Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
stări de greata/voma
07-12-2017, 01:49 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2017 01:54 PM de Mona lupu.)
stări de greata/voma
Bună ziua. Rog ajutor. Copilul meu prezintă urmatoarele: voma 1 episod, fără alte simptome. peste 4 zile voma 1 episod și febra mare, a doua zi nimic, stare generala Bună 3 zile, apoi stare de greata1 data în ziua aia, fără voma, febra etc, apoi peste 3 zile, iar stare de greata, fără voma, febra etc. Mănâncă binisor, evident mai de regim, n-a avut deloc diaree sau scaun dubios mirositor sau des. Ce poate sa fie? Copilul meu are 12 ani. Rog raspuns. Multumesc.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
07-12-2017, 02:02 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2017 08:29 PM de SoulHealer.)
RE: stări de greata/voma
Mergeti cu el la doctor. Trebuie facute niste analize si investigatii in sfera hepato biliara.
07-12-2017, 08:20 PM
și eu am stări de greață și de asemenea copilul colegului meu de serviciu are aceleași simptome ca și copilul meu, în plus la ea (e fetita) sunt și dureri de cap. Ăsta e a 3-a saptamana. Sunt paraziti intestinali sau ce? Medicul fetiței așa a zis și i-a dat și tratament. Al meu a zis ca doar regim.
07-12-2017, 08:32 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-12-2017 08:33 PM de SoulHealer.)
Nu poti sa dai un tratamet fara sa verifici daca e vorba de o parazitoza sau nu! Un examen coproparazitologic este necesar pentru a vedea si despre ce parazit e vorba si a prescrie un tratament in cunostinta de cauza. Este necesar si un antigen giardia din materiile fecale dar si o hemoleucograma completa pentr a vedea daca eosinofilele sunt crescute. Transaminazele si markerii hepatici sunt utile, pentru a verifica daca este o eventuala hepatita.
07-12-2017, 10:44 PM
Mulțumesc. Și eu m-am gândit la asta. Seara faina.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)