explicat).
Incerc sa ignor,dar in acelasi timp acord atentie marita oricarei senzatii noi si ciudate sad.
21-01-2011, 07:13 PM
Nico, din pacate sintem foarte multi cei care, avind si o problema cardiaca reala, nu prea putem face distinctia intre atacul de panica si criza cardiaca. De aici si proportiile anxietatii, cit si faptul ca ajungem rapid la garda vreunui spital.De altminteri, in foarte multele materiale pe care le-am citit despre atacurile de panica se mentioneaza faptul ca cel mai adesea acestea se confunda cu atacul de cord, dind senzatii de moarte celui afectat. Oricit de rational , lucid si echilibrat vrei sa fii, nu pot fi ignorate si nici cu usurinta depasite aceste atacuri. Daca chiar devin insuportabile, trebuie luat in calcul tratamentul lor medicamentos si psihoterapeutic, pentru ca pot avea consecinte grave.
26-09-2011, 11:36 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-09-2011 11:55 PM de nicolero.)
O buna perioada de timp nu am mai avut acele stari de lesin, de cateva zile...din nou le simt. (dar fara sa creasca puls la 150 ca inainte, doar o senzatie de strans de gat, lipsa de aer). Pot fi legate cumva de digestie? Am incercat sa le leg de ceva, sa aflu o cauza, singura ar fi...pana in momentul de fata , ca debuteaza de obicei in timpul mesei sau imediat dupa masa(dar nu totdeauna..). Sau sunt tot raspunsuri ale sistemului neurovegetativ?
Sau ar putea fi o problema de ritm al inimii, aceasta stare, senzatie de lesin, de lipsa de putere fiind un prim simptom ? E groaznic, pt ca nici nu stii ce sa iei, macar la tpsv...iei un medicament sa scada puls, la o durere - un calmant...dar in acest caz...doar simti ca te sfarsesti ..sad.
Sanatate maxima !
(am atasat un ekg facut in acele momente)

Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)

28-09-2011, 05:22 PM
Eu zic ca ECG-ul arata OK, iar pulsul e cam de 75 bpm, deci nu as crede ca e de la inima.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)