Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
noliprel si corlentor
15-03-2017, 09:03 AM
noliprel si corlentor
buna ziua am 36 de ani si in urma unui consult la cardioloc mi sa dat tratament cu noliprel si corlentor pentru tensiune 16/9 si puls 104 .diagnostic hipertensiune arteriala si tahicardie sinusala.am tratamentul cam de doua luni il iau zilnic dar dimineata la pripa ora tensiunea este 15/9 intimpul zilei scade la 13/8 asi dori sa stiu de ce este asea mare tensiunea dimineata .regim alimentar tin nu mananc sarat fara grasimi fara dulciuri fara alcol etc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
15-03-2017, 02:10 PM
RE: noliprel si corlentor
Probabil ca doza pentru Noliprel nu este suficienta. Mergeti la un alt cardiolog, deoarece tratamentul trebuie reconsiderat. Un set complet de analize ar fi indicat si o examinare mai atenta a rinichilor. Scaderea ponderala este obligatorie, daca greutatea este prea mare. O ecografie cardiaca e obligatorie si ea.
Sanatate
 Mulţumiri acordate de: ionutzavalin
15-03-2017, 02:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 15-03-2017 03:02 PM de ionutzavalin.)
15-03-2017, 06:41 PM
Și tăcerea-i un răspuns. silly
16-03-2017, 03:35 AM
tin sa precizez ca in trecut am avut o criza de dureri de rinichi insuportabila, mi sa spus atunci ca ar fi vorba de o colica renala dar a trecut de la sine, examen ecg am facut si a iesit bn ecografie cardiaca am facut si a zis cardiologul ca nu am nici o modificare la inima ,doar tensiune si puls marite ,problema este cu greutatea intadevar am avut 134 kg dar in urma regimului am ajuns in 2 luni la 114 kg insa voi continua pana voi ajunge la o greutate normala,tin sa precizez ca sunt fumator si consumator de cafea dar cred ca este timpul sa ma opresc si cu aceste vicii, o perioada pe timpul tratamentului de noliprel si corlentor tensiunea a stat binisor undeva la 13/8 dar de o saptamana nu am mai luat corlentorul si de atunci a inceput sa stea tensiunea marita ,medicul de familie mia inlocuit corlentorul cu metoprolol dar mia fost frica sal iau pentru ca am citit pe prostect ca provoaca impotenta. va multumesc.
16-03-2017, 11:58 AM
Nu te mai lua dupa ceea ce citesti pe net si urmeaza sfaturile medicului de specialitate! Metoprololul nu este asociat in niciun fel cu disfunctiile erectile, asa ca ai face bine sa il iei, ca sa readuci frecventa cardiaca la o valoare acceptabila. Renunta la fumat si cafea( in exces) si tine regim. Ai sa vezi ca tensiunea va reveni la normal, daca si rinichii sunt ok. Fa multa miscare. Ajuta la slabit impreuna cu o alimentatie adecvata.
 Mulţumiri acordate de: ionutzavalin
16-03-2017, 02:47 PM
Până la urmă ce preferi: să moară membrul sau purtătorul cu totul? tongue
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)