Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
interpretare rezultat
20-11-2019, 02:46 PM
interpretare rezultat
Buna ziua,
as dori sa -mi explicati mai pe indelete rezultatele unei biopsii prelevate in cazul unei conizatii de col:
Microscopie: leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad inalt de malignitate(CIN2) cu pierderea polaritatii nucleare, pleomorfism nuclear si figuri mitotice care intereseaza doua treimi inferioare ale epiteliului
Condilom plan
cervicita cronica
chist Naboth
metaplazie scuamosa imatura endocervicala

marginea de rezectie chrurgicala trece prin tesutul sanatos

acesta este rezultatul macroscopiei iar cel microscopic este :4 fragmente tisulare de 23/17/10mm,16/13/7 mm,7/8/5mm,resp.7/6/3mm, albicioase cenusii cu arii brune, ferme.

va multumesc anticipat
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
20-11-2019, 09:17 PM
RE: interpretare rezultat
CIN 1, 2 și 3 fac parte din stadiul zero sau boala precanceroasă. CIN 2 înseamnă mici leziuni in stratul median al colului. Fara tratament pot evolua la CIN 3 și apoi mai departe la stadiul 1 - cancer invaziv. Urmați sfaturile ginecologului, renunțați la fumat, consumați fructe și legume, faceți puțină mișcare

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
26-11-2019, 12:59 AM
Ultima menstruatie a fost pe 15.10, am intretinut relatii sexuale pe 23.10,01.11,10.11 am mers la control ginecologic pe data de 21.11 s-a depistat un chist de 3.3cm mi a recomandat duphastone si vitamina e, astazi suntem in 27.11 si nicio urma de menstruatie, pe 21.11 am efectuat 3 teste de sarcina toate negative, exista posibilitatea sa fie o sarcina
26-11-2019, 09:00 AM
Nu e sarcina, doar o întârziere. Ai cicluri neregulate de obicei? Unde este acel chist?

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
26-11-2019, 09:53 AM
(26-11-2019 09:00 AM)andremi a scris:  Nu e sarcina, doar o întârziere. Ai cicluri neregulate de obicei? Unde este acel chist?

Nu, de tegula veneau cu o zi max 2 intarziere, cea mai mare intarziere pana acum a fost de 4 zile. Chist pe ovarul stang
26-11-2019, 02:34 PM
Ioana, nu mai posta același mesaj peste tot. Ți-am spus deja că e vorba de o întârziere. Daca in 2 săptămâni nu apare menstruația mergi din nou la ginecolog. Orice ciclu regulat se mai dereglează la un moment dat. Cauzele pot fi diverse dar nu înseamnă neapărat ceva grav. Dacă ești la zi cu analizele și pap nu ai motive de îngrijorare, mai ales că te-a văzut și un doctor de curând.
26-11-2019, 04:32 PM
Scz, dar referito la endometru ca era de 13.1mm este totul ok? Dupa duphastone in cat timp ar trebui sa apara menstruatia?
26-11-2019, 05:17 PM
Tratamentul cu Duphaston ar trebui sa rezolve ambele probleme. Menstruația ar trebui să apară cam la 2 săptămâni. Urmează indicațiile ginecologului in ce privește tratamentul și data următoarei vizite sau mergi la control daca apar reacții adverse sau alte neplăceri.
26-11-2019, 05:35 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-11-2019 05:56 PM de andremi.)
Iti multumesc pt toate raspunsurile, m-ai linistit deoarece de cateva zile nu mananc, nu dorm foarte bine gandindu ma ca este o sarcina, iau vitamina e si duphastone de 2 pe zi-10 zile
26-11-2019, 08:28 PM
Am mai facut un test si este tot negativ.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)