Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
scleroza multipla
02-06-2011, 02:09 PM
scleroza multipla
Buna ziua.Am 37 de ani si am niste simptime care pe medicul meu lau sa ma suspecteze de SM.Am inceput sa-mi tarai varful piciorului drept,sa pierd forta,imi tremura f.tare in unele poziti si am probleme f.mari la mers mai ales daca trebuie sa cobor scari sau o panta.Am facut in decursul a doi ani si jumatate 3 RMN-uri,2 TAC-uri,2 electromiograme,2 puncti lombare si nenumarate analize de sange si toate au iesit bune.As vrea sa stiu daca pot sa am SM.si sa nu se vada in investigatiile pe care le-am facut.Mentionez ca inca nu am un diagnostic si nici tratament.Va multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-06-2011, 02:31 PM
RE: scleroza multipla
Salut prietene si sa dea domnul sa nu se adevereasca suspiciunea. Din ce oras esti, rogu-te, si pe unde ti-ai facut investigatiile ? Dincolo de SM a mai banuit cineva vreo alta afectiune, s-a mai presupus ceva? Mai da-ne niste amanunte , ne-ar putea ajuta pe toti sa ne gindim la vreo noua cale de urmat ! Numai bine !
02-06-2011, 10:19 PM
Pentru Lyme ai fost testat?
02-06-2011, 11:23 PM
Buna.Toate analizele sant facute in Spania pt.ca acolo locuiesc.Printe altele mi-au facut analize pt.cancer,sida,borelioza si toate au iesit negative.Am fost si la neurologi in Cluj,Mures si Sibiu dar nici un medic nu a dat un diagnostic.Problema e ca acuma incep problemele si la piciorul stang.Va salut
03-06-2011, 07:31 AM
Incearca sa obtii un diagnostic si pentru boala Lyme. De asemenea fa o ecografie doppler la picioare, sa nu fie si niste probkeme circulatorii.

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
03-06-2011, 05:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 03-06-2011 10:05 PM de uliana.)
Ghita draga, eu ti-as propune sa faci si testul pentru AMILOIDOZA. Aceasta include un grup de afectiuni pricinuite de formarea de agregari(pilcuri) si/sau acumulari de anumite proteine (amiloid, proteine fibroase si precursorii lor) in afara celulelor, mai precis in spatiul extracelular al tesuturilor din diverse organe si sisteme din corp, inclusiv muschi, oase, articulatii.
Amiloidul acumulat provoaca disfunctia progresiva a organului/sistemului afectat si pina nu face ravagii destul de serioase nu prea capteaza atentia nimanui, din pacate! Simptomele descrise de tine ar putea fi cauzate de boala pomenita.
De altminteri, testul este mai mult decit simplu: se preleveaza cu o mica seringa foarte putina materie adipoasa (grasime, pe romaneste winking ) din zona ombilicala si se supune unei analize cu un colorant special folosit in laboratoare (roshu de Congo) pentru a se constata daca este sau nu prezent amiloidului. Stiu atit de exact intrucit am facut testul, eram suspecta cu inima.
Rezultat negativ=victorie, nu e amiloidoza!

Daca nu te deranjeaza, ne mai spui cite ceva despre debutul bolii? A fost brusc, direct la degetele de la picior? N-ai avut cumva, in prealabil, vreo usoara infectie pulmonara sau gastrointestinala? (Te intreb deoarece daca au fost infectii, cred ca ar trebui cercetat si sindromul Guillain Barre.)
Mai exista in familie, chiar rude foarte indepartate, caz asemanator cu al tau ??
Sa-ti fie cit se poate de bine !
03-06-2011, 08:54 PM
Salut.Despre infectie nu stiu ce sa zic,poate am avut fara sa-mi dau seama pt.ca pana sa apara problema cu piciarele nu am avut deaface cu medicii.Pot sa-ti spun ca am facut si raze gama (pentru sarcoidoza)dar la fel ca la celelalte analize nu sa vazut nimic.Despre aparitia bolii pot spun ca totul a inceput intr-o seara un urma cu trei ani cand am observat ca la 15-20 de pasi imi tarai varful piciorului.Nu i-am dat mare importanta pt.ca in urmatoarele 2-3 luni nu sa mai intamplat.Pe urma am observat ca atunci cand stau in unele poziti cu piciorul imi tremura f.tare fara sa-l pot controla,trebuia sa-mi schimb pozitia ca sa opresc tremuratul.Incepand atunci si pana in prezent situatia sa agravat f.mult.Acum nu mai pot sa fug,nu pot sa lovesc o minge pt.ca piciorul nu ma mai asculta ,fac toate miscarile mult,mult mai incet.Ceea ce am observa cel mai recent este ca daca stau un pic cu piciorul indoit,cand ma ridic si incerc sa fac un pas ma doare genunchiul ingrozitor dar numai pt.doua secunde.Nu cunosc rude cu asemenea probleme.Multumesc pt.sfaturi.[/align]
04-06-2011, 12:15 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-06-2011 12:20 AM de Roa.)
Buna! Din pacate diagnosticul de scleroza multipla este unul pus anevoios si de cele mai multe ori este un diagnostic prin excludere, imaginile RMN sunt de electie, dar de multe ori modificarile (demielinizarea) sunt atat de mici incat nu sunt vizibile de la inceput. Electromiografie (EMG) a facut cineva?
Ar fii bine sa mai repeti analizele pentru borrelia (anticorpi IgG si IgM) asa numita boala Lyme, am vazut pacienti tratati de ani de zile pentru scleroza multipla si de fapt aveau boala Lyme. De multe ori titrul de anticorpi nu este concludent si trebuie repetat. Sa mergi la un neurolog destept...
Scuze...acum vad ca ai facut EMG
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)