Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
operatie ?!
10-03-2011, 07:53 PM
operatie ?!
Buna ziua,

Vreau sa cer cateva opinii in legatura cu posibilitatea care mi s-a oferit zilele acestea.
Un membru al familiei a fost operat in urma cu 3 luni. Interventia chirurgicala a constat in laparotomie exploratorie, evacuarea lichidului in ascita, omentectomie totala, anexectomie bilaterala, apendicectomie si viscerolioza.
Dupa 3 saptamani au inceput tratamentele de chimioterapie, 3 pana in prezent.
Diagnosticele secundare puse de oncologie au fost: C56 tumora maligna a ovarului, C78.6 tumora maligna secundara a retroperitoneului si peritoneurului, C78.2 tumora maligna secundara a pleurei si K30 dispepsia.
In urma unui CT cu substanta de contract de acum 3 saptamani, torace, abdomen si pelvis s-au constatat urmatoarele:
plamani cu distensie aerica normal, in contact cu peretele toracic sau diafragmul pe toata suprafata lor;
cateva benzi retractile la nivelul lingulei;
fara nodului pulmonari suspecti;
fara acumulari de fluide pleurale sau pericardice;
fara adenopatii tumoralehiliomediastinale;
ficat izodens, izocaptant, fara dilatatii de cai biliare intrahepatice;

colecist cu continut omogen, pereti cu grosime normala;
pancreas degenerat lipomatos, fara modificari focalizate;
splina, rinichi, glande suprarenale fara modificari tomodensitometrice;
pe peretele anterior al uterului, cateva formatiuni cu densitati parafluide, cea mai mare de 26mm;
retrouterin, formatiuni cu densitati parafluide delimitate de tesut dens moderat iodofil si nodului densi moderat idofili, intre care mai exista grasime pelvina, dar care au tendinta de aglutinare intr-o masa de aprox 73/87 mm ce pare sa invadeze peretele sigmoidian;
tesut dens minim iodofil in jurul peretelui anselor ileale din fosa ilica dreapta;
anexe absente;
vezica urinara fara ingrosari perietale focalizate sau difuze;
microadenopatii obturatorii drepte, iliace externe si inghinale bilateral;
fara lichid liber in abdomen;

Concluzii:
Formatiuni pelvine cu structura chistica si solida pre si retrouterin, cu posibilainvazie a peretelui rectosigmoidian;
Tesut dens in jurul peretelui anselor ileale din sosa iliaca dr;
Microadenopatii obturatorii dr, iliace externe si inghinale bilaterale.

De mentionat ca in intervalul de 3 luni markerul CA 123 a ajuns de la 700 la 200.

Medicul care a efectuat prima operatie este reticent in efectuarea unei a 2-a operatii insa oncologul insista pentru completarea operatiei iar un alt medic chirurg sustine ca se mai pot face completari si sunt sanse de imbunatatire.

Astept opinii!

Multumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-03-2011, 08:24 PM
RE: operatie ?!
E complicat!..
3 medici, 3 pareri diferite! (si acestia cunosc pacientul!)
De curiozitate te-ai adresat la o clinica universitara sau la un Spital Judetean?
Eu as merge pe mana primului medic, care l-a operat.El stie ce a gasit inauntru si ce rezultate au venit de la laborator.
Probabil ca el nici nu vrea sa-si asume niste riscuri.
Pentru oncolog e usor sa ia hotararea de a fi operat (ca doar nu o face el).
Celalalt chirurg am inteles ca nici nu a participat la prima interventie.
Oricum situatia nu este prea buna.Depinde cati ani are pacientul, cat de bine ar rezista la o noua interventie.
Se pot gasi si alte metode de ameliorare a situatiei.
Parerea mea!

Piatra de încercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)
09-05-2011, 01:14 PM
bUNA ZIUA , AM SI EU O MARE RUGAMINTE, COPILUL MEU DE 18 ANI A FOST OPERAT DE O FISTULA PILONIDAla DE LA SFIRSITUL LUI IANUARIE ANUL ACESTA , SUNTEM IN MAI SI NU S-A INCHIS, E POSIBIL , ASA CEVA ??? MAI INAINTE INCEPUSE SA SE INCHIDA MAI ERA UN PIC SI DITR-O DATA S-A DESFACUT SI S-A FACUT O GAURA , NU CHIAR CUM ERA INAINTE , PENTRU CA I S- A EXTIRPAT DE ACOLO O FELIE CA DE PORTOCALA, , VA ROG MULT SA MA AJUTATI CU UN SFAT PENTRU CA NU INTELEG DE CE DUREAZA ATAT , II SCHIMB PANSAMENTUL IL DESINFECTEZ ZILNIC II PUN SI COMPRESE , AJUTATI-MA VA ROG. MULTUMESC
09-05-2011, 01:39 PM
Eu te sfatuiesc sa mergi cu el la spital, ideal ar fi la doctorul care l-a operat, iar daca nu se poate la sectia de chirurgie oricum. Si asta cat mai repede.
Si te rog nu mai scrie cu majuscule, foloseste caractere normale!

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
10-05-2011, 11:15 AM
(09-05-2011 01:39 PM)armmdt a scris:  Eu te sfatuiesc sa mergi cu el la spital, ideal ar fi la doctorul care l-a operat, iar daca nu se poate la sectia de chirurgie oricum. Si asta cat mai repede.
Si te rog nu mai scrie cu majuscule, foloseste caractere normale!

Ok scuze pentru scris, am fost la alt domn chirurg, si mi-a zis ca totul e ok si ca a fost o falsa senzatie de prindere pentru ca s-a prins doar pielea dar nu a regenerat tot, si de aia s-a deschis si sa mai las deschis , sa spele cu sapun si apa si ca mai avem de asteptat pentru vindecare. eu ma intrebam cum e posibil sa treaca asa de greu, e tanar, de la sfarsitul lui ianuarie... e ceva timp. mersi mult pentru raspuns. daca mai aflati ceva va rog .... o zi buna si tine-o tot asa bun site.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)