Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sindrom citolitic
27-05-2013, 09:30 AM
sindrom citolitic
Buna ziua,

va rog, daca poate cineva sa ma lamureasca ce reprezinta sindromul citolitic dat unui copil in urma unor analize de sange in care TGO a avut valoarea 51?Copilul are varsta de 6 ani .Restul analizelor au valori normale.

Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
27-05-2013, 11:11 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 27-05-2013 11:11 AM de SoulHealer.)
RE: sindrom citolitic
Citoliza hepatica indica un anume grad de afectare a hepatocitelor (celulele hepatice) care este semnalata de modificarea transaminazelor sintetizate intrahepatic (TGP, TGO). Cauzele pot fi multiple, dar in general de vina este un icter, o hepatita virala. Ipoteza unei steatoze hepatice este putin probabila in cazul fiului Dvs.. Asadar, investigatia ficatului se impune atat imagistic (ecografie ) cat si prin analize specifice cum sunt markerii virali pentru hepatitele de tip A, B si C. Alte analize care trebuie facute sunt bilirubina, sub cele doua forme, fosfataza alcalina, GGT. Sigur, valoarea un pic crescuta a TGO poate fi temporara, datorata unor medicamente de ex., dar trebuie investigata cauza pentru a exclude orice surpriza.
Sanatate.
 Mulţumiri acordate de: popescu georgiana
27-05-2013, 11:25 AM
va multumesc pentru raspuns.Ecografic a fost bine, nimic de semnalat.Doar acest TGO la rezultate.
Apropos de fosfoataza alcalina, in ceea ce ma priveste, in analizele mele de sange, aceasta a iesit cu o valoare de 25.Este ceva ingrijorator ?

Cu stima.
27-05-2013, 02:59 PM
Conteaza valorile de referinta mentionate de laboratorul la care s-a facut analiza. Altfel e mai greu de interpretat. In principiu la femeile adilte trebuie sa fie mai mica de 105-115. O valoare prea mica poate indica hipotriroidism sau malnutritie.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)