Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
spasme musculare sau anxietate
20-11-2014, 06:59 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 20-11-2014 07:06 PM de SoulHealer.)
Wink spasme musculare sau anxietate
salut de 2 ani mai exact am fost diagnosticat de catre un pshiatru cu anxietate , imi venea sa merg tot la medici sa fac analize , aveam diferite senzati ba ca num simt corpul ba ca ma inteapa ba ca am spasme musculare mi se zvacneste musci , senzatie de caldura /transpiratie pe moment , slabiciune musculare care se muta odata picioare odata maini si asa etc desi toate ieseau bune ( calciu seric total , magneziu total , fier cei drept aveam 6.5 ) putin scazut , eu credeam ca voi muri ca am ceva cu inima ba cu capu etc,,,, am luat xanax si calciu si magne b6 am iesit din starea asta si am lasat si xanax-ul dar inca tot am momente ca ma inteala ca acele prin corp si am spasme musculare , de 1 luna am facut toate analizele set complect inclusiv glanda tiroida ,urina etc au iesit bine tot ,inainte spasmele si intepaturile treceau dupa calciu si magneziu acum iau dar nu tare trec , am observat cand ma enervez e mult mai rau atunci simt ca si cum muschi mi-ar fi slabiti ....astept rasp vostru !!!! winking
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-11-2014, 10:23 PM
RE: spasme musculare sau anxietate
Buna! Poate faci si atacuri de panica atunci cand ai senzatiile acelea. Nu te mai speria si vezi-ti de viata! Sunt atatea lucruri frumoase de facut, petrece-ti timpul cu prietenii, iesi in aer liber si vei uita de senzatiile astea
21-11-2014, 01:18 PM
sar putea nu stiu ce sa spun dar e curios ca daca sunt ocupat si nu ma gandesc la ele nu apar asa des dar cand apar nam cum sa nu ma gandesc oare de unde ar putea fi , sincer ma gandesc sa nu fie cv neurologic sau sa fie o cadere de calciu sau ceva si sa nu se vada in sange
21-11-2014, 05:40 PM
Exact faptul ca nu apar atunci cand nu te gandesti, inseamna ca e pe fond de anxietate. Ai zis ca analizele ti-au iesit bine, de aici trag concluzia ca si calcemia era in limite normale. Nu lua suplimente de Ca in mod exagerat ca in timp iti poate cauza, poti spre exemplu sa faci pietre la rinichi.
Ocupa-ti timpul cu lucuri optimiste, vezi ceva frumos in orice. Iar atunci cand ai vreun simptom din cele descrise mai sus, gandeste-te ca e ceva trecator. Nu are cum sa fie grav.... iti va trece! Te relaxezi, faci ceva placut, de ex te uiti la televizor si va fi in regula happy
25-11-2014, 06:56 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-11-2014 06:58 PM de raul.)
inteleg ce zici ioana dar si cand nu ma gandesc le simt
-spasme musculare
- intepaturi ca de ace ( terminale nervoase )
cate odata imi simt muschi smabiti si apoi se muta diferite simtome de astea care mar indemna spe un neurolog desi de 2 luni am facut analizele inclusiv de tiroida tot oki fier doar 6,5 in rest tot bine , mentionez ca dupa ani la rand de cautari la diferiti medici cardiologi un singur cardiolog mia aflat un prolaps de valva mitrala 5 mm a zis ca nu e gras am facut holter ekg au iesit 100 extrasistole din care 60 izolate 2 legate si nus mai cate a zis ca nu trebe tratament ...... ma mai gandesc la faptul ca in timp sa ajung la operatie ? dansa a zis ca nu e cazu si ca il am din nastere

si iar ajung la o chestie si o concluzie daca ii dau atentie inimi is praf in semnsu ca am mai multe extrasistole ca si cand nu mar interesa si cand nu ma intereseaza le simt in intensitate mika , si de multe ori simt ca am o concetratie mai slabita , mentionez ca anu trecut am facut rmn si totu era oki
25-11-2014, 07:30 PM
Raul te inteleg exact ce zici. Si eu sunt la felca tine aproape. De 2 ani jumate simt tot felul de chestii ciudate in corp, am fost la medici, nu am nimic, am facut 3 rmn cerebrale. Am avut wpw totusi dar am facut ablatie. Eu m-am obisnuit cu simptomele. Am fost chiar si la un psihiatru dar mi-a dat un tratament cam puternic si am zis sa abordez alte cai de vindecare. Totul e de la psihic si asculta-ma pe mine ca am experienta in domeniu, cu cat te cauti mai mult cu atat in final le gasesti. Sfatul meu e sa te relaxezi si sa incerci cand ai un episod de genul sa te apuci de ceva de facut.
25-11-2014, 09:04 PM
Sunt multe persoane care au prolaps de valva mitrala si care nu au nevoie de tratament pt ca nu le pune in pericol viata. In afara de ceea ce ai descris mai sus, ai si alte simptome? Pentru ca ce ai zis tu nu prea se coreleaza cu problema cardiaca, asa ca daca mai e ceva te rog sa spuihappy
La interventia chirurgicala se ajunge in caz de complicatie, cum ar fi regurgutarea valvei mitrale care poate duce la insuficienta cardiaca.
Ai facut o ecografie cardiaca?
Nu te gandi de pe acum ce va fi peste n ani. Nimeni nu are de unde sa stie ce va fi... lucrurile pot fi si bune, nu numai rau!happy
05-12-2014, 06:57 PM
am accelea intepaturi care sincer nu isi vad rostu si ca si cum muschi is slabitzi dupa cateva zile dispar simtomele ( spasme musculare zvagniri de muschi ) ca si parte de inima inafara de extrasistole si la efort puls de 120 130 nu am nimic , da am facut ecografe la inima o gramada dar inca ma tem ptr prolaps ala de 5 mm care cica e din nastere, inafara de extrasistole si cate odata rar cateva secunda tahicardie paroxistica sau cum se numeste tongue
08-12-2014, 11:14 PM
Si totusi de unde am intepaturile si spazmele musculare si catee odata ca si cum nas avea putere i
n muschi de la picioare maini dar defapt am
09-12-2014, 10:55 PM
La efort e normal sa ai pulsul mai crescut decat in conditii bazale.
Mergi din nou la psihiatru, problema cred ca e din aceasta sfera. In paralel cred ca ai face bine sa te vezi si cu un psiholog.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)