Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
rezultate biopsie
22-07-2020, 09:04 AM
RE: rezultate biopsie
Polipul colonic este o ,,umflatura" a mucoasei in lumenul intestinului. Ca o paralela, daca iei o bucata de panza si bagi degetul in ea ca sa o indoi, se formeaza o cuta, cam asa iti poti imagina la nivel minimal un polip, in loc de panza fiind mucoasa. Bineinteles ca structura lui este mai complexa de atat.
Formatiunea polipoida este polipul, descris macroscopic de catre medicul care a facut colonoscopia pentru ca el desi vede si este aproape convins ca ceea ce a identificat este polip, diagnosticul de certitudine nu se pune decat pe baza examenului anatomopatologic si atunci isi ia o marja de siguranta, chiar si de 0.1% si evita sa spuna ceva sigur. Intindere laterala inseamna ca este mai gros in parti, inspre lateral
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: ion123456
22-07-2020, 11:56 AM
Imi cer scuze dar fiind vorba de sanatatea mea sunt putin egoist si profit din nou de bunavointa dumneavoastra....

Acesta formatiune polipoida fiind de dimensiuna de 2.5 cm prezinta un risc mai serios / ridicat sa fie mai mult decat se vede in acest moment? ( plecand de la ceea ce spuneati in prima dumneavoastra interventie referitoare la dimensiunea polipilor mai mici de 1cm)
Multumesc
22-07-2020, 02:05 PM
a zis ca a fost rezecat, deci cred ca a fost trimis catre biopsie. In momentul de fata pare ok, ramane de urmarit in timp
 Mulţumiri acordate de: ion123456
22-07-2020, 07:23 PM
Multumesc mult pentru tot!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)