Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sani mai mici
05-04-2013, 11:52 AM
sani mai mici
Buna ziua,

Numele meu este Ina si am 30 ani, inaltime 1,65m si 55kg. Iarna greutatea imi fluctueaza pana pe la 60-65kg, iar vara scad in greutate pana la 50-55kg,
Problema mea este ca am observat o diminuare lenta dar progresiva in volum a bustului. De la circumferinta bustului de 115cm, in 2010, am ajuns in prezent la 85cm. (fara tratament medical pentru nici o afectiune)

Imi puteti spune care ar putea fi cauzele si daca extista posibilitatea ca ei sa revina la dimensiunile initiale?

Va multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-04-2013, 12:56 PM
RE: sani mai mici
Ai greutatea ideala pentru varsta si inaltimea ta. Probabil ca micsorarea circumferintei bustului se datoreaza diminuarii tesutului adipos ca urmare a slabirii. Totusi diferenta de 30cm e cam mare. Mergi la un endocrinolog pentru investigatii mai amanuntite, in special a tiroidei. Nu stiu prin ce mijloace ai slabit atat, prin dieta, suplimente sau ambele astfel incat o consultatie la medic se impune chiar daca nu ai probleme deosebite.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: Ina
05-04-2013, 03:46 PM
Multumesc pentru raspuns

Greutatea mea fluctueaza de copil fiind. Toamna-iarna sunt putin mai lenesa si nu prea fac miscare si nici nu prea sunt atenta la alimentatie, dar primavara-vara sunt mereu in miscare si sunt mult mai atenta la dieta. "Aripioarele" sunt zona unde depun cel mai mult.

Ar fi posibil ca sanii sa-mi revina la dimensiunile initiale?
05-04-2013, 06:22 PM
E greu de spus. Totul depinde de echilibrul tau hormonal. De aceea trebuie sa mergi la endocrinolog pentru cateva analize specifice, dintre care nivelul prolactinei, testosteronului si hormonilor estrogeni ar fi cele mai important de determinat. Se pot trage niste concluzii.
Sanatate
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)