Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
inima
11-06-2012, 02:47 PM
inima
Buna ziua, o intrebare am si eu daca ma puteti ajuta...De ceva vreme, aproape un an si ceva,ma tot inteapa inima, respir mai greu, nu e stare permanenta , dar sunt perioade in care 3-4 zile intregi am starea asta, mai ales cand sunt stresata sau suparata...tensiunea a fost si 14 uneori ( la 21 de ani cred ca-i putin mare) si ma simteam foarte agitata. am fost la doi medici mi-au facut EKG ,unul dintre ei mi-a dat tratament timp de o luna cu magne B6, distonocalm si piracetam, luam 9 pastile pe zi din toate 3. Celalalt mi-a zis ca este vorba de spasmofilie si mi-a recomandat decat calciu cu D3. De curand, mi s-a intamplat de 4-5 ori sa simt o durere puternica in piept, care duce in gat si aproape tot spatele si nu pot sa respir, imi trece in 2-3 minute. Nu stiu daca ar trebui sa merg iar la un control sau sa mai continui cu calciu...Va multumesc!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-06-2012, 03:16 PM
RE: inima
Andreea, cu multumiri anticipate am rugamintea sa nu postezi unul si acelasi mesaj prin tot forumul de cardiologie, ajunge o singura data !
Durerea de inima nu apare sub forma de intepaturi la inima, ci este constanta, puternica, de durata, nu trece prin schimbarea pozitiei corpului.
Data fiind aparitia acestor noi tipuri de durere in piept de asta data, cu iradiere spre git si spate, poate n-ar strica un nou control, prilej cu care sa descrii amanuntit simptomele, inclusiv dispneea! Tensiunea de 14 la virsta ta intr-adevar e usor marita, nici asta nu trebuie neglijata !
Numai bine !
 Mulţumiri acordate de: Andreea -Forum
11-06-2012, 03:18 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-06-2012 06:57 PM de SoulHealer.)
Andreea, cand ai astfel de probleme, nu te bazezi pe un diagnostic facut la repezeala de niste medici care nu ti-au cerut nici macar un set de analize de baza! Cum sa iei piracetam si distonocalm cate 3 tablete pe zi?!! Daca te duci la doctor si acesta iti face doar un EKG, sau nici macar atat si iti si da un tratament, te-ai dus degeaba! Esti prea tanara ca sa ai probleme ischemice dar, asta nu inseamna ca nu trebuie investigata si o asemenea pista. Prin urmare, un set de analize de baza in care hemoleucograma, ionograma (Ca, Mg, K), VSH-ul, factorul reumatoid, ASLO, trebuie sa fie punctul de plecare. Ar trebui sa urmeze un examen cardiologic (ecografie, ECG de efort) si apoi cred ca se pot trage niste concluzii legate de starile pe care le acuzi.
Multa sanatate!

P.S. Te rog sa nu mai dublezi postarea in sectiuni diferite pe forum, deoarece vei primi intotdeauna, cel putin un raspuns la problema care te framanta! happy
 Mulţumiri acordate de: Andreea -Forum
11-06-2012, 06:43 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-06-2012 07:32 PM de uliana.)
Va multumesc mult pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru dubla postare, am pus din greseala .
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)