Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
nara înfundată noaptea
24-04-2014, 11:50 PM
nara înfundată noaptea
Buna ziua,

Am o problemă de respirație de vreo 5-6 ani. Mi se întâmplă în general înspre seară sau noaptea când mi se înfundă o nară și este blocată complet. Acest lucru simt că îmi scade substanțial calitatea somnului. Uneori mi se desfundă nara și se înfundă cealaltă. Nu înțeleg deloc fenomenul.

Unii au spus că aș avea rinită, dar încă nu am fost la un ORList ca să primesc un diagnostic. Am încercat tot soiul de picături de nas, inclusiv apă de mare, dar fără nici un efect. Mă gândesc că poate e vorba și de o alergie?

Care credeți că ar fi problema și ce aș putea face, pe lângă soluția evidentă de a mă duce la doctor?

Mulțumesc
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
25-04-2014, 11:44 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-04-2014 11:44 AM de SoulHealer.)
RE: nara înfundată noaptea
Din ceea ce ne-ai povestit, pare a fi intr-adevar vorba de o rinita hipertrofica, a carei cauza nu o putem stabili aici, pe forum. Poate fi de natura alergica sau poate sa aiba drept cauze o rinosinuzita, o deviatie de sept, o problema a sinusurilor maxilare invecinate (probleme dentare nerezolvate). Utilizarea de picaturi vasoconstrictoare nu este o solutie. Picaturile cu solutie de apa de mare salina sunt bune pentru lavajul foselor nazale dar nu si suficiente.
Prin urmare, va trebui sa mergi la un consult ORL de specialitate pentru o consultatie in cunostinta de cauza si un tratament adecvat. Sa stai 4-5 ani si sa nu mergi la ORL-ist mi se pare si mie un fenomen pe care nu-l inteleg! happy
Sanatate
17-05-2017, 10:55 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-05-2017 03:49 PM de gini82.)
Am gresit postarea
17-05-2017, 03:58 PM
Şi eu am probleme digestive similare, dar nu la nivelul tău. Totuşi, dacă nu o să fiu mai atent cu ce mănânc, e posibil să ajung şi eu aşa. Încă pot abuza, dacă o fac rar şi în rest mănânc curat.
Întâmplător şi eu mă gândeam zilele astea la acelaşi lucru - că probabil trebuie să existe o legătură între problemele digestive şi problemele pe care le am cu respiraţia. Cunosc cel puţin încă doi oameni care au aceleaşi probleme. Eu am primit un diagnostic temporar de rinita alergică, dar n-am apucat încă să mă duc la alergoloc ca să îmi confirme că despre asta e vorba exact.
Am înţeles că printre alte alimente evidente care trebuie eliminate şi laptele ar putea provoca probleme. O să încerc o vreme să nu mai consum deloc.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)