Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
interpretare analize hemoleucograma
30-05-2019, 01:48 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-05-2019 02:01 PM de ElenaM.)
interpretare analize hemoleucograma
Bună ziua!

Sunt mama unui baiat de 21 de ani, student la Politehnica - Automatica si as avea o rugăminte la dumneavoastră, dacă puteti sa-mi interpretati următoarele analize.

După sesiunea din iarnă copilul a avut o stare de rau cu puls un pic marit si tensiune 14/9. Este un copil stresat, ipohondru, anxios, tot timpul ingrijorat. Am facut investigatii cardiologice, holter ekg, ecocardiografie. Au iesit in limite normale, dar o tahicardie

pe neuro vegetativ asa ne-au explicat medicii. Am facut analize la glanda tiroida si ecograf, totul normal. Am facut ecograf abdominal totul in regulă dar un pic marită splina, nu foarte mult. Este un copil inalt 1,85 dar slabut- 68 kg. Am facut si investigatii la

suprarenale, metanefrine serice si acid mandelic care au iesit normale. Din analize reiese o lipsa de vitamina D. Acum suntem in tratament cu vitamina D, 2000u, magnerot, vit.E. Medicul i-a recomandat inainte de .examene propanolol. Mananca carne in

general. Vă rog să mă scuzați dacă nu m-am exprimat bine in termeni medicali. Pe mine mă ingrijorează hemoglobina mare si siredemia.

Mulțumesc din suflet! Astept răspunsul dumneavoastră!

Am uitat sa precizez ca am facut si un frotiu de sange pe care il atasez!

Fişier(e) ataşate
.pdf  Rezultate 2.pdf (Mărime: 55.25 KB / Descărcări: 9)
.pdf  Rezultate 1.pdf (Mărime: 181.2 KB / Descărcări: 10)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
30-05-2019, 08:03 PM
RE: interpretare analize hemoleucograma
A luat suplimente pe baza de fier in ultima perioada? Si sa renunte pentru o perioada de timp la alimentatia bazata pe carne.
30-05-2019, 10:17 PM
...Si sa se hidrateze corespunzator!
 Mulţumiri acordate de: Ioana Pletea
31-05-2019, 08:43 AM
Tratament cu fier nu a facut. A luat Tonotil 10 zile pe luna, 2 luni cu pauza 20. Si eu cred ca de aici are siredemia un pic mare , dar depozitul de feritina mic? Este totusi o necorcondanta. Vine vacanta si o sa manance fara carne.
Va multumesc!
31-05-2019, 11:19 AM
Poate fumeaza prea mult...
A mancat inainte de a face analizele? Avand in vedere ca si hemoglobina e peste limita ar trebui repetate analizele care au iesit rau (hemograma, fierul). Daca ies la fel si nu se poate abtine de la carne aceasta ar trebui consumata impreuna cu alimente care impiedica absorbtia fierului (orez, grau struguri, mere, ciocolata, vin).

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
31-05-2019, 12:18 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 31-05-2019 01:26 PM de ElenaM.)
Nu fumeaza si nu bea alcool.

Analizele au fost facute dimineata pe nemancate.
31-05-2019, 01:39 PM
Nu cred ca nivelul vitaminei d va creste foarte mult cu aceasta doza. Ar trebui sa faca si putina plaja fara crema de protectie, pana cand se inroseste putin. Daca dupa 3 luni vit d nu atinge un nivel optim ar trebui marita doza.
03-06-2019, 08:21 AM
(31-05-2019 01:39 PM)ElenaM a scris:  Nu cred ca nivelul vitaminei d va creste foarte mult cu aceasta doza. Ar trebui sa faca si putina plaja fara crema de protectie, pana cand se inroseste putin. Daca dupa 3 luni vit d nu atinge un nivel optim ar trebui marita doza.

Multumesc tuturor pentru raspuns!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)