Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
gonartroza=sinovita ???
13-10-2009, 09:12 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-10-2009 09:15 PM de julie v.)
gonartroza=sinovita ???
Buna seara !
De vreo 2 ani imi "fosnesc" genunchii ( eu percep zgomotele astea , ca si cand mi s-ar "macina' cartilajele) si , cu toate ca am cam fost pe la medici , niciunul nu prea m-a luat in serios ! Nu ma dor , simt o usoara raceala deasupra lor .
Am mai dat eu cu unguente , am mai tinut caldura la ei , i-am ferit de frig , dar problema tot nu s-a rezolvat !
Anul asta m-am speriat cu adevarat cand am sesizat ca se aud "fosniturile" astea , cu urechea libera , la urcatul si coboratul scarilor , ceea ce e destul de jenant ! Si mai ales enervant pentru mine , care stiu ca am o problema , si parca toate simturile mi se ascut pe problema asta !
Am fost ( iar !) la medicul ortoped , bineinteles ca (iar !) s-a speriat ( ca si acum 2 ani) ce tare imi scartaie genunchii , am facut analize si radiografii , iar diagnosticul a fost de : sinovita bilaterala . Mi-a dat ca tratament piroxicam ( flamexin) 2 tb/zi , o saptamana , dupa care inca 7 zile cate una pe zi , plus unguent cu ketoprofen , sau ketospray !
Si mi-a mai spus ca daca nu rezolvam asa , ajung la injectii in genunchi.
Nu prea cred eu c-o rezolv in 2 saptamani , ce s-a stricat in 2 ani, chiar daca am insistat sa ma tratez ! Ca sa fie tacamul complet , dr de familie a zis sa nu cumva sa incep de pe-acum cu injectiile astea !
Eu sunt derutata !
Am sau nu gonartroza ?!
Ce e sinovita , si cum pot face sa ma vindec , sau macar sa ma ameliorez , sa nu mai aud zgomotele alea ciudate ?
Scuze de lungimea mesajului , dar am vrut sa fiu explicita , pentru ca pe alt forum , un alt dr mi-a recomandat doar reducerea greutatii , ca metoda de tratament ! Recunosc ca ar fi ideal sa reduc greutatea corporala , astfel incat sarcina preluata de genunchi sa fie mai mica , dar... chiar nici un alt tratament complementar nu trebuie sa fac ?
Ma indoiesc ca doar asta m-ar ajuta sa nu-mi mai scartaie genunchii !
Va multumesc !
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
13-10-2009, 10:42 PM
RE: gonartroza=sinovita ???
Sinovita este o stare patologica constand in inflamarea membranei sinoviale (membrana care secreta sinovia, un lichid seros care asigura o buna alunecare a oaselor), impiedicand functionarea articulatiei pe care o captuseste membrana respectiva.
Gonartroza se defineste prin prezenta reumatismului cronic degenerativ la nivelul articulatiei genunchiului.

Etiopatogenie:
* Gonartroze primare apar ca urmare a reducerii rezistentei cartilajului. Sunt in general bilaterale si apar in jurul varstei de 50-60 de ani. Sunt asociate si cu alte artroze.
* Gonartrozele secundare pot avea mai multe cauze:
- cauze intraarticulare (leziuni de menisc, corpi liberi, laxitati articulare, osteocondrita disecanta, instabilitati rotuliene)
- cauze extraarticulare (deviatiile genunchiului in plan frontal/ sagital)
- cauze la distanta (displazie de sold, coxartroza, cifoscolioza)suprasolicitari (obezitate, sporturi violente, profesiuni solicitante fizic)

Anatomie patologica:
* Macroscopic
1. modificari ale cartilajului ( culoare galbena = distrofie, absenta luciului, eroziuni in zonele de incarcare)
2. modificari de structura (chiste osoase subcondrale, scleroza osoasa, osteofitoza - formare osoasa la periferia cartilajului, capsula fibrozata, retractata, sinoviala congestiva sau fibrotica, lichidul sinovial in cantitate crescuta sau redusa)
* Microscopic
1. modificari ale cartilajului cartilajului (fisuri ale cartilajului, "fibrilare" a cartilajului - aspect velvetic, initial proliferare celulara, apoi distructie a condrocitelor, reducerea glicozaminoglicanilor)
2. modificari ale osului (necroza osteocitara, scleroza, la nivelul sinovialei, hiperplazie reactiva, fibroasa, lichid sinovial hipocelular)

Simptome
a. durere ( initial cu caracter trifazic: redoare - interval liber - durere)
b. impotenta functionala
c. deviatii axiale ale genunchiului
d. tumefactii tranzitorii ( edem, chiste sinoviale)
e. laxitati ligamentare cu instabilitate articulara
f. cracmente la mobilizare, "semnul rindelei"

Paraclinic
1.Radiografie de genunchi standard de fata si de profil.
2.Radiografii de stress - laxitati ligamentare
3.Radiografii ale membrelor pelvine - masurarea deviatiilor axiale
4.Teste de laborator - numai in gonartrozele secundare

Diagnostic
* Diagnostic pozitiv: examen clinic si imagistic
* Diagnostic diferential cu: coxartroza, sciatalgia, rupturi de menisc, poliartrita reumatoida.

Tratament
1.profilactic: tratamentul afectiunilor primare, combaterea obezitatii, igiena profesionala, corectarea deviatiilor genunchiului, corectarea instabilitatilor rotuliene
2.conservativ: regim igienico-dietetic, baston, gimnastica medicala, medicatie (antialgice, antiinflamatorii, miorelaxante, extracte de cartilaj, infiltratii intraarticulare cu corticosteroizi, balneofizioterapie)
3.chirurgical: Standardul de aur: artroplastia de genunchi cu endoproteza. Se poate proteza doar partial, sau total fara protezarea rotulei, ori impreuna cu aceasta (tricompartimental).
Se mai pot realiza si:
a. osteotomia de corectie = corectarea deviatiilor genunchiului. Este indicata la pacientii cu modificari artozice moderate. Necesita osteosinteza ferma si mobilizare precoce.
b. plastia de cartilaj
c. denervarea articulara
d. artrodeza - foarte putin utilizata in prezent

Asa ca, dupa cum vezi, sinovita este cu totul altceva fata de gonartroza.
Incearca sa mergi la un ortoped bun, de exemplu dr. Adrian Badila de la Spitalul Universitar Bucuresti. Ce ai tu e greu de diagnosticat prin e-mail, doar pe baza descrierii unor simptome. Ia legatura cu doctorul pe care ti l-am recomandat, in ultima instanta poti sa faci si un RMN, ca sa nu mai existe dubii si vezi ce zice el.
Bafta si sa ne tii la curent!

PORTAL MEDICAL: http://www.medical-bucuresti.ro
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
14-10-2009, 11:41 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-10-2009 11:46 AM de julie v.)
Da.
Din cate am inteles eu , sinovita este o poarta sigura spre artroza.
Un medic mi-a pus diagnosticul de gonartroza , altul de condropatie , dupa care cel de sinovita.
Mentionez ca toate analizele sunt bune :prc-negativ,factor reumatoid negativ, VSH-8, fibrinogen-254 ( nu stiu ce indicatori are laboratorul ,ca val max normala admisa la fibrinogen era de 400)!
Nu prea cred ca pot ajunge acolo, mai ales ca am si alte probleme pe cap ( povestea cu tata ) !
Cineva mi-a spus sa merg la un medic de medicina sportiva !
Poate poti sa-mi recomanzi pe cineva , mai aproape de mine ( de ex. Iasi sau Suceava) !
Multumesc !
14-10-2009, 02:19 PM
Ar fi bine sa consulti si un reumatolog si un ortoped.
In iasi ar fi asa:
Pentru reumatolog eu iti recomand pe d-na dr. Cernohuz. Sun-o la nr. 0745.280.682 si fa-ti o programare la cabinetul dansei.
Pe partea de ortopedie cauta-l pe d-nul dr. Trandabăţ la Spitalul de Urgenţe sau pe d-nul dr. Botez la Spitalul de Recuperare.

14-10-2009, 08:18 PM
Am auzit de dl dr. Botez de la Sp de recuperare Iasi ( a operat-o pe mama vecinei mele) si numai cuvinte de lauda .Am sa incerc sa-mi fac o programare la el !

Multumesc mult , armmdt !
Nu stiu cand (si de unde?) mai ai timp si pentru noi !:shy:
O seara buna !
14-10-2009, 09:36 PM
Pentru voi, oricand :blush:

28-10-2009, 10:57 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-10-2009 10:59 PM de julie v.)
Nu inca !:blush:
Dar am sa incerc dupa votare ( sotul meu e prins pana peste cap cu asta, c-asa-i serviciul lui , iar eu depind de el ,ca mijloc de transport!!! ) sa ma programez pentru un consult.
Deocamdata sunt in tratament cu flamexin si ketospray, inca vreo saptamana.
Fosniturile tot se aud la flexarea genunchilor .sad
Vorba aia , ce s-a stricat in 2 ani ( desi am cerut ajutorul medicilor de trei ori si chiar m-am tinut de ei ) n-are cum sa se repare in 3 saptamani! Mie mai tare mi-e frica de injectiile alea care se fac in genunchi ! Cred ca sunt totusi prea tanara pentru ele! Daca as incepe de pe la 60 de ani mai treaca-mearga , dar asa mai am vreo 16 ani pana atunci ! Ce ma fac ?
Am inteles ca odata incepute , trebuie sa le fac toata viata in fiecare an ! O fi adevarat ? Cred ca sunt ceva gen "sinovisc" ! Daca le fac , cum actioneaza ele astfel incat sa nu mai aud cracmentele alea care ma zgaraie pe creier ?
Mersi !
06-01-2014, 06:06 PM
Buna seara. Mama mea, in varsta de 64 de ani sufera de artroza la genunchi de cca 10 ani. A facut fizioterapie mereu, a luat toate antiinflamatoarele din lume, dar in ultima vreme durerile s-au accentuat. Am fost la o consultatie la dr Andrei Ioan Bogdan, care mi s-a parut foarte corect, serios, ne-a explicat ca in prezent nu se mai poate face altceva decat sa se puna o proteza. Intrebarea mea este: proteza tine toata viata, nu se strica?
06-01-2014, 09:09 PM
Intreaba-l pe domnul doctor cat va rezista acea proteza. Cum am putea sa apreciem acest lucru fara sa stim despre ce tip de proteza e vorba ??!
20-01-2014, 01:01 PM
Am 52 de ani, 1.61m si 128 de kg. Nu am fost mereu in situatia asta, dar in urma cu 5 ani mi-am scos tiroida si de atunci am luat in greutate 40 de kg. Am incercat tot felul de cure dar nimic. In prezent am dureri foarte mari la coloana vertebrala si la genunchi. Am fost la tot felul de dr, mi-au facut radiografii, am luat cartilaj de rechin, Artrostop, dar genunchiul stg a cedat de tot. Am fost de dr. Predescu la Regina Maria si mi-a spus ca trebuie sa imi puna proteza, dar sa slabesc. Eu nu pot. Am fost si la Foisor si ei mi-au zis ca imi pun proteza fara sa slabesc. Am fost si la dr Andrei Ioan Bogdan care mi-a facut o injectie in genunchi cu un antiinflamator (kenalog) si ma simt foarte bine. Durerile parca au disparut. Ma mai doare un pic dimineata, dar atat. Mi-a recomandat o reevaluare endocrinologica si sa vad un medic nutritionist. Sincer o sa le fac, dara daca ma simt asa de bine prefer sa imi fac cate o injectie la 3-4 luni decat proteza.
Postează răspuns 

Săritura forum:

Utilizator(i) care navighează în acest subiect: 1 Musafir(i)