Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
menstruatie prea indelungata
06-07-2013, 07:10 PM
menstruatie prea indelungata
Buna ziua! Am 20 de ani, iar in adolescenta aveam o dereglare hormonala. Medicul ginecolog m-a sfatuit sa iau anticonceptionale Karissa. Le iau de un an si jumatate, iar de atunci nu am mai avut niciun fel de problema. Insa, de 10 zile sunt pe ciclu. Mi-a venit cand eram pe la jumatatea foii de pilule si a inceput prin scurgeri maronii. Au durat cateva zile, apoi a inceput ciclul, desi tot mai inchis la culoare decat de obicei. La un moment dat parea ca o sa treaca, dar azi mi-a curs din nou mai mult. Asta cred ca e a 10-a zi de cand ma tine asa. Am continuat sa iau pilulele, mai am vreo 2 si le termin. Mentionez ca inainte sa imi vina, tineam o dieta foarte stricta, care mi-a dat organismul peste cap, m-am simtit foarte rau si aveam lipsa de calciu. Nu stiu daca trebuie sa continui pilulele in mod normal, daca la urmatoarea tura de pilule o sa imi vina regulat, la fel ca inainte sau daca ar trebui sa consult un medic. Multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-07-2013, 07:47 PM
RE: menstruatie prea indelungata
Cel mai bine ar fi sa consulti un medic ginecolog. Astfel de dereglari nu sunt ceva rar si pot sa apara atunci cand exista un dezechilibru hormonal sau o problema locala.

Nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi...
07-07-2013, 12:03 AM
O sa merg saptamana viitoare. Totusi, legat de pilule... Continui normal cu ele, adica si la urmatoarea foita?
07-07-2013, 08:39 AM
Dereglarea poate fi chiar de la aceste pastile. Asa ca e mai bine sa ascultam sfatul medicului chiar daca asta presupune o pauza sexuala (mai sunt si alte metode contraceptive!) si eventual schimbarea lor cu alte anticonceptionale.

Nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi...
07-07-2013, 01:14 PM
Multumesc!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)