Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
risc de nastere prematura
10-04-2013, 09:52 AM
risc de nastere prematura
buna ziua
aseara am fost la ginecolog fiind insarcinata in 35 de sapt
desi banuiam m-i sa spus ca am risc de nastere prematura colul find scurtat (cam2.5 cm mai are) si mi-a recomandat repaus total la pat, no-spa si gynipral . intrebarea mea este pot sa mai iau elevit daca iau gynipral???? pe prospectul de la gynipral scriind ca nu se ia in combinatie ci calciu ( evevit contine Ca)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2013, 11:35 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-04-2013 11:35 AM de SoulHealer.)
RE: risc de nastere prematura
E mai important sa pastrezi sarcina, nu, decat sa iei un supliment cu vitamine si minerale. Presupun ca ai luat ceva timp elevit, deci poti renunta la el in ultimele 2 saptamani de sarcina. Oricum, cantitate de calciu continuta era destul de mica.
Da prioritate tratamentului cu gynipral.
Nastere la termen si usoara! happy
15-04-2013, 07:21 PM
legarea trompelor
in curand voi face a doua cezariana, medicul meu ginecolog mi-a sugerat sa-mi leg tromele... eu sunt total derutata pentru ca nu cunosc dezavantajele acestei operatiuni sa zic asa.., medicul meu infirmand toate urmarile stiute de mine cum ar fi.. migrene, nervozitate.., ingrasare..
stiu ca fiecare organism reactioneaza diferit, dar asi dori sa stiu mai multe despre dezavantajele acestei operatiuni
15-04-2013, 08:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-04-2013 08:22 PM de SoulHealer.)
Ligatura trompelor presupune sterilizarea permanenta si ca orice operatie importanta la nivel abdominal nu este lipsita de riscuri si apoi de efecte adverse. Printre cele mai importante, dezechilibre hormonale, sindroame premenstruale serioase, dereglari de ciclu, cresterea riscului de chisturi ovariene. In plus si din punct de vedere psihologic, ideea "mutilarii" unei trasaturi feminine esentiale cum este capacitatea de a procrea, genereaza in timp un sentiment de frustrare, de vinovatie urmate de depresie, uneori. Sigur, procedura este in principiu reversibila, dar nu 100%, dupa cum nici sterilizarea nu se produce decat in proportie de 99%, conform statisticilor. Intrebarea este daca vrei sa iti asumi aceste riscuri, pentru ca sunt si alte metode contraceptive la care poti recurge.
15-04-2013, 08:23 PM
multumesc
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)