Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
persoana care se da cu capul de dulap
19-04-2018, 10:58 AM
persoana care se da cu capul de dulap
Buna ziua. Am o problema cu mama mea si nu stiu la ce medic sa o duc. Cred ca are probleme psihice. Are tot timpul impresia ca eu si sotul meu avem ceva cu ea. Isi baga nasul in toate treburile si cand o atentionam o ia razna. Aseara a vrut sa manance un mar dar nu i-a placut si a spus: Nu stiu ce mere ati luat ca nu sant bune. Sotul i-a spus ca o duce maine la piata sa isi ia ce mere vrea. S-a dezlantuit iadul! A inceput sa planga si sa il acuze ca isi bate joc de ea, ca vorbeste urat cu ea! Am urcat mai tarziu la ea in dormitor sa vorbesc cu ea si a facut o criza. Mi-a spus sa nu ii mai cumpar medicamente ca nu le mai ia, sa ii caut o casa de batrani sa se duca acolo. A inceput sa se traga de par si sa se dea cu capul de dulap. Am rugat-o sa se calmeze si nu a vrut. Am vrut sa sun la 112 sa chem un medic si a spus ca se arunca pe geam daca sun. Nu este prima data cand se trage de cap, se blestema pe ea insasi. Imi aduc minte de cand eram mica ca se certa cu tata tot timpul si de multe ori ma lua de mana si ma tragea dupa ea sa plecam de acasa. Tata a murit de 10 ani de infarct si sunt convinsa ca din cauza ei s-a imbolnavit. Tot timpul se certa cu el si el nu a luat niciodata atitudine. De cand a murit el s-a indreptat spre noi. Ma controleaza emotional. Daca ii spun ceva plange si asa duce discutia incat ma face sa ma simt vinovata pana cedez. De cate ori avem vreun conflict ne ameninta ca pleaca de acasa sau se sinucide. Mai are niste apucaturi mai vechi. Ne cauta prin portmonee si ne ia din bani. Nu multi, cate 1 leu, 5 lei maxim 10 lei odata. Niciodata nu am lasat-o fara bani. Sta cu noi si are tot ce ii trebuie. Ia din bani si ii ascunde prin carti, sub haine. Niciodata nu a fost apropiata de nimeni nici macar de mine. Nu pot vorbi nimic cu ea, sa ii cer o parere, sa imi dea un sfat. Simt ca este o persoana toxica pentru mine desi este mama mea. La inceput am tot cedat dar acum nu mai pot. Ne controleaza viata! Trebuie sa fac ceva! Nu pot sa cer sotului meu sa o tolereze la nesfarsit. Nu o mai pot tolera nici eu! Aseara nu m-am mai controlat nici eu si i-am spus sa faca ce vrea, sa se sinucida daca vrea. A fost foarte surprinsa de atitudinea mea. A fost prima data cand am infruntat-o. M-a intrebat de doua ori daca o las sa se sinucida. Am crezut ca isi face ceva azinoapte dar nimic. Dimineata era doar imbufnata. Vreau da o fortez sa o duc la un medic dar nu stiu daca la un neurolog sau psihiatru. La un neurolog poate o conving sa mergem dar nu cred ca va veni la psihiatru. Va rog sa imi dati un sfat cum sa procedez cu ea. Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
19-04-2018, 02:40 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-04-2018 02:41 PM de SoulHealer.)
RE: persoana care se da cu capul de dulap
La psihiatru, evident. Comportamentul indica o tulburare de personalitate paranoida, cel putin, cu manifestari isterice.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Mulţumiri acordate de: Cristina Mihaela H
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)