Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pete si mancarime
01-11-2018, 09:09 PM
pete si mancarime
Buna seara! Ma numesc Larisa, dar am intrat pe contul sotului, ca tot avea el cont. As fi recunoscatoare daca m.ati auta cu un raspuns pana ajung la dermato, deoarece imi fac griji. Acum cateva zile, mi.a aparut pe mana sus, pe langa cot, o bubita, care parea a muscatura de tantar, care imi provoca mancarime,nu am bagat in seama deorece arata exact ca intepaturile de tantar. mai tarziu,peste cateva ore,mi.au aparut 2 pe gat, dar din nou nu am bagat in seama pentru ca fix acolo m-a zgariat catelul,cand a vrut sa se joace cu mine,si am zis ca e de la caine. mai pe seara, dupa ce am spalat cu domestos prin baie, si am terminat treaba, am observat ca mi-au mai aparut bubite, una pe lateralul sanului, 2 pe spate, apoi pana in ziua urmatoare, au mai aparut 2 pe solduri,una pe picior si una pe fund. Ma mananca, dar nu este o mancarime excesiva. Daca ma scarpin acolo,le provoc si apare mancarimea mai insistenta. Dar simt ca este o mancarime exact ca la intepaturile de insecte. nu e ceva extraordinar. Si cred ca din cauza ca m-am scarpinat au aparut mai multe. la inceput au fost ca niste duluri mici, exact ca atunci cand ne inteapa albina, apoi dupa ce a trecut mancarimea, s-au facut ca niste pete. cea de pe sold e mai mare,cred eu, din cauza ca m.am scarpinat mult. restul sunt micute,ca si intepaturile de insecte.si s.au facut si mai mici de cand dau cu crema. Ideea e ca nu stiu de la ce ar putea fi. Eu cand eram mica,am avut alergie la parul de animale, dar mi se manifesta ca niste aglomerari de bubite, nu stiu daca ar putea fi de la caine sau de la pisica. Cu o zi inainte am mancat manatarci, dar toata familia a mancat, si nimeni nu a patit nimic. nu stiu daca ar putea fi de la asta. Sau de la domestos, pt ca am folosit mult, si imi era greu si sa respir, si ma usturau ochii, si m.am atins cu bluza pe domestos, si bluza s.a decolorat rau,ma gandesc ca ar putea fi de la domestos, dar nu inteleg de ce a aparut si pe spate sau pe picioare, ca acolo nu am atins. Imi e teama de scabie, ca am mai luat de la un copil cand eram mica, si a fost rau, m.am tratat la dermato, dar simptomele nu erau asa, erau mancarimi groaznice, si iritatie pe portiuni mari de piele, dar ma gandesc ca sunt mai multe tipuri. As atasa si poza la pata mai mare, dar nu merge.Cele mici s.au inchis la culoare,si aproape dispar. La pata mai mare, in mijloc este ca o umflatura mica,dar cat o intepatura de albina, si pe langa este putin mai rosie. Va multumes foarte mult!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-11-2018, 11:11 PM
RE: pete si mancarime
Nu putem decat sa facem speculatii. Probabil ca e vorba de o reactie alergica la un alergen de contact (detergent, par de animal) sau alimentara. Medicul dermatolog isi va da seama si va recomanda un tratament.
02-11-2018, 03:18 PM
RE: pete si mancarime
Da, desigur! Am vrut doar sa ma mai linistesc putin pana merg la dermato. M.am speriat rau, gandindu-ma ca poate fi vorba de scabie, sau de o boala in interior, ce se manifesta si prin eruptii pe piele. Va multumesc foarte mult! Zi frumoasa sa aveti!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)