Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pcr
11-07-2017, 06:01 PM
RE: pcr
Pentru cei cu tiroidita autoimuna valori ale analizelor în limitele laboratorului nu înseamnă normale. Fiecare individ e unic și are normalul lui, cel cu care se simte bine, fara simptome de hipotiroidism. Ideal ar fi că tsh sa fie între 0,7-1,7, FT4 undeva la 50% și FT3 la 66% din limitele laboratorului. Acest FT3 este mai important decât FT4 dar nici un medic nu o[/php] recomanda...la fel vitamina D, B12, acidul folic și feritina.
Pe de altă parte valorile de referință ale laboratorului unde ați făcut dv analizele mi se par destul de ciudate așa că ar trebui repetate la un laborator de încredere.
Cat despre dieta fara gluten e chiar recomandata in hashimoto dar foarte greu de tinut

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-07-2017, 08:30 PM
Problema mi se pare delicata. Inainte sa iau euthyrox ma simteam la fel ca acum, n-aveam simptome specifice acestei boli. Daca as renunta la medicament, n-as avea nicio treaba. Doar ca d-na doctor m-a speriat spunandu-mi ca daca nu fac tratament pot ajunge la un moment dat la coma. Ma intreb daca as renunta ce s-ar intampla ?
In momentul de fata doresc sa ma documentez cat mai bine. Despre laborator, consider ca am facut analizele la unul de renume (VB).
Sunt bulversata total, ca un elev care abia acum incepe sa invete pentru examen happy
12-07-2017, 10:59 AM
Tsh este un hormon hipofizar care creste atunci când hormonii tiroidieni sunt insuficienti. Deci atunci când tsh era 10, ft4 ar fi trebuit să fie scazut. Poate a fost scazut doar t3 sau poate a fost o greșeală a laboratorului...

Nu sunt medic, doar o iubita a lui Hashimoto cu probleme de B12 și extrasistole.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)