Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
probleme la inima?
02-12-2019, 01:44 PM
probleme la inima?
Buna ziua
Ma numesc Romeo,am 42 de ani...de cateva sapatimini am niste junghiuri pe partea stinga pe directia inimii atit in fata si in spate.Ieri am fost la Dr de familie si am facut un EKG.Rezulatatele arata asa:
EKG aproape normal
Ritm sinusal
Deviatie de axa stinga
RR=826ms
QRS=112ms
QT/QTC=392/431 ms
P/PQ(PR)=100/154 ms
P/QRS/T=55/-4/38
Doctorul de familie mi-a dat un tratament ptr niste junghiuri intracostale cu Tador,Omez,Algoxib,spunidu-mi ca nu este nimic la inima ca totul este perfect....
Acuma am ramas oarecum in ceata nestind ce sa fac,sa ma duc sa consult un cardiolog sau sa iau de buna ce mi-a zis medicul de famile!
Mentionez,ca in ultimele 3 luni m-am strseat un pic mai mult niste probleme de natura familiara!
Nu sunt consumator de bouturi alcolice,de aproximativ 1 jumate am renuntat in totalitate,la fel si la cafea si tigari.
De cateva luni am renuntat si la carnea de porc!
Nu am tensiune arteriala este 11 cu 7 sau 12 cu 7 in repaus iar pulsul in repaus este intre 54 si 64!
Va multumesc anticipat ptr sfaturi!!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
02-12-2019, 04:14 PM
RE: probleme la inima?
Junghiurile intercostale au de regula la baza mici traumatisme ale cartilajelor de insertie provocate de lovituri, ridicari de greutati, pozitii vicioase in somn. Mergi totusi sa discuti si cu un cardiolog, sa iti faca o eco. Daca junghiurile sunt declansate de o anumita pozitie, de un inspirat mai profund, aproape sigur e o problema ligamentara. Oricum, un set de analize de baza, o ionograma, VSH, ar fi si ele utile.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)