Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
indicatie de histerectomie totala
04-08-2019, 12:27 PM
indicatie de histerectomie totala
Buna ziua,
am 46 ani, am facut un control ginecologic in urma cu 6 sapatamani, deoarece intre menstre aveam sangerari sporadice, in cantitate mica, de cele mai multe ori legate de efort fizic susutinut (drumetii montane de 1 zi).
La consult clinic (cu valve): col curat, fara leziuni macroscopice. S-au recoltat culturi si ex. PAP.
ECHO endovaginala: uter in AVF 97,4/61 mm, cu structura neomogena, fibromatoasa. Mucoasa uterina 10,8 mm. Ovare de aspect normal. Fara lichid in Douglas. Dg: Uter fibromatos. In obs. hiperplazie de endometru.
rezultat cultura secretii vaginale: enterococ spp. sensibil la levofloxacin - am urmat tratament 7 zile.
rezultat ex. PAP: Se constata prezenta unor celule epiteliale malpighiene superficiale si intermediare cu discrete anomalii nucleare.Sunt prezente celule endocervicale normale. CONCLUZIE: Celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata (ASC-US).
Am facut in urma cu o saptamana si un chiuretaj biopsic, astept rezultatul acestuia.
Medicul ginecolog, la vederea rezultatului PAP, coreland cu ex clinic si echo, cu aspectul macroscopic al mucoasei uterine chiuretate, mi-a recomandat histerectomie totala, motivand ca e calea cea mai sigura de a elimina riscurile, ca, pe viitor, sa ma confrunt cu un diagnostic de malignitate.
Insa, mie personal nu mi se pare un lucru banal aceasta interventie, totodata nu as dori sa ma expun riscului de a avea cancer in viitor, astfel ca, NU STIU CE SA FAC? CARE E ALEGEREA CEA MAI BUNA?
Va rog sa ma consiliati in aceasta problema! Multumesc anticipat!
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
05-08-2019, 02:26 PM
RE: indicatie de histerectomie totala
Este bine sa mai ascultam si de doctori din cand in cand. Daca nu avem deplina incredere in cel care a pus diagnosticul putem cere oricand o alta opinie. Ascus sau hiperplazia de endometru nu inseamna cancer deci se mai poate astepta 3 luni si apoi repetate testele (daca rezultatele chiuretajului biopsic ies bune)

Nu sunt medic, doar iubita lui Hashimoto...
07-08-2019, 09:27 PM
RE: indicatie de histerectomie totala
La varsta dvs nu se mai pune problema de o eventuala sarcina si de aceea vi s-a recomandat histerectomia totala ca o modalitate sigura de a elimina o malignitate.
Sfatul meu este sa asteptati rezultatul de la biopsie, sa mai consultati un ginecolog si vedem atunci ce va fi.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)