Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
prolactina foarte marita
13-01-2018, 06:25 PM
prolactina foarte marita
Buna ziua!

Problema mea este aceasta: am fost la endocrinolog pentru acnee (dermatologul m-a trimis la endo) si in urma unor analize hormonale am dat peste alta problema: prolactina foarte marita, peste 1300. Doamna doctor mi-a prescris un RMN, insa nu am apucat sa il mai fac.M-am programat pe baza trimiterii doamnei doctor la un rmn si m-au pus pe lista de asteptare, insa nu m-a sunat nimeni niciodata pentru a veni. Probabil va trebui sa il fac cu plata.
In ultimul timp, am avut dureri de cap si tulburari de vedere, in sensul ca mi se incetoseaza privirea pentru cateva secunde. Am observat totodata si o secretie mica a unui san. Intrebarea mea este daca aceste simptome sunt cele specifice prolactinomului si daca aparitia prolactinomului este ceva grav? Se poate muri din asa ceva?
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
14-01-2018, 09:33 AM
RE: prolactina foarte marita
Parerea mea este ca nu ar trebui sa mai amanati investigatiile, iar in cazul in care nu se poate face RMN spuneti-i dnei dr de varianta de CT cu substanta de contrast, daca se poate face la dvs.
Orice boala daca este lasata netratata se complica, asadar este nevoie sa urmati un tratament, cel mai probabil cu agonisti dopaminergici si sa fiti monitorizata regulat de catre dna endocrinolog. Nu va faceti griji, cele mai multe prolactinoame sunt benigne si raspund la medicatie. In cazul in care nu se va intampla asta, exista interventia chirurgicala pt extractia tumorii.
Va fi bine, mergeti la medic si urmati tratamentul pe care vi-l va recomanda!
06-07-2018, 10:57 PM
Bună seara, în urma unor analize am descoperit o Prolactina 42,24 ng/ml, lh 10,16 mIU/ml, Fsh 6,21mIU/ml estradiol 38pg/ml (faza foliculara). Tsh 3,381 Va rog sa mi spuneți cât de grav este aceasta creștere a prolactinei și dacă influențează într-un fel o eventuala sarcina obținută în urma unui fiv. Va multumesc
07-07-2018, 10:21 AM
Nu e o valoare mult peste limita pentru a pune probleme unei sarcini, daca ne gandim ca prolactina creste foarte mult in timpul sarcinii. Poate ar trebui sa repeti analiza la un laborator de incredere.
Tsh ar trebui sa fie sub 2,5 in prima jumatate a sarcinii. In locul tau as analiza ft3 si ft4.

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto...
07-07-2018, 11:14 AM
Tsh este în parametri normali la fel ca și ft3 și ft3. Nu sunt încă însărcinata. Va mulțumesc
07-07-2018, 12:59 PM
Uneori a fi in limite normale nu este de ajuns. Un endocrinolog ar trebui sa stie asta, mai ales atunci cand sunt probleme in obtinerea unei sarcini. Tsh aproape de maxim inseamna ca tiroida face eforturi pentru a asigura necesarul de hormoni. In momentul in care afli ca esti insarcinata ai cel putin 2-3 saptamani, pana ajungi la endocrinolog mai trece o saptamana, pana incepi tratamentul inca vreo cateva zile si cel putin inca o saptamana pana creste t4. In tot acest timp copilul are nevoie de hormoni dar nu ii poate lua de la tine pentru ca nici tu nu ai de ajuns...
07-07-2018, 01:55 PM
Mulțumesc mult!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)