Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
sa iau escapelle daca nu am ciclul regulat?
10-03-2013, 02:38 AM
sa iau escapelle daca nu am ciclul regulat?
Sunt una dintre femeile care au ciclul menstrual neregulat.(in noiembrie a inceput mentruatia pe 30, in ianuarie pe 10 si in februarie pe 16)..Ieri(9 martie) s-a intamplat incidentul ca prezervativul sa se sparga.Se poate determina daca sunt in perioada fertila?Vreau sa iau Escapelle dar nu stiu ce sa fac, nu vreau sa ma dereglez si mai tare.Tin sa mentionez ca in ultimele 2 zile am avut contact sexual(8 si 9 martie), iar cand s-a spart prezervativul partenerul meu nu era in totalitate erect(era a 3-a oara in acea zi cand intretineam relatii), iar prezervativul nu avea mult continut(nici cel dinainte nu avea mult)...Astept urgent un raspuns..mi-e frica de o sarcina nedorita dar si de efectele pilulei de a 2-a zi.Multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2013, 10:29 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-03-2013 10:31 AM de Alma.)
RE: sa iau escapelle daca nu am ciclul regulat?
Pilula de a doua zi te salveaza de o sarcina nedorita dupa un contact sexual neprotejat si cu cat ai luat-o mai repede cu atat mai bine.
Ideal ar fi sa o iei chiar imediat dupa contact (daca iti amintesti) si cel tarziu , pentru a fi cat mai eficienta, pana in 72 de ore.
Daca nu devine o obisnuinta nu trebuie sa iti fie teama sa o iei in caz de urgenta.Reactiile adverse nu sunt foarte deranjante si riscante :greturi, varsaturi, balonari (uneori).

Exista cateva metode prin care poti sa te orientezi in ceea ce priveste determinarea perioadei de ovulatie.
Cele cateva metode ar fi :
=metoda determinarii temperaturii bazale ( masurandu-ti temperatura in fiecare dimineata la aceeasi ora, in momentul ovulatiei ea va creste cu 0,3 pana la 0,5 grade, chiar pana la 1 grad )
=ar fi metoda analizei mucusului cervical (este mai limpede si lipicios in aceasta perioada)
=metoda calendarului
=exista in farmacii teste speciale de depistare a ovulatiei, prin punerea in evidenta a hormonului LH din urina.

Avand in vedere ca ai cicluri menstruale neregulate, perioada de ovulatie este mult mai greu de identificat.
Principiul pe care se bazeaza este urmatorul: la un ciclu regulat de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a.
Pe masura ce durata ciclului creste cu cate o zi, perioada instalarii ovulatiei creste si ea cu cate o zi fata de cea din cazul ciclului de 28 de zile.
De exemplu, daca ai un ciclu regulat de 29 de zile, ovulatia apare intr-a 15-a zi, la cel de 30 de zile intr-a 16-a zi etc.

Te sfatuiesc sa discuti toate aceste aspecte cu un medic (ginecolog, endocrinolog, planning familial).

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
10-03-2013, 10:58 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-03-2013 11:07 AM de airynn.)
RE: sa iau escapelle daca nu am ciclul regulat?
Iti multumesc mult pentru raspuns si pentru sfatul acordat! Am luat totusi pilula, la interval de ~15 ore jumatate, pentru siguranta...
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)