Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
permis auto cu tpsv?
16-02-2021, 09:26 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2021 02:34 PM de andremi.)
permis auto cu tpsv?
Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu cateva raspunsuri, va rog. Nici nu stiu cui sa ma adresez ca toti ma trimit de la unul la altul.
Vreau sa dau de permis, dar am cu inima o problema. Dupa cum am mai scris si pe acest forum, eu fac, cand si cand, cate o criza de tpsv. Foarte rar. Ultima a fost in februarie anul trecut. De atunci nu am mai facut. Imi fac control periodic, ekg, ecocardiografie si nu am nimic la inima. Si nici ablatie nu pot sa fac pentru ca mi-au zis de la Universitar ca nu are rost pentru ca sunt foarte rare crizele. Sau nu deocamdata. Au zis ca poate sa fie alta cauza. Poate vreun nodul tiroidian. Noduli tiroidieni am, unul foarte mare la care am facut si punctie. Dar a fost ok si nu mi-a dat tratament pentru ei. In schimb medicul, meu cardiolog a zis ca e posibil sa ""elibereze"hormoni vreunul, doar cand si cand, si sa nu iasa la analize si asta sa fie cauza tpsv-ului. Cert este ca pe adeverinta cu care trebuie sa ma duc la clinica pentru fisa medicala de permis, doctora mea de familie mi-a scris ca sufar de tpsv si de la o clinica deja m-au respins. Cum sa procedez ca imi trebuie neaparat sa iau permisul. Imi este foarte necesar.
Va rog, daca stiti sau daca s-a mai "lovit" cineva de o astfel de situatie, sa ma sfatuiti si pe mine. Va multumesc si si ca aveti rabdare sa imi cititi toata postarea.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
16-02-2021, 09:45 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2021 02:35 PM de andremi.)
permis auto cu tpsv?
Vorbeste cu doctora de familie sa nu mai scrie pe adeverinta tpsv desi eu nu vad o problema cu asta. Doar nu lesini cand ai crize...
Suna la alte clinici care fac fise medicale si intreaba desi cred ca cea care raspunde la telefon nu stie ce e aia tpsv dar roag-o sa intrebe cardiologul sau asistenta de la cardio. Sunt atât de superficiale controalele astea medicale pt scoala de soferi sau angajare incat cred ca ai avut ghinion
16-02-2021, 10:21 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2021 02:36 PM de andremi.)
permis auto cu tpsv?
Multumesc frumos pentru raspuns. Doctora de familie nu vrea sub nici o forma sa nu imi treaca acolo tpsv. Si bineinteles ca nu lesin. Doar ca simt palpitatii puternice. La clinica respectiva am fost personal, nu am vorbit la telefon. Si de la medicina interna nu au vrut sa semneze, pur si simplu. Si mi-au zis ca nicaieri nu o sa rezolv ca tocmai pentru boala asta de inima nu da carnet. Culmea este ca eu, dupa cum am scris si mai sus, nici acum nu stiu daca este de la inima sau nu.
16-02-2021, 02:16 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 16-02-2021 02:37 PM de andremi.)
RE: permis auto cu tpsv?
Uite ce am găsit:

"4.2. În cazul următoarelor afecţiuni cardiovasculare, candidaţilor sau conducătorilor auto din grupele indicate le pot fi eliberate sau reînnoite permisele de conducere auto numai după ce afecţiunea în cauză a fost efectiv tratată şi sub rezerva avizului eliberat de medicul de specialitate cardiologie şi, după caz, prin efectuarea unui control medical periodic:

c) tahiaritmii supraventriculare şi ventriculare cu:

(i) cardiopatie structurală şi tahicardie ventriculară susţinută; această prevedere se aplică în cazul grupelor 1 şi 2;

(ii) tahicardii ventriculare polimorfe nesusţinute, tahicardii ventriculare susţinute sau cu indicaţie pentru un defibrilator; această prevedere se aplică în cazul grupei 2;"

Lista bolilor de inima continua pana la litera w... eu am citat doar ce te intereseaza pe tine. Vorbeste cu cardiologul. Daca el spune ca episoadele sunt foarte rare si din cauza asta nu te poate trata atunci trebuie sa-ti dea avizul favorabil pe care sa i-l arati medicului de familie. Daca continua sa-l tina pe NU in brate schimba medicul!

PS: am modificat titlul si l-am mutat la cardiologie
17-02-2021, 11:06 AM
Cardiologul a spus că tpsv-ul poate avea alte cauze, sa fie doar un simptom al unei boli endocrine și nu o boala de inima. N-ar putea sa precizeze asta într-o scrisoare medicala că sa înțeleagă și doamna dr. de familie? Ar mai putea scrie si că ești asimptomatica in timpul crizei...
17-02-2021, 07:02 PM
Multumesc pentru raspuns. Am rezolvat.
17-02-2021, 07:17 PM
Pai nu ne spui si noua cum?
21-02-2021, 07:45 PM
(17-02-2021 07:17 PM)andremi a scris:  Pai nu ne spui si noua cum?

Am fost la o alta clinica si am spus de la inceput ca am o problema, despre ce este vorba si ca as dori ca medicul cardiolog sa ma consulte, sa se uite putin peste documentele pe care le am. Eventual un control contracost. M-a trimis la doctorita cardiolog care era si directoarea clinicii. S-a uitat doar peste documentele pe care le-am avut, m-a intrebat cateva chestii si atat. A zis ca e ok. Doar ca sa am grija.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)