Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
picioare amortite si furnicaturi
11-04-2014, 09:47 PM
picioare amortite si furnicaturi
Buna ziua,

Va scriu in numele mamei mele, are 66 ani, 60kg,1.65 m, ieri a avut pt o perioada scurta picioarele amortite si furnicaturi de la glezna in jos(mai ales in talpi furnicaturi), de azi dimineata i-au reaparut inclusiv pana in acest moment. Mentionez ca e hipertensiva (acesta cred ca e diagnosticul pt tensiunea mare) pt care ia enap si tertensiv, de asemenea are angopectorism de efort pt care urmeaza tratament. De asemenea, de sambata are gripa (tuse, febra), la momentul actual are doar tuse. Am sunat medicul neurolog, a spus ca daca amorteala e in ambele picioare, nu are legatura cu tensiunea. Nu as duce-o la urgenta intrucat e racita si cu sistemul imunitar slabit. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-04-2014, 12:17 PM
RE: picioare amortite si furnicaturi
Imi cer scuze pt insistenta, v-as ruga daca se pate un raspuns. Multumesc!
12-04-2014, 02:57 PM
Care este intrebarea? De ce are furnicaturi si amorteli la labele piciorului? Pot fi nenumarate cauze, vasculare, neurologice, deficite minerale. Cu totii avem perioade in care ne confruntam cu parestezii, furnicaturi ale membrelor si picioarelor. E nevoie de un set de analize de baza si in functie de rezultat o vizita la neurolog.
Sananate mamei Dvs.
12-04-2014, 03:54 PM
Da, aceea era intrebarea. Care sunt mai exact analizele care trebuie efectuate? Multumesc frumos!
Sanatate si Dvs.
12-04-2014, 08:30 PM
Oricum va trebui sa mearga la medicul de familie pentru o recomandare in vederea analizelor. Altfel, costurile vor fi semnificative. Un set de analize de baza va trebui sa includa: hemoleucograma completa, ionograma (Ca ionic, Mg, K, Na, Fe) profil lipidic, transaminaze, GGT, fosfataza alcalina, creatinina, ureea, VSH, glicemia, proteina C reactiva. Un EKG este si el necesar si un consult cardiologioc pentru a vedea daca tratamentul hipertensiunii este eficient si daca exista sau nu o ischemie.
In functie de rezultate se va impune sau nu un control neurologic.
Sanatate.
12-04-2014, 09:50 PM
Multumesc! Numai bine!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)