Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
interpretare analize
06-02-2019, 04:40 PM
interpretare analize
Buna ziua,va rog interpretarea analizelor atasate,persoana sex feminin,51 ani
Multumesc!

Fişier(e) ataşate
.bmp  rezultat pag.1.bmp (Mărime: 289.14 KB / Descărcări: 13)
.bmp  rezultat pag.2.bmp (Mărime: 252.03 KB / Descărcări: 7)
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
06-02-2019, 09:15 PM
RE: interpretare analize
In ce context sa le interpretam? Sunt analize de rutina sau au survenit probleme medicale? Sunt ok. Poate mai putin glicemia, cam mare pe nemancate. Se contureaza imaginea unei persoane sedentare, probabil supraponderala.
07-02-2019, 11:40 AM
(06-02-2019 09:15 PM)SoulHealer a scris:  In ce context sa le interpretam? Sunt analize de rutina sau au survenit probleme medicale? Sunt ok. Poate mai putin glicemia, cam mare pe nemancate. Se contureaza imaginea unei persoane sedentare, probabil supraponderala.

Buna ziua,da, analizele au fost facute de rutina,dar datorita unor simptome care au aparut in ultimele luni.Crampe nocturne in picioare,transpiratie excesiva(atat noaptea cat si in timpul zilei)fara a depune efort,ameteli,mai ales dupa mancat,pofta de dulce.Dupa cum am mentionat,am 51 ani,in menopauza,1,67 inaltime,70 kg,alimentatie variata si echilibrata.Sedentarismul mi-o impune meseria,dar fac miscari in aer liber.Momentan nu pot ajunge la medicul de familie,ma aflu in alta localitate.Si valorile HDL si LDL sunt ok?Multumesc!
07-02-2019, 03:21 PM
Sunt cam la limitele intervalelor de referinta, dar nu au valori alarmante. Reflecta sedentarismul (HDL). E bine de evaluat hemoglobina glicozilata, pentru ca ea indica cel mai bine daca variatiile glicemiei sunt normale sau la limita de la care se poate vorbi de un diabet zaharat. Probabil s-a creat o dependenta de dulciuri si asta trebuie temperata.
 Mulţumiri acordate de: Ildiko
07-02-2019, 07:45 PM
(07-02-2019 03:21 PM)SoulHealer a scris:  Sunt cam la limitele intervalelor de referinta, dar nu au valori alarmante. Reflecta sedentarismul (HDL). E bine de evaluat hemoglobina glicozilata, pentru ca ea indica cel mai bine daca variatiile glicemiei sunt normale sau la limita de la care se poate vorbi de un diabet zaharat. Probabil s-a creat o dependenta de dulciuri si asta trebuie temperata.

Multumesc frumos pentru sfat si timpul acordat!Toate bune si sanatate!
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)